Torowisko na odcinku od ronda Toruńskiego do ul. Spokojnej zostało już wykonane. Obecnie trwają prace wykończeniowe, polegające na ustawianiu obrzeży oraz obsypywaniu tłuczniem. Rozpoczęły się również roboty związane z rozwieszaniem sieci trakcyjnej, które potrwają kilka tygodni.
W zakresie drogowym układana jest nawierzchnia na peronach tramwajowych oraz na ścieżkach rowerowych i zjazdach na odcinku od ul. Perłowej do ul. Kazimierza Wielkiego. Wszystkie prace drogowe powinny zakończyć się do końca marca.
Planujemy przywrócenie ruchu tramwajowego na ul. Toruńskiej na odcinku od ronda do ul. Spokojnej w pierwszej połowie kwietnia. W tym czasie zostanie również zmieniona czasowa organizacja ruchu. Dokładna data uzależniona jest od postępu prac. W tym miejscu pragniemy zaznaczyć, że wykonawca miał czas na wykonanie robót do końca maja 2025 roku, ale udało się je przyspieszyć o prawie dwa miesiące.
W chwili obecnej czekamy również na ZRID na odcinku od ul. Kazimierza Wielkiego do ul. Równej. Trwają też prace projektowe dotyczące remontu odcinka pomiędzy ul. Równą a pętlą Stomil, które wykonawca planuje rozpocząć w drugiej połowie 2025 roku.
Inwestycja zapewni szybszy i bezpieczniejszy przejazd przez ten ważny odcinek bydgoskiej sieci torowej. Ponadto perony tramwajowe zostaną dostosowane dla taboru niskopodłogowego, co bardzo ułatwi korzystanie z nich osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich lub z inną niepełnosprawnością. Na peronach zostaną zamontowane płytki kierunkowe, które pomogą korzystać z nich osobom słabowidzącym.
Nadal obowiązują zmiany w organizacji ruchu:
- zawężenia na rondzie Toruńskim oraz ul. Toruńskiej w kierunku ul. Kazimierza Wielkiego. Zamknięty jest jeden pas od strony torowiska na wysokości peronów tramwajowych,
- zawężony został również pas zewnętrzny na ul. Toruńskiej przy skrzyżowaniu ul. Toruńskiej z ul. Nowotoruńską w stronę ronda Toruńskiego na wysokości peronu autobusowego.
- Zmiany dotyczą także komunikacji publicznej. W celu przyspieszenia robót, prace prowadzone są równocześnie na obu torach, przez co ruch tramwajowy na odcinku od ronda Toruńskiego do ul. Perłowej został całkowicie wstrzymany. Tramwaje linii nr 4, 6 i 8 zostały tymczasowo skierowane przez nowy most Kazimierza Wielkiego.
Modernizacja torowiska przy ulicy Toruńskiej podzielona jest na trzy etapy. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na koniec 2026 roku.