turbina-2Kończy się budowa ronda turbinowego na przedłużeniu ul. Szubińskiej. Marszałkowska inwestycja znacznie ułatwiła dojazd do osiedla Miedzyń. Wcześniej z budżetu miasta na ul. Szubińskiej dobudowaliśmy drogi rowerowe, doświetlimy niebezpieczne przejścia dla pieszych i zmodernizowaliśmy pętlę autobusową.


Nowe skrzyżowanie z ruchem okrężnym ma charakter ronda turbinowego. To innowacyjne rozwiązanie gwarantujące płynność ruchu i bezpieczeństwo. Kierujący, jeszcze przed wjazdem na skrzyżowanie, wybierają pas ruchu właściwy dla dalszego kierunku jazdy – później na rondzie nie mają możliwości zmiany pasa z zewnętrznego na wewnętrzny lub odwrotnie.
Ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo, po czym w żadnym punkcie na rondzie, także przy zjeździe z niego, nie występują już punkty kolizyjne z innymi pojazdami.

turbina-3Turbinowe rondo znacznie ułatwia wyjazd od strony bydgoskiego osiedla Miedzyń. Podniosło też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców. Powstały oświetlone przejścia i przejazdy dla rowerów. Poza tym poprawiła się płynność ruchu.
Inwestycja o wartości 18,6 mln zł jest finansowana przede wszystkim ze środków samorządu województwa. Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel 13,7 mln zł, a gmina Białe Błota 4,8 mln zł.

We wrześniu planowany jest odbiór prac.

turbina-5W ostatnich latach również z budżetu miasta na poprawę bezpieczeństwa na ul. Szubińskiej Miasto Bydgoszcz przeznaczyło kilkanaście milionów złotych. W ubiegłym roku zakończyło się doświetlanie przejść bez sygnalizacji. Wcześniej odnowiliśmy nawierzchnię , wprowadziliśmy ograniczenia tonażowe, wybudowaliśmy miejsce do ważenia tirów, drogę rowerową oraz zmodernizowaliśmy pętlę autobusową i część chodników.

turbina-4W tym roku szereg prac wykonach został również przy ul. Szubińskiej wraz z budową dróg rowerowych wokół placu Poznańskiego. Powstała tez nowa zatoka autobusowa. W ramach budowy nowego dyskontu spożywczego dobudowany został dodatkowy pas ruchu i nowe chodniki na odcinku pomiędzy Piękną i Castoramą.