181144970 1472463963115023 3194898858053528751 nZa pomocą specjalnej maszyny rozpoczęliśmy walkę z gumami do żucia na chodnikach, które szpecącą przestrzeń Starego Rynku i okolicznych uliczek. To miejsce, które zaskarbiło sobie szczególne względy mieszkańców i turystów. W cieplejsze dni bydgoskie śródmieście wypełnia się ludźmi. 
Niestety, wraz z dużą ilością odwiedzających wzrasta poziom zabrudzenia śladami po gumie do żucia, pogarszając estetykę tego miejsca.

Prawdziwą plagą są zadeptane gumy do żucia, przyklejone do płyt chodnikowych i historycznego bruku naszego Miasta.

Na Bydgoskiej Starówce od godzin porannych trwa usuwanie tego typu zanieczyszczeń.
Po chodnikach porusza się pracownik ZDMiKP z maszyną przypominającą wielki plecak z rurą od odkurzacza. Maszyna działa gorącą parą pod ciśnieniem i rozpuszcza gumy specjalnym, biodegradowalnym środkiem. Dodatkowo zabrudzone miejsce jest pocierane szczotką zamontowaną na końcu rury.
Gumy się częściowo rozpuszczają, większe fragmenty się granulują, a jej resztki są zbierane bez problemu podczas standardowego zamiatania chodników i ulic.
Obecnie pracujemy intensywnie w rejonie ulicy Mostowej.

RYNEK-4Mamy świadomość, że zanieczyszczeń po gumach są tysiące i niestety wciąż przybywają nowe dlatego też nasze działania nie są nastawione na całkowite usunięcie gum z okolic Śródmieścia ale na zmniejszenie intensywności tych zabrudzeń w tej przestrzeni.

Przypominamy, że to już kolejne prace porządkowe w obrębie Śródmieścia.

W ostatnim czasie prowadziliśmy kompleksowe czyszczenie płyty Starego Rynku oraz pobliskich ulic.
Przygotowane do montażu mamy też już parasole zacieniające ogródki letnie, które pojawią się w centrum miasta w połowie maja.