Budujemy metropolitalne drogi dla rowerów
- Szczegóły
Na terenie Metropolii Bydgoskiej powstanie spójna sieć rowerowych dróg. Wkrótce zbudujemy brakujące odcinki dróg łączące Bydgoszcz z gminami Osielsko, Dobrcz oraz Sicienko. Ogłosiliśmy przetargi na budowę rowerowych dróg wzdłuż ulic M. Kolbego na Osowej Górze oraz Wyzwolenia w Fordonie. Wkrótce również na ulicy Pod Skarpą powstanie bezpieczna infrastruktura rowerowa. Wykorzystamy na te zadania europejskie dofinasowanie.
Przy rozbudowie dróg rowerowych priorytetem są zadania zwiększające spójność sieci. Wszystkie przedsięwzięcia uzgadniane są przez Zespół ds. polityki rowerowej miasta. Dlatego kolejnymi inwestycjami będą drogi rowerowe łączące miasto z sąsiednimi gminami. Nowe drogi rowerowe pozwolą mieszkańcom Bydgoszczy korzystać z sieci dróg wokół miasta. Rowerzystom z sąsiednich gmin ułatwią natomiast bezpieczne dojazdy m.in. do pracy, szkół i sklepów zlokalizowanych w mieście. Inwestycje wzmocnią atrakcyjność roweru jako środka transportu. Zrównoważona mobilność to jeden z priorytetów na jaki stawia Metropolia Bydgoszcz. Na wszystkie zadania wykorzystamy dofinasowanie z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-27.
Na Święto Śliwki rowerem
Ogłosiliśmy już przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka drogi dla jednośladów na ul. Wyzwolenia od wysokości ulicy Sudeckiej do granicy miasta. W ramach zadania po wschodniej stronie ulicy Wyzwolenia zostanie wybudowany ciąg pieszo-rowerowy.
Zadanie zakłada również:
- budowę zjazdów z dróg,
- budowę oświetlenia drogowego,
- budowę rowów odwadniających,
- budowę przepustów drogowych,
- budowę kanału technologicznego,
- przebudowę istniejących sieci uzbrojenia terenu w zakresie kolidującym z inwestycją,
- wykonanie oznakowania pionowego, poziomego i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Nowy odcinek drogi dla rowerów zostanie połączony z prawie gotową infrastrukturą w ciągu ulic Sudecka, Wyzwolenia, Pelplińska i poprowadzi do granicy miasta, dzięki czemu powstanie rowerowe połączenie pomiędzy Gminą Osielsko i Fordonem. Dodatkowo Gmina Dobrcz w porozumieniu z Zarządem Dróg Wojewódzkich zleciła już prace projektowe dla dalszego odcinka poza granicami miasta oznacza to, że po realizacji bezpieczną trasą będzie można przejechać z Fordonu do Strzelec Dolnych, gdzie odbywa się wiele gminnych wydarzeń m.in. Święto Śliwki. Realizacja zadania w granicach Bydgoszcz wraz z odbiorami zajmie około 5 miesięcy.
Rowerem do Sicienka i Wojnowa
Powstanie również rowerowe połączenie wzdłuż ul. M. Kolbego pomiędzy ulicą Waleniową na Osowej Górze i granicą miasta. W ten sposób powstanie połączenie bydgoskich dróg rowerowych z infrastrukturą prowadzącą wzdłuż drogi powiatowej. Rowerzyści będą mogli bezpiecznie dojechać m.in. do Wojnowa, Sicienka i Trzemiętowa. Trwa przetarg na wybudowanie prawie kilometrowej drogi dla rowerów oraz odcinka dla pieszych i rowerzystów.
Inwestycja zakresem obejmuje również:
- przebudowę istniejących dojść do projektowanej ścieżki rowerowej i chodnika,
- budowę oświetlenia drogowego,
- budowę kanału technologicznego,
- przebudowę istniejących sieci uzbrojenia terenu w zakresie kolidującym z inwestycją,
Po podpisaniu umowy realizacja prac i odbiory zajmą około pół roku.
Kolejne połączenie z Osielskiem
Przygotowujemy się też do ogłoszenia przetargu na budowę rowerowego połączenia pomiędzy ulicami Zamczysko a Leśną na terenie Gminy Osielsko. Odcinek wzdłuż ulicy Pod Skarpą będzie liczył około 400 metrów, a zadanie zakłada również:
- budowę oświetlenia ulicznego,
- przebudowę kolidującego uzbrojenia z projektowanym układem;
- urządzenie powierzchni zielonych.
Wcześniej powstało połączenie z Gminą Osielsko wzdłuż ul. Jeździeckiej oraz drogi wojewódzkiej nr 244. Kończy się też budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Sudekiej na Osiedlu Tatrzańskim.
Warto wiedzieć
Obecnie sieć rowerowych dróg w Bydgoszczy przekracza 140 kilometrów. Na różnych etapach realizacji jest łącznie kolejne 40 kilometrów tras. W tym roku na zadania związane bezpośrednio z budową i projektowaniem dróg rowerowych w budżecie Miasta zabezpieczona została rekordowa pula prawie 50 mln zł złotych. W tym miesiącu zakończyły się prace związane z kolejnym odcinkiem Wielkiej Pętli Fordonu. Więcej informacji o tym zadaniu można przeczytać TUTAJ.
W budowie są następujące odcinki dróg dla rowerów:
- wzdłuż ul. J. Sułkowskiego (obecnie trwają prace związane z wymianą nawierzchni na wybranych odcinkach ulic Sułkowskiego oraz Kamiennej),
- w ciągu ulic Sudecka-Wyzwolenia-Pelplińska (zakończenie inwestycji planowane jest w wakacje),
- wzdłuż ulicy E. Petersona (rozpoczęły się prace),
- wzdłuż ulicy Toruńskiej (w ramach modernizacji torowiska),
- wzdłuż ulicy Fordońskiej wraz z kładką (prace się już zakończyły, czekamy na wydanie pozwolenie na użytkowanie),
- wzdłuż ulicy Kieleckiej (realizacja w formule „zaprojektuj i zbuduj”).
Tramwaj na Szwederowo. Umowa na zielone torowisko podpisana. Raport numer 5
- Szczegóły
![]()
To jedna z największych inwestycji związanych z rozwojem komunikacji publicznej w ostatnich latach. Wzdłuż ulicy L. Solskiego wybudowane zostanie zielone torowisko, a na wysokości ulicy Bielickiej powstanie pętla autobusowo-tramwajowa. Częścią tego zadania jest również przebudowa ulic, budowa rowerowych dróg, chodników, parków kieszeniowych, a także duży pakiet nasadzeń. W realizacji pomoże europejskie dofinansowanie. Pierwsze prace ruszą już w wakacje.
- Tramwaje na wydzielonych torowiskach to wyjątkowo szybki, wygodny i ekologiczny sposób na poruszanie się po mieście – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Dlatego konsekwentnie rozwijamy naszą sieć tramwajową. Inwestycja jest pierwszym etapem naszego planu budowy całej trasy łączącej Rondo Kujawskie z Rondem Grunwaldzkim. Inwestycje przygotowaliśmy uwzględniając również oczekiwania kierowców, rowerzystów i pieszych dbając o ich bezpieczeństwo i komfort. Łączymy ją poza tym z dużym pakietem nasadzeń drzew. Będzie to też kolejna inwestycja po Lesie Gdańskim, gdzie na torowisku zasadzimy rozchodnik, a przystanki za sprawą odpornych roślin nabiorą zielonego charakteru. Wprowadzenie tych rozwiązań to między innymi efekt konsultacji z mieszkańcami.
Europejskie wsparcie
W poniedziałek (22 czerwca) podpisaliśmy umowę z konsorcjum firm Mirbud oraz Kobylarnia. Wartość kontraktu to ponad 107,2 mln zł. Będzie realizowany przy wykorzystaniu zdobytego przez Miasto dofinansowania z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, w kwocie ponad 63,5 mln zł. Wykonawca zobowiązany jest rozpocząć roboty w ciągu miesiąca od przekazania terenu budowy. Przekazanie planujemy na początku lipca. Realizacja inwestycji zajmie około dwóch lat. O poszczególnych etapach prac będziemy informować na bieżąco.
Pierwszy etap ambitnego celu
Inwestycja obejmuje budowę trasy od Ronda Kujawskiego do ulicy Bielickiej na Szwederowie, na wysokości której powstanie nowoczesna pętla tramwajowo-autobusowa. Jest to pierwszy etap projektu, którego celem jest lepsze skomunikowanie dużych bydgoskich osiedli: Szwederowa, Górzyskowa i Błonia z innymi częściami miasta. Cała trasa (od Ronda Kujawskiego do Ronda Grunwaldzkiego) stworzy też alternatywne połączenie pomiędzy zachodnią i wschodnią częścią Śródmieścia. Warto podkreślić, że na etapie przygotowania koncepcji oraz w strategicznych dokumentach miasta uwzględniamy też rozbudowę tego układu o trasę tramwajową wzdłuż ul. Szubińskiej na Błonie.
Zielone i funkcjonalne rozwiązania
W ramach zadania węzeł przesiadkowy Rondo Kujawskie zostanie doposażony w dwa dodatkowe przystanki tramwajowe. Przebudowana zostanie podziemna infrastruktura wokół nowej trasy. Część ulic poprzecznych zostanie rozbudowana lub przebudowana w celu upłynnienia ruchu tramwajowego i samochodowego. Pomiędzy Rondem Kujawskim a ul. T. Lenartowicza wytyczymy dodatkowe przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym na wysokości centrum handlowego. Przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym powstanie także na wysokości ul. Konopnej. W ramach prac zaprojektowane zostały również elementy zmniejszające hałas i drgania oraz zadaszony parking rowerowy w obrębie pętli przy ul. Bielickiej.
Na trasie powstaną zielone torowiska z rozchodnikiem oraz przystanki z roślinami rosnącymi na dachach, a przestrzeń pomiędzy torowiskiem i jezdnią, zamiast standardowych trawników, zabezpieczymy pod kwietne łąki.
Nowością będą kieszeniowe parki wzdłuż ul. L. Solskiego (m.in. przy ul. Konopnej, Bielickiej oraz Kossaka). Zasadzimy ponad 200 dorodnych drzew oraz prawie 4 tysiące krzewów. Ze względu na charakter oraz lokalizację inwestycji nasadzenia kompensacyjne lokalizowano głównie w pasach zieleni wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Najwięcej drzew sadzonych będzie po północnej stronie ulicy L. Solskiego, przede wszystkim w sąsiedztwie skrzyżowań. W zielony skwer wypełniony jabłoniami ozdobnymi, wiązami i lipami zamieni się między innymi teren pomiędzy ulicami L. Solskiego i Konopną. Zależy nam, by trasa była bardzo zielona.
Inwestycja w liczbach:
- Wartość kontraktu: 107,2 mln zł
- Dofinansowanie europejskie FENIKS – 63,58 mln zł
- Gwarancja na roboty budowlane – 8 lat
- Gwarancja na roboty dotyczące zieleni - 5 lat
- Długość pojedynczego toru – 3,64 km
- Liczba drzew do zasadzenia – 208
- Liczba krzewów – ponad 4 tysiące
- Nowe łąki kwietne - 3210 m2
W hali wykonawcy powstaje replika żurawia
- Szczegóły
Trwają prace nad budową repliki portowego żurawia, która jeszcze w tym roku stanie na nabrzeżu przy Rybim Rynku. Wykonawca niebawem przystąpi do prac w terenie, w ramach których zostanie wykonany postument pod stalowy dźwig. W przeszłości Rybi Rynek stanowił tradycyjne miejsce handlu rybami. Do placu przybijały w średniowieczu galery i łodzie, a później barki.
Wysoki na 5,5 metra żuraw portowy będzie się składał z dwuramiennego masztu, ażurowego korpusu, platformy, na której będzie można zrobić zdjęcie, przekładni zębatych z systemem łańcuchów oraz haka. Efektowanie podświetlona konstrukcja stanie na nabrzeżu przy zrewitalizowanym Rybim Rynku.
Obecnie wykonawca, którym jest firma EL-PRZEM z Łabiszyna, prowadzi zaawansowane prace nad budową kolejnych komponentów repliki, w tym dźwigu. Planowo roboty w terenie rozpoczną się w wakacje. Najpierw musi zostać wykonany postument, na którym stanie żuraw. Umowa zakłada, że cała konstrukcja będzie gotowa w trzecim kwartale tego roku.
Przypomnijmy, że wstępna koncepcja została przygotowana przez pracowników Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich na podstawie archiwalnych zdjęć, pochodzących między innymi ze zbiorów Anny Perlik-Piątkowskiej i przedstawiających portowego żurawia, który stał na nabrzeżu wiele lat temu. Dzięki tej instalacji nawiążemy do historii tego miejsca. Rybi Rynek od XVI wieku aż do 1946 roku stanowił tradycyjne miejsce handlu rybami. Do placu przybijały w średniowieczu galery i łodzie, a później barki i parostatki. W XIX wieku był centralnym miejscem portu, gdzie przeładowywano różne towary. Przede wszystkim zboża, produkty rolne i ryby.
Rozpoczyna się remont torowiska na Rondzie Fordońskim
- Szczegóły
Wymienione zostaną zwrotnice, krzyżownice oraz szyny. Remont w tym miejscu wymusza wstrzymanie ruchu tramwajowego od Ronda Fordońskiego do Ronda Jagiellonów. Od soboty (27 czerwca) trasa ta będzie obsługiwana przez linię autobusową ZaT. Planowane prace są kolejnym etapem naszych działań związanych z bieżącym utrzymaniem sieci torowej w Bydgoszczy. Na remonty infrastruktury torowej w tym roku przeznaczymy prawie 16 mln złotych.
W ostatnich latach zmodernizowaliśmy i wyremontowaliśmy ponad 50 kilometrów tras. Cała bydgoska sieć to 95 km toru pojedynczego. Przygotowany plan tegorocznych remontów został tak opracowany, aby prace były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i pasażerów transportu publicznego.
Remont rozjazdów na Rondzie Fordońskim, polegający na wymianie zwrotnic, krzyżownic oraz szyn rozpocznie się w sobotę (27 czerwca). Według harmonogramu prace zakończą się w pierwszej połowie sierpnia. Natomiast gruntowna przebudowa Ronda Fordońskiego oraz Ronda Toruńskiego jest planowana w ramach przebudowy Mostu Pomorskiego. Obecnej trwają prace związane z dokumentacją projektową.
W tym roku kompleksowy remont przejdzie również odcinek torowiska na ulicy Gdańskiej, od skrzyżowania z ul. Kamienną do przebudowywanej właśnie pętli Las Gdański. Wymienione zostaną m.in. podkłady, szyny oraz tłuczeń. Prace, które rozpoczną się na przełomie czerwca oraz lipca, obejmą również torowisko na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Kamiennej. Podpisaliśmy też umowy na szlifowanie oraz napawanie szyn.
Zmiany w komunikacji publicznej
W związku z prowadzonym remontem torowiska z ruchu tramwajowego wyłączona zostanie ulica Jagiellońska na odcinku pomiędzy Rondem Fordońskim, a Rondem Jagiellonów. Wprowadzone zostanie wiele zmian w funkcjonowaniu komunikacji publicznej, które dotyczą linii tramwajowych numer 3, 4, 5, 6, 8, 10:
- linie nr 6 i 10 zostaną zawieszone,
- linia nr 3 w kierunku pętli Wilczak, od przystanku Rondo Fordońskie (zlokalizowanego po wschodniej stronie ronda) kierowana będzie Mostem Pomorskim, ul. Toruńską, Perłową, Bełzy al. Wojska Polskiego, ul. Kujawską, Bernardyńską, od przystanku
Rondo Jagiellonów powrót na standardową trasę przebiegu. W zastępstwie
za zawieszoną linię nr 10 linia nr 3 będzie kursowała ze zwiększoną częstotliwością
(co około 10 min w dni robocze oraz co ok. 15 min wieczorami i w weekendy), - linia nr 5 w kierunku pętli Rycerska, od przystanku Fordońska/ Fabryczna kierowana będzie przez Most Kazimierza Wielkiego, ulicami Toruńską, Perłową, Bełzy, Wojska Polskiego, Kujawską, Bernardyńską, od przystanku Rondo Jagiellonów powrót
na standardową trasę przebiegu, - linie nr 4 i 8 w kierunku pętli Bielawy oraz Rycerska będą kierowane od węzła Szarych Szeregów ulicami Wojska Polskiego, Kujawską, Bernardyńską, a od przystanku Rondo Jagiellonów wrócą na standardowe trasy przebiegu.
Linia ZaT będzie kursować w wydłużonej relacji Las Gdański P+R– Gdańska– Jagiellońska- Most Pomorski- Rondo Toruńskie. Przystanki w kierunku Ronda Toruńskiego:
- Las Gdański P+R
- Stadion Zawisza
- Gdańska/ Powstańców Warszawy
- Gdańska/ Artyleryjska
- Gdańska/ Chodkiewicza
- Gdańska/ Cieszkowskiego
- Plac Wolności
- Plac Praw Kobiet
- Rondo Jagiellonów
- Dworzec Autobusowy
- Jagiellońska/ Łużycka
- Rondo Fordońskie (przystanek tymczasowy zlokalizowany na wysokości Hotelu Słoneczny Młyn)
- Rondo Toruńskie (przystanek tymczasowy zlokalizowany za zawrotką, na prawoskręcie do obiektu handlowego).
Przystanki w kierunku Lasu Gdańskiego P+R:
- Rondo Toruńskie (przystanek tymczasowy zlokalizowany za zawrotką, na prawoskręcie do obiektu handlowego)
- Rondo Fordońskie
- Jagiellońska/ Łużycka
- Dworzec Autobusowy
- Rondo Jagiellonów
- Plac Praw Kobiet
- Plac Wolności
- Gdańska/ Cieszkowskiego
- Gdańska/ Chodkiewicza
- Gdańska/ Artyleryjska
- Gdańska/ Czerkaska
- Stadion Zawisza
- Las Gdański P+R
Bilety jednorazowe honorowane będą na następujących zasadach:
- z linii numer 2, 3, 4, 5, 8 i 11 na linię ZaT na całej trasie,
- z linii numer 3,5, 11 i ZaT na linię ZaT6 na całej trasie,
- z linii 3, 4, 5, 11 i ZaT na linię 76 na całej trasie.
Zmiany w organizacji ruchu
W związku z zaplanowanymi pracami wprowadzone zostaną odcinkowe zawężenia na jezdniach w obrębie Ronda Fordońskiego. Roboty będą prowadzone etapami. W pierwszym zwężony zostanie przejazd w ciągu Al. S. Wyszyńskiego na jezdni prowadzącej w kierunku Ronda Toruńskiego. W kolejnym pas ruchu od strony tego ronda.
Projektujemy, budujemy, modernizujemy
Intensywnie przygotowujemy się do dalszego wzmacniania komunikacji tramwajowej. Najważniejsze zadania to:
- modernizacja torowiska wzdłuż ul. Toruńskiej (w trakcie),
- przebudowa pętli Las Gdański (w trakcie),
- modernizacja zajezdni tramwajowej (w trakcie)
- budowa torowiska na Szwederowo (prace rozpoczną się w tym roku),
- modernizacja Ronda Jagiellonów (prace projektowe),
- budowa torowiska wzdłuż Alei Kardynała S. Wyszyńskiego (prace projektowe),
- budowa torowiska wzdłuż ulic Chocimskiej (trwa przetarg na dokumentację projektową).
Strona 1 z 488






