Kontrapas
Właśnie ogłosiliśmy przetarg na budowę nowej trasy rowerowej ze Szwederowa w kierunku Starego Rynku. Kolejne powstaną wzdłuż ulicy Kujawskiej i Zbożowego Rynku.

Nową trasę wyznaczy kontrapas i powstanie jeszcze w tym roku. Prace potrwają około trzech miesięcy. Zakładają roboty budowlane oraz zmianę organizacji ruchu. Inwestycja obejmie korektę skrzyżowania ulic Wiatrakowej, Traugutta, Lenartowicza i Nowodworskiej. Projekt przewiduje wyznaczenie kontrapasa, który pozwoli rowerzystom na bezpieczną i zgodną z przepisami jazdę pod prąd - jednokierunkową ulicą Wiatrakową. Dzięki temu na rowerze znacznie szybciej będzie można dotrzeć ze Szwederowa do centrum. W przeciwnym kierunku cykliści będą korzystali z jezdni. Rozwiązanie podczas konsultacji uzyskało akceptację środowisk rowerowych oraz mieszkańców.
Dzięki kontrapasowi na ulicy Wiatrakowej, rowerem będzie można przejechać przez rondo Bernardyńskie, Zbożowy Rynek do ul. Długiej i dalej na Stary Rynek. Warto dodać, że nowa trasa połączy stacje roweru aglomeracyjnego zlokalizowane na Starym Rynku oraz w rejonie skrzyżowania ulic Solskiego-Ugory.
Nie każdy pamięta, że pierwszy kontrapas powstał w 2012 roku na ulicy Gdańskiej na odcinku od Placu Wolności do Alei Adama Mickiewicza. Od tej chwili ruch rowerowy pod prąd został dopuszczony na ponad 20 innych ulicach w strefach o ograniczonej prędkości, między innymi na Starym Rynku.