Trasa linii nr 95W piątek (27 maja) podpisane zostało porozumienie pomiędzy Bydgoszczą oraz gminami Dobrcz i Osielsko w sprawie uruchomienia nowej linii podmiejskiej. Linia nr 95 połączy od 1 czerwca 2016 r. Fordon z Jarużynem, Strzelcami Górnymi oraz Strzelcami Dolnymi. Nowa linia kursować będzie na trasie Tatrzańskie, Łoskoń, Jarużyn, Strzelce Górne, Strzelce Dolne, Łoskoń, Tatrzańskie. Będzie miała charakter linii okrężnej. Na naszej stronie internetowej można już zapoznać się ze szczegółowym rozkładem jazdy i lokalizacją przystanków.

 

Jest to pierwsze porozumienie trójstronne w zakresie organizacji wspólnej linii komunikacyjnej łączące z Bydgoszcz z dwoma, sąsiadującymi gminami. Tym samym, będzie to już trzecie połączenie z gminą Osielsko, która wyrosła na lidera współpracy z nami w zakresie organizowania komunikacji publicznej. Rozkład linii nr 95 ustalono wspólnie z gminami ościennymi. To pozwoliło maksymalnie dopasować go do potrzeb mieszkańców. Na początek w ramach linii nr 95 zaplanowano dziewięć kursów w dni powszednie (w soboty i niedziele po pięć). Linia obsługiwana będzie przez niskopodłogowe, krótkie pojazdy Miejskich Zakładów Komunikacyjnych. Istotny dla mieszkańców jest fakt, że linia zostanie zintegrowana z systemem biletowym obowiązującym w komunikacji miejskiej. Oznacza to, że będzie na nią można zakupić bilet sieciowy upoważniający do podróżowania także innymi pojazdami bydgoskiej komunikacji miejskiej. Autobusy linii nr 95 dowiozą pasażerów między innymi do pętli Łoskoń. Tam będzie można się przesiąść i kontynuować podróż nową linia tramwajową, która stała się bardzo wygodnym sposobem na dotarcie do centrum Bydgoszczy.

Koszt funkcjonowania nowej linii do końca roku oszacowany został na ok. 160 tys. zł. W 25 proc. koszty te pokryć mają bilety. Resztę dopłacą samorządy w proporcjach: po 40 proc. gminy ościenne i 20 proc. budżet Bydgoszczy.

Zgodnie z przyjętym planem zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego tworzenie takich połączeń przynosi korzyści gminom podmiejskim oraz miastu. Ułatwiony dojazd do Bydgoszczy zyskują kolejni mieszkańcy terenów podmiejskich. Z kolei po ulicach miasta porusza się dzieki temu mniej pojazdów.

 

Linia 95 będzie szóstą linią międzygminną. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej dojeżdżają do miejscowości położonych na terenie gmin: Białe Błota (91, 92), Osielsko (93, 94) i Dąbrowa Chełmińska (75). W okresie wakacyjnym kursować będzie ponadto międzygminna linia 99, zapewniająca dojazd do kąpieliska Chmielniki (gm. Nowa Wieś Wielka).