Jelcz Mex-272

W dniu 20 września 2015 r. w Bydgoszczy odbyły się obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu. Z tej okazji uruchomiliśmy 3 linie specjalne:

  • tramwajową "dziesiątkę" obsługiwaną zabytkowymi wagonami,
  • autobusową linię "A" zapewniającą dojazd z Wyspy Młyńskiej na teren Zajezdni MZK przy ul. Inowrocławskiej, gdzie było możliwe zwiedzanie obiektu,
  • autobusową linię "B" obsługiwaną zabytkowymi autobusami na trasie okrężnej z Wyspy Młyńskiej przez rondo Jagiellonów, Trasę Uniwersytecką, Wzgórze Wolności, Wały Jagiellońskie, rondo Grunwaldzkie na Wyspę Młyńską.

 

Wnętrze Jelcza MexW tym dniu odbyła się premiera kolejnego, piątego już "Ogórka" (Jelcz Mex-272) odbudowanego i należącego do Muzeum w Paterku. Bydgoski operator PHU Byd-Bus zapewnia obsługę bydgoskich linii turystycznych pojazdami zabytkowymi należącymi m.in. do Muzeum Komunikacji Miejskiej w Paterku. Jelcz Mex-272 nr boczny 674 to wersja miejska tego typu autobusów, która była wykonywana w celach eksportowych przez Jelczańskie Zakłady Samochodowe. Pojazdy tego typu trafiły do miast dawnego NRD, głownie do Lipska i Drezna w latach 1968 do 1974. Model był oznaczany jako "272E MEX". Prawdopodobnie jest to jedyny tego typu pojazd zachowany na świecie.

Jelcz M-11 fot. M. Stróżyński

 

 

 

Park pojazdów zabytkowych obsługujących bydgoskie linie turystyczne cały czas się powiększa. Cieszymy się, że tak chętnie korzystacie Państwo z usług linii turystycznych. Do zobaczenia na trasie!