azury-1Ruszamy z III edycją wieloletniego programu utwardzaniu ulic gruntowych.
W pierwszej kolejności przeprowadziliśmy badania gruntowe, które są podstawą wyboru technologii przebudowy konkretnych ulic na bydgoskich osiedlach.

W ciągu najbliższych trzech lat planujemy zrealizować około nowych 50 zadań.

Od 2015 roku utwardzanie dróg gruntowych w Bydgoszczy odbywa się przede wszystkim w ramach wieloletniego programu. Lista ulic do przebudowy powstaje zawsze według obiektywnych kryteriów.
W 2018 roku przyspieszyliśmy realizację robót dzięki zastosowaniu płyt ażurowych.

azury-2Przez ostatnie osiem lat utwardziliśmy ponad 50 kilometrów dróg, co stanowi 26% wszystkich dróg gruntowych w Bydgoszczy.
Przekłada się to na utwardzenie około 100 odcinków ulic.
W porównaniu do roku 2015, liczba mieszkańców, którzy są zameldowani przy drogach gruntowych zmniejszyła się o prawie połowę.

Oprócz wieloletniego programu utwardzania ulic gruntowych pomagają również inne rozwiązania m.in. inicjatywy lokalne, program BBO, przedsięwzięcia realizowane we współpracy z prywatnymi inwestorami, budowa ulic osiedlowych przy okazji dużych zadań inwestycyjnych.

W tym roku po konsultacjach ze społecznikami i radami osiedli, powstała nowa wersja wieloletniego programu utwardzania gruntówek, która zakłada m.in. utrzymanie obiektywnych kryteriów z niewielkimi modyfikacjami oraz wykorzystanie bardzo dobrych doświadczeń z pilotażowego stabilizowania części ulic płytami ażurowymi.
Nowa lista kryteriów oraz ulc została opublikowana w kwietniu bieżącego roku.
Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.

azury-2Płyty ażurowe wymagają dużej przepuszczalności gruntu dlatego w pierwszej kolejności zleciliśmy badania geotechniczne na ulicach zaplanowanych do przebudowy.

Ich wyniki stały się podstawą wyboru konkretnej technologii.

LISTA ULIC DO REALIZACJI [pdf]

Warto wiedzieć
W tym roku zleciliśmy już kilka pakietów zadań związanych z utwardzaniem ulic. W budżecie Miasta na ten cel zabezpieczonych zostało aż 50 mln zł.

azury-3Na wielu ulicach trwają już prace budowlane (m.in. na ul. Kromera, Iławska, Janowiecka, Kętrzyńska, Żeromskiego, Charzykowska, Szamarzewskiego, Baranowskiego, Piaski).
Część zadań jest na etapie przetargu (Gersona, Syrokomli, Pogodna) a dla kolejnych zadań powstaje dokumentacja projektowa.