PESA
Wykonawca przebudowy Wojska Polskiego m.in. zakończył roboty przy przebudowie torowiska. Ułożył nowe tory, rozjazdy. Zamontował zwrotnice. Wybudował pętle. Zainstalował automatykę do sterowania ruchem, w tym nadawania priorytetu dla komunikacji. Odnowił perony, dostosowując je do wysokości nowoczesnego taboru niskopodłogowego.


W związku z tym, zanim dokonamy odbiorów końcowych i na regularne trasy wróci komunikacja tramwajowa na Wojska Polskiego musimy przeprowadzić próbne przejazdy. Te zaplanowaliśmy na 27 września (piątek). Wykorzystując dwa – długie tramwaje z bydgoskiej PESY sprawdzimy poprawność działania automatyki, trakcji, peronów, rozjazdów, nowych torowisk. Wszystkich elementów wpływających na obsługą komunikacji tramwajowej na wyremontowanej trasie, która stanowi przedłużenie budowanej linii tramwajowej w ulicy Kujawskiej.
Jednocześnie wykonawca będzie kontynuował roboty, a piątkowy przejazd służy wyłapaniu elementów, które ewentualnie będzie musiał poprawić. Oczywiście może być tak, że wszystko zostało wykonane perfekcyjnie, ale żeby uzyskać pewność, że tak jest musimy linie przejechać tramwajami.
Przypominamy, że powrót tramwajów na górny tras szacujemy na połowę grudnia tego roku. Warto wyjaśnić, że termin wynika z konieczności dokonania odbiorów całej inwestycji, czyli sieci tramwajowej, nowych chodników, jezdni, sterowania sygnalizacją świetlną, sygnalizatorów, oświetlenia ulicznego - wszystkich urządzeń, które powstały podczas realizacji inwestycji. Dokonanie odbiorów i sporządzenie z nich protokołów umożliwi wykonawcy złożenie wniosku o pozwolenie na użytkowanie nowej infrastruktury drogowej. Zezwolenie jest zawsze niezbędne w przypadku, w którym infrastruktura drogowa została wybudowana od podstaw, a tak było w przypadku linii tramwajowej na Wojska Polskiego.