Ścieżki rowerowe
Rozstrzygnęliśmy przetarg na modernizację skrzyżowania ul. Nakielskiej i Łochowskiej wraz z budową drogi rowerowej do granicy miasta.


W przetargu na wykonanie robót złożyła ofertę jedna firma, która wyceniła wartość prac na 7 mln. złotych. W tej chwili przygotowujemy się do podpisania umowy. Nowe rondo połączy ulice Łochowską, Nakielską, Lisią, Sicieńską i Agatową. Po zakończeniu prac zostanie objęte pięcioletnią gwarancją.
Na odcinku od granicy miasta do ulicy Łochowskiej - prowadzącej w kierunku do Belmy wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3 metrów. Trakt zostanie połączony z funkcjonującą ścieżką rowerową, prowadzącą do Lisiego Ogona w gm. Białe Błota. Na odcinku drogi od Belmy do Lisiej, zaplanowaliśmy realizację drogi rowerowej o szerokości 2 m. oddzielonej od 1,5-metrowego chodnika tzw. marginesem - bruk lub kostka o innej fakturze.
Ulice: Łochowską, Nakielską, Lisią, Sicieńską i Agatową połączy rondo. Wyspa centralna będzie miała średnicę około 26 metrów. Z pewnością ogromnym ułatwieniem dla kierowców oraz pasażerów komunikacji miejskiej będzie wybudowanie za rondem na Nakielskiej i Łochowskiej zatoki autobusowej. Wokół ronda zaprojektowaliśmy dwukierunkowe ścieżki rowerowe o szerokości 2,0 oraz chodniki o szerokości 1,5 m, oddzielone od siebie opaską. Projekt przewiduje budowę nowego oświetlenia i odwodnienia.
Warto dodać, że zamówienie obejmuje także wykonanie kontrapasa na ul. Wiatrakowej. Wytyczenie drogi rowerowej i zmiana organizacji ruchu zajmą około 4 miesięce od podpisania umowy. W ramach inwestycji zostanie przeprowadzona korekta skrzyżowania ulic Wiatrakowej, Traugutta, Lenartowicza i Nowodworskiej. Od skrzyżowania zostanie wytyczony kontrapas na ulicy Wiatrakowej. Rozwiązanie zostało przyjęte, jako optymalne w trakcie konsultacji ze środowiskami rowerowymi oraz mieszkańcami. Inwestycja na Zbożowym Rynku połączy ciągi rowerowe zaprojektowane wzdłuż ulicy Kujawskiej. W przypadku ulicy Kujawskiej, także otworzyliśmy złożone przez wykonawców oferty.Istotne jest, że nowa trasa połączy stacje Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego znajdujące się na Starym Rynku i w rejonie skrzyżowania Solskiego-Ugory.