policja-02Maj to czas Pierwszej Komunii Świętej. Wiele dzieci w tym czasie dostanie w prezencie rower lub hulajnogę elektryczną.
Na trasach pojawi się więc wielu nowych użytkowników, którzy niestety nie znają jeszcze dobrze przepisów o ruchu drogowym.

Przypominamy więc podstawowe zasady bezpieczeństwa dla pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnóg.
Powinniśmy o nich pamiętać - Wszyscy. 


hulaj-2Hulanogi elektryczne w przepisach
- dzieci do 10 lat mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.
- zakazane jest przewożenia na hulajnodze innych osób a także przedmiotów czy zwierząt.
- hulajnogę elektryczną trzeba pozostawiać jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych nie powinna być mniejsza niż 1,5 m.
- hulajnogą elektryczną ani rowerem nie można przejeżdżać przez przejście dla pieszych (z wyjątkiem przejazdów rowerowych zaznaczonych na czerwono).

- kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów – z prędkością do 20 km/h.
- w przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów, kierujący hulajnogą może korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Wówczas może jechać z prędkością do 20 km/h.
- hulajnogą elektryczną można wyjątkowo poruszać się też chodnikiem, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku jazda musi odbywa się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, który na chodniku ma zawsze pierwszeństwo.

bicycle-2Rowerem po mieście
- dziecko do 10 lat poruszające się na rowerze jest uznawane jako pieszy.  Może więc poruszać się po chodniku ale nie może poruszać się po jezdni ani po ścieżce rowerowej !
- dzieci poniżej 10 roku życia mogą jeździć rowerem tylko pod opieką dorosłych.
- dziecko powyżej 10 lat (do 18 lat) musi posiadać do okazania Kartę rowerową.

Od października ubiegłego roku nie tylko Policja ale też Straż Miejska może karać mandatami rowerzystów i osoby korzystające z elektrycznych hulajnóg. Funkcjonariusze Straży Miejskiej mogą nakładać mandaty od 50 do 500 zł między innymi za: nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu; wyprzedzanie pojazdów na i przed przejściem a także za naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych.

piesi-1Wszyscy jesteśmy Pieszymi
- pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.
- w trakcie przekraczania jezdni nie wolno korzystać z telefonu komórkowego czy innych urządzeń elektronicznych.
- na przejścia sugerowanych (na których nie ma wymalowanych pasów) pieszy nie ma pierwszeństwa przed nadjeżdżającymi pojazdem !
- pieszy wchodząc na przejście dla pieszych nie ma pierwszeństwa przed tramwajem !

Chociaż nie jest to zapisane w przepisach, to jadąc rowerem czy hulajnogą elektryczną, warto używać kasku.