rowerek-SM-3Straż Miejska zyskała nowe uprawniania. 
Od 20 października mogą karać nie tylko kierowców aut za wykroczenia drogowe, ale też rowerzystów i osoby korzystające z elektrycznych hulajnóg.
Mandat może wynosić nawet 500 zł
Zmiany w przepisach mają przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.


tydzien-2Od 20 października funkcjonariusze Straży Miejskiej mogą nakładać mandaty od 50 do 500 zł między innymi za: nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu; wyprzedzanie pojazdów na i przed przejściem a także za naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Strażnicy mogą nałożyć też 200 zł mandat za prowadzenie roweru, e-roweru lub e-hulajnogi bez wymaganych uprawnień.
W czasie jazdy warto więc aby osoby poniżej 18. roku życia miały przy sobie kartę rowerową lub prawo jazdy.

Jeśli natomiast rowerzysta lub użytkownik e-hulajnogi bez uprawnień doprowadzi do kolizji, wówczas sprawa trafi do sądu rodzinnego i to jego rodzic lub opiekun zapłaci grzywnę nawet 1500 zł

rowerek-SM-1Warto pamiętać, że już od 2021 roku obowiązują nowe przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którymi kierujący hulajnogą elektryczną:
- musi korzystać z drogi dla rowerów – z prędkością do 20 km/h.

- w przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów, kierujący hulajnogą może korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Wówczas może jechać z prędkością do 20 km/h.

- hulajnogą elektryczną można wyjątkowo poruszać się też chodnikiem, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku jazda musi odbywa się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, który na chodniku ma zawsze pierwszeństwo.

- dzieci do 10 lat mogą korzystać z hulajnóg wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.

- obowiązuje zakaz przewożenia na hulajnodze innych osób a także przedmiotów czy zwierząt.

Pamiętaj, aby hulajnogę elektryczną zawsze parkować jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, z zachowaniem miejsca dla pieszych.