rower-222Łącznie mamy już 137,5 km kilometrów dróg rowerowych. W najbliższych miesiącach zakończymy m.in. trwającą budowę drogi rowerowej przy nowych mostach oraz odcinek wielkiej pętli Fordonu na osiedlu Tatrzańskim.
Ustawimy też kolejne 500 stojaków ułatwiających rowerzystom parkowanie.
Zlecimy tez budowę kolejnych prawie 6 kilometrów tras.


Ubiegły rok był jednym z najlepszych pod kątem długości nowych tras rowerowych. Powstało ich prawie 10 kilometrów.
Nowe szlaki rowerowe mamy między innymi wzdłuż ul. Smukalskiej, Jeździeckiej, bulwarów nad Brdą, nad Wisła w Starym Fordonie oraz kontrapasy w Śródmieściu.

rower-333Wkrótce kolejne kilometry
Wczesną wiosną zakończone zostaną między prace wykończeniowe przy nowych mostach Kazimierza Wielkiego. Zostały one powiązane z budową dróg rowerowych wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego i skrzyżowań z ulicami Fordońską oraz Toruńską. Powstało też połączenie w kierunku bulwarów, które będą również wkrótce rewitalizowane.
To około 1,8 kilometra ścieżek rowerowych.

Ruszyła też budowa kolejnych elementów Wielkiej Pętli Fordonu wzdłuż ul. Wierchowej i Geodetów. To zadanie obejmujące odcinek o długości ok. 1 km wytypowane do realizacji bezpośrednio przez mieszkańców w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski.

Przed przetargiem jest budowa odcinka od Doliny Śmierci w kierunku ul. Rataja (1,2 km). Dokumentacja przygotowywana będzie dla kolejnych odcinków (m.in. przez planowany park Akademicki).

Dobudujemy brakujący odcinek drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244 biegnący w granicach miasta (osiedle Janowo) od ul. Biwakowej w kierunku mostu na Brdzie (około 100 metrów). To część nowej drogi rowerowej łączącej Bydgoszcz z Bożenkowem. Maksymilianowem i Samociążkiem wybudowanej przez Starostwo.

W ramach budowy bezpiecznego przejścia na Wyżynach powstaną też na ul. Wojska Polskiego w miejscu starej kładki przejazdy dla rowerów. Skomunikują one w lepszy sposób drogi rowerowe znajdujące się po obu stronach ulicy.

rower-2Rowerowe parkingi wskażą mieszkańcy
Wraz z realizacją tego pakietu zadań doposażymy nowe ścieżki i kolejne miejsca w mieście w rowerowe stojaki.
7 lutego rozpoczniemy konsultacje społeczne, których celem będzie wybranie optymalnej lokalizacji dla 500 poręczy, przy których można bezpiecznie pozostawić rower.
Mieszkańcy zaproponują lokalizacje, a następnie członkowie Zespołu do spraw polityki rowerowej Miasta przedstawią rekomendację do ich umiejscowienia.

rower-4Zaprojektują i wybudują
Wraz z modernizacją torowiska wzdłuż ul. Toruńskiej w okolicach zajezdni zbudujemy ścieżkę rowerową na odcinku od Kazimierza Wielkiego do ul. Równej (około 900 metrów). Dodatkowa infrastruktura budowana będzie po południowej stronie ulicy.
Trwają przygotowania do podpisania umowy.

Nowa trasa rowerowa zacznie powstawać nad brzegiem Brdy pomiędzy ul. Krakowską i Żabią. Inwestycja realizowana jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj".
Oznacza to, że w pierwszej kolejności wykonawca skupi się na dokumentacji i pozwoleniach.
Z gotowej trasy o długości 1,6 kilometra skorzystamy w połowie 2026 roku.

W tym roku planowane jest też zlecenie robót na kolejnym odcinku bulwarów od ul. Żabiej do mostu Kazimierza Wielkiego (około 1,2 km).

W trybie „zaprojektuj i wybuduj"  zlecimy budowę brakującego odcinka drogi rowerowej wzdłuż ul. Fordońskiej od ul. Sochaczewskiej do Wiślanej (ok. 0,8 km). Ta inwestycja wiąże się także z budową kładki nad magistralą węglową. W poprzednich latach wyremontowane zostały odcinki tej trasy pomiędzy Kapliczną i Sochaczewską oraz od Wiślanej do Inflanckiej.

rower-3Powstają dokumentacje
Zrealizujemy prace projektowe dla nowych dróg rowerowych w mieście m.in od ulicy Łęczyckiej przez Marii Skłodowskiej-Curie, Moniuszki, Sieńki, Markwarta, Krasińskiego do Gdańskiej (ciąg o długości około 4,5 km). Obecnie wybieramy wykonawcę prac.

Wojska Polskiego na Kapuściskach, ul. Glinki (w kierunku BPPT), a dla ciągów na ulicach: ul. J. Poza tym prace będziemy kontynuować prace nad dokumentacją dla dróg rowerowych wzdłuż ul. Sułkowskiego na Leśnym oraz ul. Kieleckiej na Czersku Polskim oraz Sudeckiej na Tatrzańskim. Po ich zakończeniu rozpoczniemy realizację w formule „zaprojektuj i zbuduj" wykorzystując środki unijne na infrastrukturę rowerową w Metropolii Bydgoszcz na lata 2021-27.

Zabezpieczamy również środki na rozpoczęcie prac nad kolejnymi dokumentacjami niezbędnymi do budowy infrastruktury pieszo-rowerowej m.in. wzdłuż ulic, które mają zapewnić spójność dróg rowerowych w ramach Metropolii Bydgoszcz:
• Kolbego (Kormoranów –granica miasta),
• Pod Skarpą (Zamczysko – granica miasta ),
• Petersona (odc. ProNatura – zakres rozbudowy drogi ekspresowej S10),
• Wyzwolenia (odc. Sudecka – Brzegowa).