Aktualności

Czytaj więcej...Bydgoszcz intensywnie przygotowuje się do wymiany całego starego oświetlenia ulicznego.
Przyniesie to duże oszczędności i ograniczy liczbę awarii. Pracujemy nad projektami, na które zdobywamy niezbędne środki.
Po wymianie oświetlenia na al. S. Wyszyńskiego w kolejnych latach zlecimy znacznie większy zakres prac. Pomogą nam fundusze zewnętrzne.

Miasto we wrześniu zdobyło dofinansowanie z programu Elena przygotowanego przez Europejski Bank Inwestycyjny.
Zapewnia on wysokie – 90-procentowe dofinansowanie inwestycji zmierzających do poprawy efektywności energetycznej (m.in. infrastruktury.).
Całkowita wartość projektu szacowana jest na ponad 13 mln zł.

Czytaj więcej...Jednym z celów miasta jest wymiana oświetlenia ulicznego.
W ramach tego zadania planowana jest wymiana ponad 5000 punktów świetlnych na sieci będącej własnością Miasta oraz kompleksowa budowa nowych 11 000 punktów świetlnych LED (kable, szafy, słupy, oprawy) w miejscu istniejącego oświetlenia będącego własnością Spółki Enea.

Konieczna będzie również budowa 387 km nowych linii zasilających i wymiana ok. 547 szt. starych szaf oświetleniowych na nowe z inteligentnym systemem sterowania (umożliwiającym m. in. redukcję mocy opraw w godzinach nocnych co przyniesie dodatkowe oszczędności.

Szacunkowy koszt łączny inwestycji to ok. 150 mln zł.
Na realizację tego zadania miasto wykorzysta fundusze m.in. ze środków europejskich na lata 2021-27, fundusze centralne oraz środki własne.

Bydgoszcz zdobyła właśnie 4 mln wsparcia na realizację części tego zadania w ramach centralnego programu "Rozświetlamy Polskę".
Szacujemy, że kwota 4 mln zł pozwoli jednak na montaż ok. 2 tysięcy nowoczesnych i energooszczędnych opraw z oświetleniem typu LED.
Wymiana prowadzona będzie w rożnych punktach miasta.
W pierwszej kolejności na ulicach, na których zostało do wymiany jeszcze kilka lub kilkanaście starych opraw.

Co ciekawe dotacje w takiej samej wysokości (prawie 4 mln zł) otrzymały też znacznie mniejsze gminy i miasta niż Bydgoszcz np. 15-tysięczna gmina Halinów, 35 tysięczna gmina Opoczno czy 64-tysięczny Chełm.

Czytaj więcej...Działo się w 2023
W tym roku zrealizowaliśmy też kompleksową wymianę oświetlenia na kilku ważnych ulicach, m.in. al. S. Wyszyńskiego. 
Od ronda Fordońskiego do siedziby Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego ułożyliśmy blisko 3 kilometry kabla i ustawiliśmy 85 aluminiowych słupów oświetleniowych z nowymi energooszczędnymi oprawami LED.


Czytaj więcej...Nowoczesne oprawy pozwoliły ograniczyć zużycie energii o około 60%, a także koszty serwisowania urządzeń (o około 75%).
Aluminiowe słupy zamiast betonowych poprawiły też estetykę miejskiej przestrzeni.
Tylka ta inwestycja pochłonęła ponad 1,6 mln zł.

Czytaj więcej...Działania zimowego utrzymania rozpoczęły się 1 listopada a zakończą pod koniec marca przyszłego roku.

Zimowy czas to duże wyzwanie nie tylko dla służb drogowych ale też dla kierowców i pieszych.

Warto zachować ostrożność.

Czytaj więcej...Akcję zimowego utrzymania jezdni prowadzą firmy Remondis i Corimp.
Natomiast mniejszych 5 firm zajmuje się odśnieżaniem i posypywaniem piaskiem chodników, przystanków, schodów oraz parkingów P&R.

Mamy zakontraktowanych 14 pługosolarek, 10 mikrociągników i ponad 100 pracowników.

W przypadku bardzo ciężkich warunków pogodowych, na ulice może zostać wysłanych ponad 20 pojazdów odśnieżnych.
Do odśnieżania wykorzystywane mogą być też dodatkowo dwie równiarki.

Czytaj więcej...W I standardzie utrzymania znajduje się blisko 350 kilometrów bydgoskich ulic, które odśnieżane są w pierwszej kolejności.
W większości są to drogi krajowej i wojewódzkie. 
W II standardzie  ujęte są pozostałe ulice w Bydgoszczy. 

Posypywanie solą, odbywa się jeszcze przed wystąpieniem opadów śniegu.

Czytaj więcej...Dodatkowo Miejskie Zakłady Komunikacyjne (MZK) utrzymują torowiska, zwrotnice oraz pętle tramwajowe.
Od kilku lat na wniosek bydgoskich środowisk rowerowych włączyliśmy też wybrane trasy rowerowe (ok. 9 km) do systematycznego odśnieżania i posypywania piaskiem.

W magazynach przygotowanych mamy 5200 ton soli oraz blisko 240 ton piasku. W ramach potrzeb magazyny są uzupełniane.
W ciągu roku na akcję zimowego utrzymania bydgoskich ulic wydajemy ok. 6 milionów złotych

Przypominamy, że działania służb drogowych mają na celu łagodzenie skutków zimy na drogach, a nie ich całkowitą likwidację.
W związku z powyższym prosimy kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Czytaj więcej...Dyżury całą dobę
Podczas wystąpienia złych warunków atmosferycznych dyżury są pełnione przez całą dobę przez wyznaczonych pracowników Zarządu.
Wszelkie uwagi i interwencje związane z prowadzoną akcją Zima można zgłaszać telefonicznie:
tel. 52 582 27 14 lub 15
kom. 783 931 717
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytaj więcej...Zadbaj o swój samochód i bezpieczeństwo
Warto przygotować samochód do zimy. Wymiana opon na zimowe ułatwi poruszanie się po jezdniach w trakcie opadów i skróci drogę hamowania. Warto również sprawdzić poziom wszystkich płynów oraz stan akumulatora.
Dostosujmy również prędkość do zmieniających się warunków na drodze.
Warto też śledzić komunikaty o warunkach pogodowych.

Podczas intensywnych opadów śniegu, warto zrezygnować z jazdy samochodem i skorzystać z komunikacji miejskiej.

Czytaj więcej...Zakończyliśmy prace budowlane w Starym Fordonie.
Mieszkańcy mogą już korzystać z wielu atrakcji przygotowanych nad brzegiem Wisły. Są place zabaw, skatepark, ścianki wspinaczkowe i alejki spacerowe.
W ciągu ul. Promenada powstał ciąg pieszo-rowerowy.

Posadziliśmy też liczne drzewa i krzewy.

Czytaj więcej...Pumptrack znajduje się w pobliżu nabrzeża po wschodniej stronie ul. Frycza-Modrzewskiego.
W okolicach placu dla rowerzystów (bliżej Wisły), powstało też boisko do siatkówki plażowej i ścieżka dydaktyczna.
Po drugiej stronie ul. Frycza Modrzewskiego mamy plac zabaw, skatepark i strefę fitness.
Zamontowaliśmy też kilka ścianek wspinaczkowych dla dzieci.

Czytaj więcej...Na całym terenie mamy ławki, stojaki rowerowe i stylowe kosze na śmieci.
Zamontowaliśmy monitoring oraz słupy oświetleniowe wyposażono w nowoczesne oświetlenie LED sterowane z wykorzystaniem zdalnego systemu zarządzania.

Do wszystkich atrakcji sportowych budowanych nad brzegiem rzeki, dojazd zapewnia nowa ścieżka rowerowa, która powstała wzdłuż ul. Promenada. Przebudowaliśmy też ul. Nad Wisłą w obrębie istniejącego mostu drogowego.

Zabezpieczenie przed wysokim stanem rzeki
W ramach zadania wykonaliśmy też pierwszą w Bydgoszczy mobilną zaporę przeciwpowodziową przy ul. Frycza-Modrzewskiego. Miejsca to będzie przygotowane na wypadek nadejścia wysokiej wody tak, aby szybko mogły zostać zabezpieczone. Na co dzień elementy te nie są widoczne.

Czytaj więcej...Dodatkowe atrakcje
Aby inwestycja była jak najbardziej dostosowana do oczekiwań mieszkańców, rozszerzyliśmy podstawowy zakres robót o dodatkowe elementy, która jeszcze bardziej uatrakcyjniły cały teren nabrzeża.
W ramach prac dodatkowych powstały m.in. schody od strony ul. Rybaki, estetyczne palisady przy zejściach na promenadę. Wiosną na tarasach widokowych zostaną jeszcze zamontowane  lunety do obserwowania rzeki i podziwiania okolicznej przyrody.

Czytaj więcej...Zielń, zieleń, zieleń ...
W ramach realizowanej inwestycji zasadzonych zostało prawie 200 drzew. Wśród nich między innymi charakterystyczne dla terenów zalewowych wierzby, a także częściej sadzone w mieście klony, lipy i dęby.

Na skarpach zasadzonych zostało też kilka tysięcy kolorowych krzewów oraz innych roślin. Pojawiły się skupiska tawuł, irgi, róż okrywowych, bzów, jałowców płożących czy ozdobnych porzeczek.
Wzdłuż płotu na promenadzie zasadziliśmy też kilkaset krzewów bluszczu, który docelowo obrośnie ogrodzenie tworząc za kilka lat „zieloną ścianę".

Prace budowalne przez ponad 2 lata prowadziła firma Strabag.

Czytaj więcej...Stary Fordon coraz piękniejszy.
Przebudowa ul. Promenada i całego nabrzeża Wisły to jeden z wielu elementów rewitalizacji Starego Fordonu. W ostatnim czasie przebudowany został rynek, uliczki nad brzegiem rzeki i powstało nabrzeże, które umożliwia korzystanie z transportu wodnego.
W ostatnich latach na rewitalizację tej części miasta, wydanych zostało już ponad 60 mln zł.

Warto przypomnieć, że po koniec września rewitalizacja Rynku w Starym Fordonie została wyróżniona główną nagrodą w 27. edycja konkursu "Modernizacja Roku/Budowa XXI wieku".
Mamy nadzieję, że obecna inwestycja dotycząca Promenady i terenów rekreacyjnych nad brzegiem rzeki Wisły, również spotka się z uznaniem mieszkańców Bydgoszczy.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy w imieniu Miasta Bydgoszczy zaprasza zainteresowane podmioty do współpracy w realizacji w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, przedsięwzięcia pod nazwą "Modernizacja oświetlenia Miasta Bydgoszczy" obejmującego oświetlenie uliczne stanowiące własność Miasta Bydgoszczy.

W związku z tym ZDMiKP w Bydgoszczy przeprowadza testowanie rynku potencjalnych Wykonawców.

Wszystkie niezbędne dokumenty w tym memorandum informacyjne oraz kwestionariusz dla Partnerów prywatnych umieszczone są na Platformie zakupowej OpenNexus pod adresem:

https://www.platformazakupowa.pl/transakcja/853411

Strona 1 z 408