Trasa Uniwersytecka
... Prezydent Rafał Bruski, oddał do ruchu Trasę Uniwersytecką, którą każdego dnia przejeżdża przeszło 25 tysięcy pojazdów. Natomiast w maju stanowi arenę zmagań kolarzy w ramach wyścigu Bydgoszcz Cycling Challenge.

 Obiekt powstawał w latach 2010-2013. Dzisiaj liczy ponad półtora kilometra długości, a przeprawa nad dwiema jezdniami ulicy Jagiellońskiej, rzeką Brdą, jak również dwoma torowiskami tramwajowymi przebiegającymi wzdłuż ulicy Toruńskiej została podwieszona na pylonach o wysokości siedemdziesięciu metrów. Wanty, czyli liny do powieszenia konstrukcji przypłynęły do Bydgoszczy z Japonii. Całość zmontowała bydgoska firma „GOTOWSKI".
Pylony podświetlają projektory. Dzięki zróżnicowanej palecie kolorów i elektronice w wyjątkowe dni dla miasta i mieszkańców istnieje możliwość zmiany koloru podświetlenia pylonów. Wewnątrz pylonów został wykonany specjalny kanał serwisowy, umożliwiający przegląd konstrukcji od środka, jak również w razie konieczności wyjście na zewnątrz. Latem temperatura wewnątrz osiąga kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Natomiast jeszcze przed otwarciem Trasy jej nocne zdjęcia znalazły się w prestiżowym magazynie motoryzacyjnym przy okazji premiery jednego z modeli Porsche 911 w limitowanej wersji z powodu urodzin firmy ze Stuttgart'u.
Trasa w kilka dni po oddaniu do eksploatacji, przejęła na siebie istotną część potoków ruchu z ulicy Kujawskiej, jak również mostu Pomorskiego. Z każdym dniem jej popularność rosła, a kierowcy coraz chętniej korzystali z jej walorów i skracali czas podróży do centrum, a także w kierunku osiedla Leśnego. Jest tak do dzisiaj. Budowa kosztowała 213 milionów złotych z czego 93 miliony stanowiło dofinansowanie z funduszy europejskich.
Z pewnością dokończenie drugiego, trwającego obecnie etapu budowy, spowoduje jeszcze większą jej popularność w podróżach północ-południe. Wydatnie skróci czas i drogę przejazdu.