Tramwaj na Szwederowo. Umowa na zielone torowisko podpisana. Raport numer 5
- Szczegóły
![]()
To jedna z największych inwestycji związanych z rozwojem komunikacji publicznej w ostatnich latach. Wzdłuż ulicy L. Solskiego wybudowane zostanie zielone torowisko, a na wysokości ulicy Bielickiej powstanie pętla autobusowo-tramwajowa. Częścią tego zadania jest również przebudowa ulic, budowa rowerowych dróg, chodników, parków kieszeniowych, a także duży pakiet nasadzeń. W realizacji pomoże europejskie dofinansowanie. Pierwsze prace ruszą już w wakacje.
- Tramwaje na wydzielonych torowiskach to wyjątkowo szybki, wygodny i ekologiczny sposób na poruszanie się po mieście – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Dlatego konsekwentnie rozwijamy naszą sieć tramwajową. Inwestycja jest pierwszym etapem naszego planu budowy całej trasy łączącej Rondo Kujawskie z Rondem Grunwaldzkim. Inwestycje przygotowaliśmy uwzględniając również oczekiwania kierowców, rowerzystów i pieszych dbając o ich bezpieczeństwo i komfort. Łączymy ją poza tym z dużym pakietem nasadzeń drzew. Będzie to też kolejna inwestycja po Lesie Gdańskim, gdzie na torowisku zasadzimy rozchodnik, a przystanki za sprawą odpornych roślin nabiorą zielonego charakteru. Wprowadzenie tych rozwiązań to między innymi efekt konsultacji z mieszkańcami.
Europejskie wsparcie
W poniedziałek (22 czerwca) podpisaliśmy umowę z konsorcjum firm Mirbud oraz Kobylarnia. Wartość kontraktu to ponad 107,2 mln zł. Będzie realizowany przy wykorzystaniu zdobytego przez Miasto dofinansowania z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, w kwocie ponad 63,5 mln zł. Wykonawca zobowiązany jest rozpocząć roboty w ciągu miesiąca od przekazania terenu budowy. Przekazanie planujemy na początku lipca. Realizacja inwestycji zajmie około dwóch lat. O poszczególnych etapach prac będziemy informować na bieżąco.
Pierwszy etap ambitnego celu
Inwestycja obejmuje budowę trasy od Ronda Kujawskiego do ulicy Bielickiej na Szwederowie, na wysokości której powstanie nowoczesna pętla tramwajowo-autobusowa. Jest to pierwszy etap projektu, którego celem jest lepsze skomunikowanie dużych bydgoskich osiedli: Szwederowa, Górzyskowa i Błonia z innymi częściami miasta. Cała trasa (od Ronda Kujawskiego do Ronda Grunwaldzkiego) stworzy też alternatywne połączenie pomiędzy zachodnią i wschodnią częścią Śródmieścia. Warto podkreślić, że na etapie przygotowania koncepcji oraz w strategicznych dokumentach miasta uwzględniamy też rozbudowę tego układu o trasę tramwajową wzdłuż ul. Szubińskiej na Błonie.
Zielone i funkcjonalne rozwiązania
W ramach zadania węzeł przesiadkowy Rondo Kujawskie zostanie doposażony w dwa dodatkowe przystanki tramwajowe. Przebudowana zostanie podziemna infrastruktura wokół nowej trasy. Część ulic poprzecznych zostanie rozbudowana lub przebudowana w celu upłynnienia ruchu tramwajowego i samochodowego. Pomiędzy Rondem Kujawskim a ul. T. Lenartowicza wytyczymy dodatkowe przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym na wysokości centrum handlowego. Przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym powstanie także na wysokości ul. Konopnej. W ramach prac zaprojektowane zostały również elementy zmniejszające hałas i drgania oraz zadaszony parking rowerowy w obrębie pętli przy ul. Bielickiej.
Na trasie powstaną zielone torowiska z rozchodnikiem oraz przystanki z roślinami rosnącymi na dachach, a przestrzeń pomiędzy torowiskiem i jezdnią, zamiast standardowych trawników, zabezpieczymy pod kwietne łąki.
Nowością będą kieszeniowe parki wzdłuż ul. L. Solskiego (m.in. przy ul. Konopnej, Bielickiej oraz Kossaka). Zasadzimy ponad 200 dorodnych drzew oraz prawie 4 tysiące krzewów. Ze względu na charakter oraz lokalizację inwestycji nasadzenia kompensacyjne lokalizowano głównie w pasach zieleni wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Najwięcej drzew sadzonych będzie po północnej stronie ulicy L. Solskiego, przede wszystkim w sąsiedztwie skrzyżowań. W zielony skwer wypełniony jabłoniami ozdobnymi, wiązami i lipami zamieni się między innymi teren pomiędzy ulicami L. Solskiego i Konopną. Zależy nam, by trasa była bardzo zielona.
Inwestycja w liczbach:
- Wartość kontraktu: 107,2 mln zł
- Dofinansowanie europejskie FENIKS – 63,58 mln zł
- Gwarancja na roboty budowlane – 8 lat
- Gwarancja na roboty dotyczące zieleni - 5 lat
- Długość pojedynczego toru – 3,64 km
- Liczba drzew do zasadzenia – 208
- Liczba krzewów – ponad 4 tysiące
- Nowe łąki kwietne - 3210 m2
W hali wykonawcy powstaje replika żurawia
- Szczegóły
Trwają prace nad budową repliki portowego żurawia, która jeszcze w tym roku stanie na nabrzeżu przy Rybim Rynku. Wykonawca niebawem przystąpi do prac w terenie, w ramach których zostanie wykonany postument pod stalowy dźwig. W przeszłości Rybi Rynek stanowił tradycyjne miejsce handlu rybami. Do placu przybijały w średniowieczu galery i łodzie, a później barki.
Wysoki na 5,5 metra żuraw portowy będzie się składał z dwuramiennego masztu, ażurowego korpusu, platformy, na której będzie można zrobić zdjęcie, przekładni zębatych z systemem łańcuchów oraz haka. Efektowanie podświetlona konstrukcja stanie na nabrzeżu przy zrewitalizowanym Rybim Rynku.
Obecnie wykonawca, którym jest firma EL-PRZEM z Łabiszyna, prowadzi zaawansowane prace nad budową kolejnych komponentów repliki, w tym dźwigu. Planowo roboty w terenie rozpoczną się w wakacje. Najpierw musi zostać wykonany postument, na którym stanie żuraw. Umowa zakłada, że cała konstrukcja będzie gotowa w trzecim kwartale tego roku.
Przypomnijmy, że wstępna koncepcja została przygotowana przez pracowników Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich na podstawie archiwalnych zdjęć, pochodzących między innymi ze zbiorów Anny Perlik-Piątkowskiej i przedstawiających portowego żurawia, który stał na nabrzeżu wiele lat temu. Dzięki tej instalacji nawiążemy do historii tego miejsca. Rybi Rynek od XVI wieku aż do 1946 roku stanowił tradycyjne miejsce handlu rybami. Do placu przybijały w średniowieczu galery i łodzie, a później barki i parostatki. W XIX wieku był centralnym miejscem portu, gdzie przeładowywano różne towary. Przede wszystkim zboża, produkty rolne i ryby.
Rozpoczyna się remont torowiska na Rondzie Fordońskim
- Szczegóły
Wymienione zostaną zwrotnice, krzyżownice oraz szyny. Remont w tym miejscu wymusza wstrzymanie ruchu tramwajowego od Ronda Fordońskiego do Ronda Jagiellonów. Od soboty (27 czerwca) trasa ta będzie obsługiwana przez linię autobusową ZaT. Planowane prace są kolejnym etapem naszych działań związanych z bieżącym utrzymaniem sieci torowej w Bydgoszczy. Na remonty infrastruktury torowej w tym roku przeznaczymy prawie 16 mln złotych.
W ostatnich latach zmodernizowaliśmy i wyremontowaliśmy ponad 50 kilometrów tras. Cała bydgoska sieć to 95 km toru pojedynczego. Przygotowany plan tegorocznych remontów został tak opracowany, aby prace były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i pasażerów transportu publicznego.
Remont rozjazdów na Rondzie Fordońskim, polegający na wymianie zwrotnic, krzyżownic oraz szyn rozpocznie się w sobotę (27 czerwca). Według harmonogramu prace zakończą się w pierwszej połowie sierpnia. Natomiast gruntowna przebudowa Ronda Fordońskiego oraz Ronda Toruńskiego jest planowana w ramach przebudowy Mostu Pomorskiego. Obecnej trwają prace związane z dokumentacją projektową.
W tym roku kompleksowy remont przejdzie również odcinek torowiska na ulicy Gdańskiej, od skrzyżowania z ul. Kamienną do przebudowywanej właśnie pętli Las Gdański. Wymienione zostaną m.in. podkłady, szyny oraz tłuczeń. Prace, które rozpoczną się na przełomie czerwca oraz lipca, obejmą również torowisko na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Kamiennej. Podpisaliśmy też umowy na szlifowanie oraz napawanie szyn.
Zmiany w komunikacji publicznej
W związku z prowadzonym remontem torowiska z ruchu tramwajowego wyłączona zostanie ulica Jagiellońska na odcinku pomiędzy Rondem Fordońskim, a Rondem Jagiellonów. Wprowadzone zostanie wiele zmian w funkcjonowaniu komunikacji publicznej, które dotyczą linii tramwajowych numer 3, 4, 5, 6, 8, 10:
- linie nr 6 i 10 zostaną zawieszone,
- linia nr 3 w kierunku pętli Wilczak, od przystanku Rondo Fordońskie (zlokalizowanego po wschodniej stronie ronda) kierowana będzie Mostem Pomorskim, ul. Toruńską, Perłową, Bełzy al. Wojska Polskiego, ul. Kujawską, Bernardyńską, od przystanku
Rondo Jagiellonów powrót na standardową trasę przebiegu. W zastępstwie
za zawieszoną linię nr 10 linia nr 3 będzie kursowała ze zwiększoną częstotliwością
(co około 10 min w dni robocze oraz co ok. 15 min wieczorami i w weekendy), - linia nr 5 w kierunku pętli Rycerska, od przystanku Fordońska/ Fabryczna kierowana będzie przez Most Kazimierza Wielkiego, ulicami Toruńską, Perłową, Bełzy, Wojska Polskiego, Kujawską, Bernardyńską, od przystanku Rondo Jagiellonów powrót
na standardową trasę przebiegu, - linie nr 4 i 8 w kierunku pętli Bielawy oraz Rycerska będą kierowane od węzła Szarych Szeregów ulicami Wojska Polskiego, Kujawską, Bernardyńską, a od przystanku Rondo Jagiellonów wrócą na standardowe trasy przebiegu.
Linia ZaT będzie kursować w wydłużonej relacji Las Gdański P+R– Gdańska– Jagiellońska- Most Pomorski- Rondo Toruńskie. Przystanki w kierunku Ronda Toruńskiego:
- Las Gdański P+R
- Stadion Zawisza
- Gdańska/ Powstańców Warszawy
- Gdańska/ Artyleryjska
- Gdańska/ Chodkiewicza
- Gdańska/ Cieszkowskiego
- Plac Wolności
- Plac Praw Kobiet
- Rondo Jagiellonów
- Dworzec Autobusowy
- Jagiellońska/ Łużycka
- Rondo Fordońskie (przystanek tymczasowy zlokalizowany na wysokości Hotelu Słoneczny Młyn)
- Rondo Toruńskie (przystanek tymczasowy zlokalizowany za zawrotką, na prawoskręcie do obiektu handlowego).
Przystanki w kierunku Lasu Gdańskiego P+R:
- Rondo Toruńskie (przystanek tymczasowy zlokalizowany za zawrotką, na prawoskręcie do obiektu handlowego)
- Rondo Fordońskie
- Jagiellońska/ Łużycka
- Dworzec Autobusowy
- Rondo Jagiellonów
- Plac Praw Kobiet
- Plac Wolności
- Gdańska/ Cieszkowskiego
- Gdańska/ Chodkiewicza
- Gdańska/ Artyleryjska
- Gdańska/ Czerkaska
- Stadion Zawisza
- Las Gdański P+R
Bilety jednorazowe honorowane będą na następujących zasadach:
- z linii numer 2, 3, 4, 5, 8 i 11 na linię ZaT na całej trasie,
- z linii numer 3,5, 11 i ZaT na linię ZaT6 na całej trasie,
- z linii 3, 4, 5, 11 i ZaT na linię 76 na całej trasie.
Zmiany w organizacji ruchu
W związku z zaplanowanymi pracami wprowadzone zostaną odcinkowe zawężenia na jezdniach w obrębie Ronda Fordońskiego. Roboty będą prowadzone etapami. W pierwszym zwężony zostanie przejazd w ciągu Al. S. Wyszyńskiego na jezdni prowadzącej w kierunku Ronda Toruńskiego. W kolejnym pas ruchu od strony tego ronda.
Projektujemy, budujemy, modernizujemy
Intensywnie przygotowujemy się do dalszego wzmacniania komunikacji tramwajowej. Najważniejsze zadania to:
- modernizacja torowiska wzdłuż ul. Toruńskiej (w trakcie),
- przebudowa pętli Las Gdański (w trakcie),
- modernizacja zajezdni tramwajowej (w trakcie)
- budowa torowiska na Szwederowo (prace rozpoczną się w tym roku),
- modernizacja Ronda Jagiellonów (prace projektowe),
- budowa torowiska wzdłuż Alei Kardynała S. Wyszyńskiego (prace projektowe),
- budowa torowiska wzdłuż ulic Chocimskiej (trwa przetarg na dokumentację projektową).
Przy Operze Nova powstaje nowy chodnik
- Szczegóły
Rozpoczęły się prace związane z wymianą nawierzchni chodnika prowadzącego wzdłuż ulicy Marszałka F. Focha, od wyremontowanej wcześniej ul. Karmelickiej do wejścia do opery. Inwestycja związana jest z budową IV kręgu Opery Nova i została dostosowana do harmonogramu wykonawcy tych prac.
Trwa wymiana nawierzchni chodnika biegnącego wzdłuż ulicy Marszałka F. Focha. Częścią tej inwestycji jest również budowa połączenia ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż bulwaru z wyremontowaną w zeszłym roku ul. Karmelicką. Docelowo w tym miejscu pojawi się też sygnalizacja świetlna.
Wykonawca usunął już starą nawierzchnię i wygrodził miejsce prac budowlanych. Z uwagi na rozpoczynający się w ten weekend (20-21 czerwca) Ster na Bydgoszcz, prace zostały wstrzymane, aby ruch pieszych mógł być poprowadzony po stronie opery wygrodzoną jezdnią ul. Marszałka F. Focha, co powoduje zawężenie tej ulicy do jednego pasa (dla kierunku do Ronda Jagiellonów).
Taka organizacja ruchu będzie obwiązywała na czas trwania Steru na Bydgoszcz. Po weekendzie prace zostaną wznowione, a ruch pieszych na odcinku przebudowywanego chodnika będzie odbywał się wyłącznie drugą stroną ulicy Marszałka F. Focha lub odcinkiem bulwarów nad rzeką.
Ważne zmiany w centrum miasta
Na skrzyżowaniu ulic Karmelickiej oraz Marszałka F. Focha wytyczone zostanie przejście dla pieszych, zamontowana zostanie tam również sygnalizacja świetlna, która poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu oraz usprawni przekraczanie tej ruchliwej ulicy. Budowa sygnalizacji świetlnej ułatwi też wyjazd z budowanego parkingu pod IV kręgiem Opery Nova. W tym tygodniu podpisaliśmy umowę. Wykonawca na realizację tego zadania ma czas do końca września.
Wnioski w sprawie organizacji ruchu na tym skrzyżowaniu kierowane były przez Operę Nova. O utworzenie dodatkowego przejścia dla pieszych apelowały wcześniej stowarzyszenia mieszkańców.
Realizacja tych wszystkich zadań jest ściśle związana z budową IV kręgu Opery Nova i dostosowana do harmonogramu wykonawcy prac.
Strona 1 z 488






