fot Jakub Stawowczyk
Odnowiony, zabytkowy autobus oraz kursy z przewodnikiem już od niedzieli, 06 sierpnia na trasie linii 100.


W najbliższą niedzielę tj. 06 sierpnia serdecznie zapraszamy na premierowe przejazdy odrestaurowanym autobusem marki Jelcz 272 Mex, czyli „ogórkiem" w wersji miejskiej.
Historia pojazdu nierozerwalnie związana jest z naszą Bydgoszczą. Autobus trafił do zajezdni MZK, wówczas jeszcze mieszącej się przy ul. Szajnochy w 1972 roku. Tutaj nadano mu numer tzw. taborowy 557. W obsłudze linii miejskich jeździł, aż do roku 1981. Następnie został przekazany do jednego z bydgoskich zakładów pracy z przeznaczeniem na pojazd socjalny. W latach 90. eksploatowany był przez zakład komunalny w powiecie bydgoskim i do 2002 roku dowoził dzieci do szkoły. Później trafił w ręce pasjonatów komunikacji miejskiej i stał się eksponatem w Muzeum Komunikacji. W 2013 rozpoczął się jego żmudny remont, który po czterech latach właśnie dobiegł do końca. Autobus przywrócony został do stanu z lat 70. – posiada oznaczenia miasta Bydgoszczy i oczywiście numer boczny 557, jak w 1972, kiedy to pierwszy raz pomknął ulicami Bydgoszczy.
W niedzielę 06. sierpnia zostały jenocześnie zainaugurowane kursy z przewodnikiem przygotowane wspólnie z Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku. Kursy realizowane będą w każdą niedzielę sierpnia – odjazdy ze Starego Rynku o godz. 14:05, 15:35, 17:05.
Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się pod adresem: http://www.zdmikp.bydgoszcz.pl/index.php/pl/rozkady