KUJAWSKA-nagrodaZarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy obchodzi swoje 30 urodziny. Jednostka została powołana dokładnie 1 marca 1994 roku.
Przez ostatnie lata intensywnie pracowaliśmy nad rozwojem komunikacji miejskiej i dróg na terenie Bydgoszczy.
Przed nami teraz kolejne wyzwania i przedsięwzięcia, które zmienią życie mieszkańców na lepsze.

mostowa-667Bydgoszcz, w ciągu ostatnich lat, przeszła imponującą i dynamiczną przemianę, która znacznie wpłynęła na jej rozwój, estetykę oraz jakość życia mieszkańców.
Zmiany zaszły nie tylko w gospodarce, kulturze, edukacji ale też przestrzeni publicznej i infrastrukturze miejskiej.
Ta dynamiczna przemiana sprawiła, że Bydgoszcz staje się nie tylko miejscem z bogatą historią, ale również nowoczesnym, atrakcyjnym miastem, gotowym na wyzwania przyszłości.

Cieszymy się, że przez ostatnich 30 lat mogliśmy brać czynny udział w rozwoju naszego miasta i wpływać na poprawę jakości życia jego mieszkańców.

Z okazji trzydziestej rocznicy istnienia naszej firmy, pragnę podziękować wszystkim pracownikom, którzy przez te trzy dziesięciolecia byli sercem i duszą naszej firmy - mówi Dyrektor ZDMiKP Wojciech Nalazek - Wasze umiejętności, pomysłowość i zdolności do współpracy pomagały pokonywać przeszkody i osiągać zamierzone cele. Tylko dzięki Waszemu osobistemu zaangażowaniu, wytrwałości umieliście przekuć pomysły w czyny i tworzyć przyszłość naszego Miasta - mówi Nalazek. Dzięki organizacji transportu publicznego czynnie uczestniczycie codziennie w życiu setek tysięcy mieszkańców, a poprzez budowę i remonty infrastruktury drogowej, zostawiacie trwałe ślady na kolejne dziesięciolecia. Dziękuję Wam za waszą ciężką pracę i poświęcenie - dodaje Dyrektor. W tym szczególnym dniu, pragnę podziękować też firmom budowlanym i projektowym, wszystkim instytucjom, urzędom lokalnym i centralnym za pomoc przy realizacji zamierzonych zadań – mówi Nalazek - Wasza solidność i zaangażowanie stały się dla nas motorem napędowym do dalszego rozwoju infrastruktury i komunikacji naszego miasta. To dzięki waszej pomocy byliśmy laureatami wielu nagród. Szczególne podziękowania, pragnę też złożyć wszystkim Mieszkańcom za dotychczasowe zaufanie i wsparcie. Wasze sugestie i opinie zawsze są dla nas cennym źródłem inspiracji do doskonalenia naszych usług. Bez Waszej otwartości na innowacje i gotowości do wspólnego budowania miasta, nie osiągnęlibyśmy tego, co mamy dziś – dodaje Nalazek.


ZDMiKP jako jednostka organizacyjna gminy Bydgoszcz, powstała 1 marca 1994 r.
Głównym celem było skoncentrowanie w jednym ośrodku decyzyjno-realizacyjnym zadań związanych z budową i utrzymania dróg, zarządzania ruchem oraz organizacją transportem zbiorowym na terenie miasta.

raport-6Ostatnie 30 lat to czas ciągłego rozwoju infrastruktury drogowej i transportowej Bydgoszczy.
Zrealizowaliśmy wiele ważnych inwestycji, takich jak: przebudowa ul. Grunwaldzkiej i ul. Kolbego, budowa nowej trasy tramwajowej do Dworca PKP. rewitalizacja Bydgoskiej Starówki i okolicznych uliczek a także nadbrzeża Wisły i Rynku w Starym Fordonie.

Przebudowaliśmy rondo Kujawskie i Bernardyńskie oraz węzeł Szarych Szeregów. Powstały też nowe mosty nad Brdą oraz Trasa Uniwersytecka.
Od podstaw powstały wiadukty w ciągu Wojska Polskiego i Armii Krajowej.

Przez lata braliśmy też czynny udział w nadzorze tak ważnych inwestycji jak: budowa linii tramwajowej do Fordonu, przebudowa Wyspy Młyńskiej czy dworca kolejowego Bydgoszcz Główna i Bydgoszcz Leśne.

Bez tych inwestycji trudno sobie już wyobrazić dzisiejszą Bydgoszcz, choć to tylko cześć zadań, które przez ostatnie lata zrealizowaliśmy

tramwaj-2Sukcesywnie rozwijamy transport publiczny.
W ostatnich latach powstały w Bydgoszczy nowe torowiska oraz blisko 30 buspasów.
Wszystkie autobusy w Bydgoszczy są nowoczesne i niskopodłogowe.
Wymieniamy też cały tabor tramwajowy na nowy a wysłużone Konstale już niebawem znikną całkowicie z bydgoskich ulic.

Dzisiaj pasażerowie komunikacji mają dostęp do najnowszych technologii bezgotówkowych zakupów biletów. Wprowadziliśmy i ciągle rozwijamy też Bydgoską Kartę Miejską, którą posiadają już tysiące bydgoszczan.

remont-1W ostatnich latach mocno stawiamy na przebudowę ulic osiedlowych, chodników i tras rowerowych, których mamy już blisko 140 km.
Przez ostatnie lata utwardziliśmy ponad 50 kilometrów dróg gruntowych w Bydgoszczy.
Tym samym liczba mieszkańców, którzy są zameldowani przy drogach gruntowych, zmniejszyła się o połowę.


30-bKażdego roku poprawiamy bezpieczeństwo pieszych poprzez doświetlanie przejść, budowę wyniesiony skrzyżowań czy przystanków wiedeńskich.
Wymieniamy też oświetlenie uliczne na energooszczędne.
Dzięki prowadzonym inwestycjom drogowym, przeprowadziliśmy też liczne badania archeologiczne w różnych częściach miasta.
Nie zapominamy, też oczywiście o zieleni. Teraz już każdą większą inwestycję łączymy z licznymi nasadzeniami drzew i krzewów.

luty-3Kolejne 30 lat przed Nami
Będziemy kontynuować nasze dotychczasowe zaangażowanie w projekty drogowe i komunikacyjne oraz wspierać zadania mające poprawić życie mieszkańców.
Będziemy rozwijać i wprowadzać nowatorskie rozwiązania, które mamy nadzieję, nie tylko spełniają ale i przewyższają oczekiwania Bydgoszczan.

Najbliższe lata to m.in. budowa nowej infrastruktury drogowo-torowej wzdłuż ul. Toruńskiej, rozbudowa ul. Kamiennej do układu dwujezdniowego z obiektami inżynierskimi, budowa węzła Wschód, budowa nowych wiaduktów Warszawskich, przebudowa mostu Pomorskiego i mostów Solidarności.
W planach mamy też budowę nowej linii tramwajowej w ciągu ul. Solskiego, nowej linii tramwajowej w ciągu ul. Wyszyńskiego czy przebudowę ul. Nakielskiej.
Naszym marzeniem będzie też rozpoczęcie budowy południowo-wschodniej obwodnicy Bydgoszczy.

MEDIA-SPOL-2Jeszcze raz dziękujemy Wam za każdy wspólny sukces, ale również za wyrozumiałość w trudnych chwilach. Jesteśmy przekonani, że nasza praca przyczyniła się do rozwoju Bydgoszczy, a kolejne trzy dekady przyniosą nam nowe możliwości do osiągania wspólnych celów. Z optymizmem patrzymy w przyszłość, gotowi na kolejne etapy naszej wspólnej i fascynującej podróży.