Zima 2018 2019
Dyżury.

W okresie zimowym, czyli od początku listopada do końca marca, pełnimy dyżury w Wydziale Utrzymania i Ewidencji przy ul. Redłowskiej - od poniedziałku do piątku w godzinach od 06:00 do 22:00. Do tego dyżury nocne i w dni wolne, przy prognozowanych opadach śniegu, marznącego deszczu, możliwości wystąpienia śliskości na jezdniach i chodnikach. Pełniący dyżury odbierają telefony pod dwoma numerami: 582 27 14 oraz 582 27 15.

Prognoza pogody

Dysponujemy bardzo dokładnymi prognozami pogody z Biura Pogody. Firma została wyłoniona w przetargu, podobnie, jak firmy, które na nasze zlecenie odśnieżają jezdnie i chodniki w mieście.
Mapy pogodowe uwzględniają podział Bydgoszczy na rejony, dla których mamy podaną szczegółową prognozę. Często się zdarza, że opady śniegu występujące np. w Fordonie nie są prognozowane dla np. Osowej Góry.
Informacje uzupełnimy, śledząc prognozy w sieci. Bardzo ważnym elementem dopełniającym wiedzę na temat aury są nasze stacje pogodowe, rozlokowane w całym mieście, a wybudowane podczas realizacji Inteligentnych Systemów Transportowych. Informacje ze stacji są także dostępne dla wszystkich kierowców i wyświetlane na tablicach VMS, na tych, na których pokazywane są czasy przejazdu i drożności ulic. Podają informację o opadach, prędkości wiatru, temperatury powietrza oraz jezdni.
Przy podejmowaniu decyzji o akcji nie można pominąć znaczenia pracy naszych Obwodów Drogowych. W nocy nie tylko przeprowadzają naprawy w pasie drogowym. Informują także dyżurnego o stanie dróg w mieście.
Na podstawie zebranych z wielu źródeł danych pogodowych, dyżurny podejmuje decyzje dotyczące działania.

Akcja

Dyżurny Akcji zima po otrzymaniu od synoptyka informacji o zbliżających się opadach śniegu lub innych niebezpiecznych zachowaniach przyrody podczas zimy, konsultuje decyzję o wysłaniu sprzętu i ludzi na ulice miasta z Naczelnikiem Wydziału Utrzymania. Następnie firmom odśnieżającym, wydaje polecenie wyjazdu w określone rejony.
Pługo-solarki wyruszają jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu. Wykonują tzw. posypywanie prewencyjne na cztery godziny przed prognozowanym opadem. Dzięki temu w chwili, w której zaczynają spadać pierwsze płatki śniegu na jednię – topnieją, wchodząc w reakcję z wcześniej wysypaną chemią. W ten sposób unikamy pojawienia się tzw. zajeżdżonego śniegu. Akcja jest prowadzona do chwili uzyskania przejezdności jezdni. Jeżeli wymaga tego sytuacja, poza posypywaniem - pługo-solarki płużą śnieg z jezdni do krawężnika, po czym roztopiony spływa do kanalizacji deszczowej.
Dyżurny podejmuje również stosowne działania w chwili otrzymania zgłoszenia z Centrum Zarządzania Kryzysowego, Policji lub Straży Miejskiej, o wystąpieniu utrudnień na drogach spowodowanych warunkami zimowymi.

14 pługo-solark i dodatkowe zawsze w pogotowiu

W momencie wydania przez dyżurnego polecenia - sypania dróg objętych: „Planem zimowego utrzymania ulic na terenie Bydgoszczy" – na jezdnie wyrusza 14 pługo – solarek. Oczywiście ich liczba może być zwiększona. Wszystko zależy od panujących warunków pogodowych.
Firmy w tym celu mają zabezpieczonych 11 dodatkowych wozów. W przypadku wystąpienia szczególnie wymagających warunków do akcji kierujemy nasze trzy równiarki, które płużą śnieg.
Bardzo ważnym elementem ułatwiającym prowadzenie Akcji jest wyposażenie wszystkich pługo-solarek w system GPS. System umożliwia bieżącą kontrolę pracy pługo – solarek. Podaje ich lokalizację, prędkość jazdy, rodzaj wykonywanego sypania i płużenie.
Sprzęt wraz obsługującymi go ludźmi jest utrzymywany w ciągłej gotowości przedpołudniem, popołudniu oraz w godzinach od 18:00 do 08:00 rano. Tak naprawdę, to zawsze. W każdej chwili po wydaniu dyspozycji przez dyżurnego rusza w trasę.

100 osób na chodnikach

Jednorazowo na ujęte w: „Planie zimowego ztrzymania ulic" chodniki, schody, przystanki komunikacji miejskiej, ścieżki rowerowe i Strefę Płatnego Parkowania do odśnieżania wyrusza około 100 osób. Są zawsze gotowi, szczególnie w godzinach od 00:00 do 04:00 rano, kiedy trzeba odśnieżyć przystanki i schody. Ich godziny pracy są uzależnione od sytuacji pogodowej i potrzeb.
Ekipy są utrzymywane w stałej gotowości i w zależności od stanu zagrożenia zimowego. Podejmują akcję w chwilę po otrzymaniu zlecenia od naszego dyżurnego.

W pierwszej kolejności

W pierwszej kolejności pługo-solarki wyjeżdżają na ulice, po których poruszają się autobusy komunikacji miejskiej. Jednocześnie są posypywane wszystkie podjazdy i zajady. Mosty, ponieważ na nich najszybciej może pojawić się oblodzenie ze względu na działanie minusowej temperatury zarówno na powierzchni jezdni, jak również od dołu konstrukcji. Po obsłużeniu głównych ulic, pługo-solarki interwencyjnie wjeżdżają w ulice spoza „Planu zimowego utrzymania ulic."
Podobnie jest w przypadku odśnieżania ręcznego. W pierwszej kolejności odśnieżane są schody, fragmenty chodników w utrzymaniu ZDMiKP, przystanki komunikacji miejskiej. Następnie, interwencyjnie pozostałe miejsca.
Warto jeszcze raz przypomnieć, że nasze służby na bydgoskich chodnikach nigdy nie stosują chemii do roztapiania śniegu. Sypią tylko i wyłącznie piasek.

Prośba

Na koniec serdeczna prośba, do której dołączyli się operatorzy pługo-solarek. Efekt naszej wspólnej pracy z służbami jest widoczny wówczas, kiedy pługo-solarki są w ruchu. Jeżeli zatem, istnieje możliwość przepuszczenia na drodze takiego pojazdu w czasie prowadzenia Akcji zima dajmy mu przejechać, przepuśćmy, nawet jeżeli mamy pierwszeństwo przejazdu, nie wyprzedzajmy - przecież ten sprzęt pracuje dla nas, dla naszego bezpieczeństwa.