zielono-1Tej wiosny możemy już podziwiać efekty agrotechnicznych prac prowadzonych w ubiegłym roku wraz z rozbudową ul. Kujawskiej. Na rondzie Bernardyńskim zakwitły różne gatunki bylin, a wzdłuż całej Kujawskiej zielenią się setki drzew. Zrealizowana inwestycja nie tylko poprawiła bezpieczeństwo i komunikację, ale podniosła estetykę ważnej części miasta.

zielono-2W ramach rozbudowy ul. Kujawskiej zasadzono ponad 600 nowych drzew. Na szerokich pasach zieleni posadzone między innymi platany klonolistne, klony polne, jesiony wyniosłe oraz kasztanowce zwyczajne. W sąsiedztwie dróg rowerowych i chodników dominują lipy srebrzyste. W okolicy rond i na pasach rozdziału dróg oraz przy ulicach bocznych zaczynają zielenić się głogi, czeremchy. Kwitną już śliwy wiśniowe i wiśnie piłkowane.

zieloo-2Na rondach zakwitły tysiące bylin, a wkrótce kolorów nabiorą krzewy m.in. tawuły i berberysy. Przez całą zimę zieleniły się jałowce i kosodrzewiny. W najbliższych tygodniach szczególnie efektownie prezentować będzie się skarpa przy schodach do parku Wolności. Późną wiosną i latem zakwitną również hortensje oraz okrywowe róże. Już teraz soczyście zielenią się nowe trawniki.


W ramach budowy ulicy Kujawskiej zastosowano szereg innych ekorozwiązań m.in. panele fotowoltaiczne na słupach trakcyjnych, które zasilają smarownice przy zwrotnicach, maty antywibracyjne tłumiące hałas w rejonie przystanków.