Oświetlenie uliczne w Bydgoszczy - stan na grudzień 2014 r.W Bydgoszczy wymienimy - do końca sierpnia 2015 r. - 7309 opraw oświetlenia ulicznego ze źródłem sodowym na oprawy ze źródłem LED. Modernizacja obejmie również wymianę 164 szaf oświetleniowych oraz wdrożenie systemu redukcji mocy, który obniży pobór energii. Właśnie zakończyliśmy przetarg na realizację tej inwestycji. Jej koszt wyniesie 20,1 mln zł. brutto.

To największy tego typu kontrakt w historii Bydgoszczy, ale zakładający też spore oszczędności. Głównie będą one wynikać z zastosowanej technologii. Zadanie zakłada bowiem wymianę ponad 7309 starych lamp sodowych na nowoczesne oprawy typu LED.

Dzięki temu spodziewane jest ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Nowe oprawy charakteryzuje też zdecydowanie większa energooszczędność niż stare. Pozwolą ograniczyć zużycie energii elektrycznej o około 63 proc. Dodatkowo latarnie zostaną wyposażone w urządzenia do inteligentnego sterowania oraz redukcji mocy w godzinach od 22 do 6. W ten sposób zużycie energii elektrycznej spadnie o dodatkowe 10 proc.

Przewiduje się również wykonanie zdalnego monitoringu pracy urządzeń. Informacja o uszkodzonej lub niedziałającej prawidłowo oprawie dotrze więc bezpośrednio do zarządcy, a zgłaszanie tego typu usterek nie będzie opierać się wyłącznie o sygnały inspektorów i bydgoszczan.

Wartość kontraktu to 20,1 mln zł brutto, a jego realizacją zajmie się firma ENERGA Oświetlenie, która właśnie wygrała przetarg. Samo zadanie jest możliwe dzięki dobrze przygotowanemu wnioskowi o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Bydgoszcz zakwalifikowała się w konkursie „Sowa" na listę samorządów, które uzyskają 45 procentowe wsparcie. Wszystkie prace planowo potrwają do końca sierpnia 2015 roku.

ZDMiKP na bieżąco kontroluje również realizację umowy z firmą Eneos, która jest właścicielem około dwóch trzecich z wszystkich lamp oświetlających bydgoskie ulice. Według nowej umowy Eneos ma gwarantować działanie 95 na 100 słupów oświetleniowych oraz naprawę niedziałających w terminie 7 dni od chwili zgłoszenia usterki.

Mieszkańcom Bydgoszczy przypominamy, że wszystkie interwencje dotyczące usterek oświetlenia ulicznego można zgłaszać bezpośrednio w wydziale utrzymania i ewidencji ZDMiKP, tel.: 52 582 27 13 oraz całodobowo pod numerem: 785 789 072 albo mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..