Testujemy nowe udogodnienia dla rowerzystówNa skrzyżowaniu ul. Chodkiewicza, Ogińskiego i Sułkowskiego testujemy kolejne udogodnienie dla rowerzystów – automatycznie wzbudzaną sygnalizację świetlną, która powstała w ramach przebudowanej ulicy Chodkiewicza.

Skrzyżowanie ul. Chodkiewicza, Ogińskiego i Sułkowskiego jest pierwszym, i jak na razie jedynym skrzyżowaniem w Bydgoszczy, na którym system detektorów automatycznie rozpoznaje rowerzystów dojeżdżających do świateł. Ta unikalna instalacja została uruchomiona w ubiegłym roku, jako autorski projekt wykonawcy ZDMiKP. Do dziś funkcjonuje ona w trybie testów, i co najważniejsze - do dziś ZDMiKP nie zebrał w temacie jej działania żadnych negatywnych opinii.

Dodatkowo, w ramach wdrażania systemu ITS, zlikwidowaliśmy na kilku innych skrzyżowaniach przyciski do wzbudzania sygnału zielonego dla rowerzystów. Dzięki temu otworzyliśmy je na rowerzystów, dla których sygnał zielony włącza się teraz automatycznie, przy każdorazowym otwarciu wlotu na tym samym kierunku jazdy dla pojazdów poruszających się jezdnią. Na takie rozwiązanie zdecydowaliśmy się po uwzględnieniu opinii bydgoskich środowisk rowerowych, m.in. na: niektórych relacjach ronda Fordońskiego, ronda Toruńskiego, ronda Skrzetuskiego, skrzyżowań wzdłuż ul. Kamiennej , Solskiego i Wojska Polskiego.

Również to rozwiązanie jest obecnie testowane, celem przyszłościowego jego wdrożenia na innych sygnalizacjach świetlnych w Bydgoszczy. ZDMiKP będzie więc w najbliższych miesiącach weryfikować wszystkie sygnały rowerzystów zarówno w odniesieniu do wideodetektorów na skrzyżowaniu ul. Chodkiewicza, jak i warunków jazdy rowerzystów przez skrzyżowania pozbawione przycisków.

Przypominamy również, że już niedługo na terenie miasta ruszy montaż kilkudziesięciu stacji Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Pierwsza stacja została już zamontowana na ul. Solskiego przy ul. Skorupki, a w najbliższych dniach będą montowane kolejne. Datę uruchomienie miejskiej wypożyczalni jednośladów wyznaczono na początek kwietnia 2015 r. Więcej...