sklodowskiej-2Ogłosiliśmy przetarg na budowę ważnej rowerowej trasy łączącej Śródmieście z osiedlem Bartodzieje.
Rowerzyści zyskają bezpieczną infrastrukturę wzdłuż ulic M. Curie-Skłodowskiej oraz Łęczyckiej.

Inwestycja została uznana za jeden z bydgoskich priorytetów przez Zespół ds. Polityki Rowerowej.

W pierwszej kolejności opracowana została koncepcja (program funkcjonalno-użytkowy). Poddaliśmy go konsultacjom społecznym.
Teraz ogłaszamy przetarg na prace projektowo-budowlane. Wstępnie zakładamy, że zajmą one około półtora roku.

W pierwszym etapie budowana będzie rowerowa infrastruktura wzdłuż ulic M. Curie Skłodowskiej (od skrzyżowania ul. Skłodowskiej-Curie z ulicami St. Moniuszki, L. Wyczółkowskiego i Sportową) i Łęczyckiej (od modernizowanego skrzyżowania z Fordońską do skrzyżowania z Kamienną).

sklodowskiej-0Jakie rozwiązania?
Nowa infrastruktura dla rowerów o długości ponad 3 km przebiegać będzie przez obszary o bardzo dużej liczbie mieszkańców.
Na osiedle Bartodzieje mieszka ponad 20 tysięcy bydgoszczan.
Większość trasy zbudowana zostanie w formie pasów rowerowych wyznaczonych na jezdni oznakowaniem.

• ul. M. Curie-Skłodowskiej (Chopina-Wyszyńskiego): pasy rowerowe dla obu kierunków
• rondo Skrzetuskie: wydzielone drogi dla rowerów na całym skrzyżowaniu, dowiązane do dróg dla rowerów wzdłuż ul. Wyszyńskiego
• ul. M. Curie Skłodowskiej (Wyszyńskiego - Łęczycka): pasy rowerowe dla obu kierunków
• ul. Łęczyckiej: wydzielona droga dla rowerów po stronie wschodniej

W kolejnym etapie planowane jest zlecenie prac również na śródmiejskim odcinku nowej trasy, która docelowo prowadzić ma do ulicy Gdańskiej (wzdłuż ulic Z. Krasińskiego, R. Markwarta, L. Sieńki i S. Moniuszki.)

sklodowskiej-1Warto wiedzieć
W tym roku rowerzyści skorzystają z ponad 10 kilometrów nowych dróg rowerowych m.in. wzdłuż ul. Smukalskiej i Jeździeckiej. Te prace są już na ukończeniu.
Wiosną rowerzyści zyskają też możliwość bezpiecznego przejazdu nowym odcinkiem bulwaru nad Brdą oraz wzdłuż ul. Andersa z osiedla Szybowników na Tatrzańskie.

Intensywne prace trwają przy Promenadzie w Starym Fordonie oraz przy budowie nowych mostów między Toruńską i Fordońską, gdzie również zbudowana zostanie infrastruktura dla rowerzystów.