Aktualności komunikacyjne
Zmiany w komunikacji w lutym 2025
W lutym zostanie wprowadzonych kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji publicznej. Zmiany dotyczą linii międzygminnych, obsługujących gminy Białe Błota, Osielsko i Dobrcz oraz linii nr 80, która kursuje na lotnisko.
Linie nr 42 i 90
Od 01.02.2025 r. na liniach obsługujących gminę Białe Błota:
Linia nr 42 - w dni powszednie zostanie dodany jeden kurs,
Linia nr 90 - dodatkowe kursy zostaną dodane we wszystkie dni tygodnia.
Linie nr 41, 94, 95 i 98
Od 15.02.2025 r. na liniach obsługujących gminy Osielsko i Dobrcz:
Linia nr 41 - skrócony wariant Dworzec Leśne - Osielsko / Kąty - zostanie zmieniony jego przebieg do przystanku Żołędowo / Jastrzębia (bez obsługi przystanku Osielsko / Kąty);
Linia nr 94 - w dni powszednie dodatkowe kursy dotyczą wariantu Dworzec Leśne - Żołędowo / Szkoła;
Linia nr 95 - dodatkowe kursy zostaną dodane w dni powszednie;
Linia nr 98 - dodatkowe kursy zostaną dodane we wszystkie dni tygodnia.
Linia nr 80
Od 01.02.2025 r. na linii nr 80 zawieszone zostaną kursy późnowieczorne na skróconym wariancie Port Lotniczy - Zbożowy Rynek. Zmiany dotyczą sobót oraz poniedziałków.
Szczegółowy rozkład jazdy dostępny TUTAJ.
Na wiosnę metropolitalne taryfy dla Szubina
Tańsze bilety okresowe przysługują już uczniom oraz maluchom z terenu Bydgoszczy oraz kilkunastu gmin tworzących Metropolię Bydgoszcz. Z atrakcyjnych taryf wkrótce skorzystają również młodzi pasażerowie z gminy Szubin. Koszty udzielonych ulg dla swoich mieszkańców poniesie gmina Szubin.
Dzieci w wieku od 4 do 7 lat oraz uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą korzystać z biletów „malucha" i „uczniowskich" – w atrakcyjnych cenach (10 zł - miesięczne bądź 100 zł - roczne). W ostatnich latach program doczekał się znacznej rozbudowy o uczniów i dzieci z gmin ościennych, współpracujących z miastem w ramach Metropolii Bydgoszcz. Z ulg korzystają już dzieci i młodzież gmin: Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Solec Kujawski, Sicienko, Koronowo, Nakło nad Notecią, Mrocza i Pruszcz. Do tego grona dołączyć chce gmina Szubin.
Podpisanie porozumienia zapewniającego uczniom gminy dostęp do atrakcyjnych taryf w bydgoskiej komunikacji miejskiej uzależnione jest od zgody Rady Miasta. Koszty udzielonych ulg dla swoich mieszkańców poniesie gmina Szubin. Ulgi mają obowiązywać od 1 marca br.
Uprawnieni uczniowie przy kontroli okazują: kartę BKM z zakodowanym biletem, ważną legitymację szkolną i ważną Metropolitalną Kartę Uczniowską. Przypominamy, że Bydgoską Kartę Miejską można wyrobić w punktach ZDMiKP. Metropolitalne Karty Uczniowskie są wydawane natomiast przez gminy. Bilet uczniowski przysługuje w okresie ważności porozumienia międzygminnego bądź umowy - zawartych z właściwą gminą.
Potwierdź adres zamieszkania
Zgodnie z ochroną danych osobowych w legitymacjach szkolnych nie wpisuje się już adresu zamieszkania ucznia. W związku z tym, że ulgi za przejazd obowiązują tylko dzieci i młodzież zamieszkałą na terenie Bydgoszczy oraz na terenie gmin, które podpisały porozumienie lub umowy z miastem, należy pamiętać o potwierdzeniu adresu zamieszkania użytkownika biletu miesięcznego. Każdy uczeń takie zaświadczenie o miejscu zamieszkania może otrzymać w sekretariacie szkoły, a uczniowie podbydgoskich gmin (kartę metropolitarną) mogą uzyskać w swoim urzędzie gminy. Metropolitalne Karty Malucha i Metropolitalne Karty Uczniowskie wydawane są przez gminy (właściwie do miejsca zamieszkania dzieci/uczniów), są one dokumentami potwierdzającymi uprawnienie i muszą być okazywane w czasie kontroli biletowej.
Tramwaj linii numer 13
Bydgoska PESA sukcesywnie dostarcza zamówione Swingi. Aby jednak mogły wyjechać na tory, muszą przejść odbiory.
W ramach przeprowadzanej procedury odbiorowej testowane są między innymi systemy informacji pasażerskiej, zarówno tablice kierunkowe zewnętrzne jak i wewnętrzne, system zapowiedzi głosowych, kasowniki oraz systemy ITS. Przed wdrożeniem do ruchu nowych tramwajów, trzeba także zweryfikować prawidłowość działania wszystkich systemów w warunkach eksploatacyjnych, czyli na standardowych trasach poza zajezdnią tramwajową.
W tym celu zostały stworzone specjalne linie testowe nr 13 oraz 14, które pojawiają się na bydgoskich torach. Jednakże, z uwagi na prowadzone w nich prace odbiorowe, nie są dostępne dla pasażerów.
Trwa wymiana tramwajowego taboru. Zamówiliśmy 40 nowoczesnych pojazdów, które sukcesywnie wdrażamy do ruchu. Odebraliśmy i przekazaliśmy do użytkowania już 26 tramwajów. W trakcie odbiorów jest 5 kolejnych, a dostarczonych ma zostać jeszcze 9 Swingów. Obecnie w użytkowaniu jest już 61 tramwajów niskopodłogowych.
Dzięki wygranej w konkursie na dofinansowanie zadań związanych z zeroemisyjnym transportem, zakupimy kolejnych 6 „niskopodłogowców”, co pozwoli na wymianę całej tramwajowej floty. Więcej informacji znajduje się tutaj.
Czasowe ograniczenie prędkości dla tramwajów na ulicy Jagiellońskiej
Obecnie trwa szczegółowe ustalanie przyczyn zdarzenia. Analizując docierające do nas sygnały oraz różnego typu przekazy możemy stwierdzić, że prawdopodobnie uszkodzeniu uległ jeden z elementów podwozia tramwaju. Po zdarzeniu przeprowadziliśmy weryfikację torowiska oraz towarzyszącej infrastruktury torowej. Nie stwierdziliśmy żadnych nieprawidłowości.
Wstawienie nowego słupa nastąpi prawdopodobnie dopiero po wykonaniu nowego fundamentu. Będziemy się starali prowadzić prace w taki sposób, aby spowodować jak najmniejsze utrudnienia w ruchu tramwajowym i kołowym. Jeżeli tylko warunki na to pozwolą, to wykonamy te prace w nocy bez powodowania utrudnień.