mini-rondo-1Nawet niewielkie skrzyżowania z ruchem okrężnym znacznie poprawiają bezpieczeństwo na osiedlowych ulicach. Kolejne takie rozwiązanie wprowadziliśmy na połączeniu ulic Leszczyńskiego i Czackiego. Pierwsze minironada powstały w Bydgoszczy już kilkanaście lat temu na osiedlach Piaski oraz Osowa Góra.

Nowe mini rondo oznacza, że ul. Leszczyńskiego nie będzie posiadać już pierwszeństwa. Niewielka wyspa centralna z prefabrykowanych elementów wymusi na kierowcach redukcję prędkości. W ocenie ekspertów z Zespołu do działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego Miasta Bydgoszczy to dobre rozwiązanie na uspokojenie ruchu w tej części Bydgoszczy.

Mini ronda od kilkudziesięciu lat stosowane są w różnych krajach Europy jako skuteczny środek poprawy i uspokojenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. W Polsce mini ronda są również coraz częściej można spotkać na drogach publicznych.

mini-rondo-2W Bydgoszczy pierwsze skrzyżowania z mini rondami powstały kilkanaście lat temu i dobrze zdają egzamin. Pomogły uspokoić ruch między innym na ulicy Tuńczykowej na Osowej Górze oraz ulicach Zbrachlińskiej i Błądzimskiej na Piaskach. Zbudowano je od razu wraz z nowymi jezdniami. Na tych osiedlach mają formę lekko wyniesionych zabruków.
Na skrzyżowaniu ulic S. Leszczyńskiego i T. Czackiego wysepka wykonana jest z prefabrykowanych i atestowanych elementów.

Mini ronda zmniejszają liczbę punktów kolizji, powodują zmniejszenie prędkości pojazdów, nie są utrudnieniem dla pojazdów ciężarowych i pojazdów komunikacji publicznej oraz wpływają na poprawę przepustowości, zmniejszając czas oczekiwania na wlocie podporządkowanym.

Na ważnych skrzyżowaniach budowane są natomiast większe wyspy centralne o średnicy od kilku do nawet kilkunastu metrów.
W ostatnich latach w Bydgoszczy powstało 8 skrzyżowań z ruchem okrężnym m.in. na połączeniu ulic:
• Stawowej i Broniewskiego
• Gdańskiej i Rekreacyjnej
• Modrzewiowej i Sułkowskiego
• Glinki Magnuszewskiej
• Ujejskiego i Karpackiej
• Chemicznej i Wojska Polskiego
• Nakielskiej i Łochowskiej
• Inowrocłwskiej i Bielickiej