Ważne zmiany w tymczasowej organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic J. Sułkowskiego i Kamiennej
- Szczegóły
Rozpoczynają się prace związane z układaniem nawierzchni na skrzyżowaniu ulic J. Sułkowskiego i Kamiennej, a roboty będą prowadzone na dwie zmiany. Z tego powodu od poniedziałku (29 czerwca) w godz. od 19:00 do 5:00 to skrzyżowanie będzie częściowo zamknięte. Przejechać przez nie będzie można jedynie na wprost wzdłuż ulicy Kamiennej. Zmiany będą obowiązywać przez około 1,5 tygodnia.
Trwają ostatnie prace w obrębie skrzyżowania ulic J. Sułkowskiego i Kamiennej. Od poniedziałku (29 czerwca) wykonawca rozpocznie układanie nawierzchni, a roboty będą prowadzone na dwie zmiany. Oznacza to, że zmieni się tymczasowa organizacja ruchu. Skrzyżowanie zostanie częściowo zamknięte w godzinach od 19:00 do 5:00, a przejazd będzie możliwy jedynie w relacji na wprost wzdłuż ulicy Kamiennej. Na skrzyżowaniach poprzedzających skrzyżowanie Kamienna/Sułkowskiego obecne będą osoby kierujące ruchem. Zmiany w tymczasowej organizacji ruchu będą obowiązywać przez około 1,5 tygodnia.
Sugerowany objazd przebiega sąsiednimi ulicami oraz ul. Gdańską lub Aleją Kardynała S. Wyszyńskiego w zależności od celu podróży. W ciągu dnia nadal obowiązywać będzie wprowadzona wcześniej tymczasowa organizacja ruchu, czyli:
- ulica Kamienna z pierwszeństwem przejazdu,
- z ulicy Kamiennej z wlotów wschodniego oraz zachodniego możliwe są dwie relacje: na wprost oraz w prawo,
- z wlotów ul. Sułkowskiego (północnego i południowego) możliwa jest wyłącznie relacja w prawo.
Ostatnim już etapem prac będzie wykonanie oznakowania poziomego, wytyczenie przejazdów dla rowerów oraz ustawienie sygnalizacji świetlnej.
Brakujące rowerowe połączenie
W ramach inwestycji prowadzonej w systemie „zaprojektuj i wybuduj” powstało brakujące połączenie rowerowe pomiędzy ulicami M. Ogińskiego, J. K. Chodkiewicza i Kamienną, gdzie w ostatnich latach wybudowane zostały drogi dla jednośladów. Zadanie zostało rozszerzone o wymianę nawierzchni na wybranych odcinkach ulic J. Sułkowskiego oraz Kamiennej:
- skrzyżowaniu ulic J. Sułkowskiego i Kamiennej,
- odcinku ul. J. Sułkowskiego od ul. J. Dwernickiego do Kamiennej,
- odcinku ulicy J. Sułkowskiego od zatoki autobusowej na ul. Sułkowskiego w stronę ul. Chodkiewicza,
- odcinku ulicy Kamiennej (jezdnia ulicy Kamiennej od przystanku autobusowego do skrzyżowania z ul. Sułkowskiego).
Dzięki realizacji rozszerzonego zakresu przebudowy nie będzie konieczności prowadzenia działań naprawczych infrastruktury w kolejnych latach. Dotychczas na odcinku od Ronda Żołnierzy-Górników do ul. J. K. Chodkiewicza wykonane zostały chodniki, rowerowe drogi oraz wyspy dla pieszych. Obecnie trwają zaawansowane prace na skrzyżowaniu ulic J. Sułkowskiego z Kamienną.
Prowadzone prace wymusiły wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu komunikacji publicznej. Linie autobusowe numer 52, 57, 65, 68 oraz 80 zostały skierowane na trasy czasowo zmienione. Ze szczegółami można zapoznać się TUTAJ.
Kończą się prace na ulicy Krzywej na Miedzyniu
- Szczegóły
Obecnie trwają prace wykończeniowe, związane między innymi z oznakowaniem i nasadzeniami. Przez ostatnią dekadę twardą nawierzchnię zyskały prawie 64 kilometry dróg gruntowych.
Zadanie swoim zakresem obejmowało utwardzenie nawierzchni kostką betonową ul. Krzywej na odcinku około 120 metrów (pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Nakielską a ul. Podnóże) oraz 30 metrów ul. Podnóże. Projekt zakładał również wykonanie odwodnienia, budowę jednostronnego chodnika, zjazdów do posesji, umocnienie skarpy płytami ażurowymi. Aby poprawić bezpieczeństwo i uspokoić ruch zamontowany został próg zwalniający.
Trwają prace wykończeniowe polegające na kontroli i uzupełnieniu brakującego oznakowania oraz nasadzeniach drzew i krzewów. Inwestycja zostanie zakończona jeszcze w czerwcu.
Warto wiedzieć
W tym roku na utwardzanie ulic Miasto zabezpiecza prawie 40 mln zł. Na tegorocznej liście inwestycji znajdują się między innymi ulice Dożynkowa na Miedzyniu, Ciepła na osiedlu Jary, Biedaszkowo na Górzyskowie oraz Podhalańska na Szwederowie. Oprócz wieloletniego programu utwardzania ulic gruntowych w realizacji zadania pomagają również inne rozwiązania m.in. inicjatywy lokalne, program BBO, przedsięwzięcia realizowane we współpracy z prywatnymi inwestorami oraz budowa ulic osiedlowych przy okazji dużych zadań inwestycyjnych.
Przygotowujemy się do IV edycji wieloletniego programu utwardzania ulic gruntowych. Z najnowszą listą ulic można zapoznać się TUTAJ.
Budujemy metropolitalne drogi dla rowerów
- Szczegóły
![]()
Na terenie Metropolii Bydgoskiej powstanie spójna sieć rowerowych dróg. Wkrótce zbudujemy brakujące odcinki dróg łączące Bydgoszcz z gminami Osielsko, Dobrcz oraz Sicienko. Ogłosiliśmy przetargi na budowę rowerowych dróg wzdłuż ulic M. Kolbego na Osowej Górze oraz Wyzwolenia w Fordonie. Wkrótce również na ulicy Pod Skarpą powstanie bezpieczna infrastruktura rowerowa. Wykorzystamy na te zadania europejskie dofinansowanie.
Przy rozbudowie dróg rowerowych priorytetem są zadania zwiększające spójność sieci. Wszystkie przedsięwzięcia uzgadniane są przez Zespół ds. polityki rowerowej miasta. Dlatego kolejnymi inwestycjami będą drogi rowerowe łączące miasto z sąsiednimi gminami. Nowe drogi rowerowe pozwolą mieszkańcom Bydgoszczy korzystać z sieci dróg wokół miasta. Rowerzystom z sąsiednich gmin ułatwią natomiast bezpieczne dojazdy m.in. do pracy, szkół i sklepów zlokalizowanych w mieście. Inwestycje wzmocnią atrakcyjność roweru jako środka transportu. Zrównoważona mobilność to jeden z priorytetów na jaki stawia Metropolia Bydgoszcz. Na wszystkie zadania wykorzystamy dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-27.
Na Święto Śliwki rowerem
Ogłosiliśmy już przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka drogi dla jednośladów na ul. Wyzwolenia od wysokości ulicy Sudeckiej do granicy miasta. W ramach zadania po wschodniej stronie ulicy Wyzwolenia zostanie wybudowany ciąg pieszo-rowerowy.
Zadanie zakłada również:
- budowę zjazdów z dróg,
- budowę oświetlenia drogowego,
- budowę rowów odwadniających,
- budowę przepustów drogowych,
- budowę kanału technologicznego,
- przebudowę istniejących sieci uzbrojenia terenu w zakresie kolidującym z inwestycją,
- wykonanie oznakowania pionowego, poziomego i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Nowy odcinek drogi dla rowerów zostanie połączony z prawie gotową infrastrukturą w ciągu ulic Sudecka, Wyzwolenia, Pelplińska i poprowadzi do granicy miasta, dzięki czemu powstanie rowerowe połączenie pomiędzy Gminą Osielsko i Fordonem. Dodatkowo Gmina Dobrcz w porozumieniu z Zarządem Dróg Wojewódzkich zleciła już prace projektowe dla dalszego odcinka poza granicami miasta oznacza to, że po realizacji bezpieczną trasą będzie można przejechać z Fordonu do Strzelec Dolnych, gdzie odbywa się wiele gminnych wydarzeń m.in. Święto Śliwki. Realizacja zadania w granicach Bydgoszcz wraz z odbiorami zajmie około 5 miesięcy.
Rowerem do Sicienka i Wojnowa
Powstanie również rowerowe połączenie wzdłuż ul. M. Kolbego pomiędzy ulicą Waleniową na Osowej Górze i granicą miasta. W ten sposób powstanie połączenie bydgoskich dróg rowerowych z infrastrukturą prowadzącą wzdłuż drogi powiatowej. Rowerzyści będą mogli bezpiecznie dojechać m.in. do Wojnowa, Sicienka i Trzemiętowa. Trwa przetarg na wybudowanie prawie kilometrowej drogi dla rowerów oraz odcinka dla pieszych i rowerzystów.
Inwestycja zakresem obejmuje również:
- przebudowę istniejących dojść do projektowanej ścieżki rowerowej i chodnika,
- budowę oświetlenia drogowego,
- budowę kanału technologicznego,
- przebudowę istniejących sieci uzbrojenia terenu w zakresie kolidującym z inwestycją,
Po podpisaniu umowy realizacja prac i odbiory zajmą około pół roku.
Kolejne połączenie z Osielskiem
Przygotowujemy się też do ogłoszenia przetargu na budowę rowerowego połączenia pomiędzy ulicami Zamczysko a Leśną na terenie Gminy Osielsko. Odcinek wzdłuż ulicy Pod Skarpą będzie liczył około 400 metrów, a zadanie zakłada również:
- budowę oświetlenia ulicznego,
- przebudowę kolidującego uzbrojenia z projektowanym układem;
- urządzenie powierzchni zielonych.
Wcześniej powstało połączenie z Gminą Osielsko wzdłuż ul. Jeździeckiej oraz drogi wojewódzkiej nr 244. Kończy się też budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Sudekiej na Osiedlu Tatrzańskim.
Warto wiedzieć
Obecnie sieć rowerowych dróg w Bydgoszczy przekracza 140 kilometrów. Na różnych etapach realizacji jest łącznie kolejne 40 kilometrów tras. W tym roku na zadania związane bezpośrednio z budową i projektowaniem dróg rowerowych w budżecie Miasta zabezpieczona została rekordowa pula prawie 50 mln zł złotych. W tym miesiącu zakończyły się prace związane z kolejnym odcinkiem Wielkiej Pętli Fordonu. Więcej informacji o tym zadaniu można przeczytać TUTAJ.
W budowie są następujące odcinki dróg dla rowerów:
- wzdłuż ul. J. Sułkowskiego (obecnie trwają prace związane z wymianą nawierzchni na wybranych odcinkach ulic Sułkowskiego oraz Kamiennej),
- w ciągu ulic Sudecka-Wyzwolenia-Pelplińska (zakończenie inwestycji planowane jest w wakacje),
- wzdłuż ulicy E. Petersona (rozpoczęły się prace),
- wzdłuż ulicy Toruńskiej (w ramach modernizacji torowiska),
- wzdłuż ulicy Fordońskiej wraz z kładką (prace się już zakończyły, czekamy na wydanie pozwolenie na użytkowanie),
- wzdłuż ulicy Kieleckiej (realizacja w formule „zaprojektuj i zbuduj”).
Tramwaj na Szwederowo. Umowa na zielone torowisko podpisana. Raport numer 5
- Szczegóły
![]()
To jedna z największych inwestycji związanych z rozwojem komunikacji publicznej w ostatnich latach. Wzdłuż ulicy L. Solskiego wybudowane zostanie zielone torowisko, a na wysokości ulicy Bielickiej powstanie pętla autobusowo-tramwajowa. Częścią tego zadania jest również przebudowa ulic, budowa rowerowych dróg, chodników, parków kieszeniowych, a także duży pakiet nasadzeń. W realizacji pomoże europejskie dofinansowanie. Pierwsze prace ruszą już w wakacje.
- Tramwaje na wydzielonych torowiskach to wyjątkowo szybki, wygodny i ekologiczny sposób na poruszanie się po mieście – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Dlatego konsekwentnie rozwijamy naszą sieć tramwajową. Inwestycja jest pierwszym etapem naszego planu budowy całej trasy łączącej Rondo Kujawskie z Rondem Grunwaldzkim. Inwestycje przygotowaliśmy uwzględniając również oczekiwania kierowców, rowerzystów i pieszych dbając o ich bezpieczeństwo i komfort. Łączymy ją poza tym z dużym pakietem nasadzeń drzew. Będzie to też kolejna inwestycja po Lesie Gdańskim, gdzie na torowisku zasadzimy rozchodnik, a przystanki za sprawą odpornych roślin nabiorą zielonego charakteru. Wprowadzenie tych rozwiązań to między innymi efekt konsultacji z mieszkańcami.
Europejskie wsparcie
W poniedziałek (22 czerwca) podpisaliśmy umowę z konsorcjum firm Mirbud oraz Kobylarnia. Wartość kontraktu to ponad 107,2 mln zł. Będzie realizowany przy wykorzystaniu zdobytego przez Miasto dofinansowania z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, w kwocie ponad 63,5 mln zł. Wykonawca zobowiązany jest rozpocząć roboty w ciągu miesiąca od przekazania terenu budowy. Przekazanie planujemy na początku lipca. Realizacja inwestycji zajmie około dwóch lat. O poszczególnych etapach prac będziemy informować na bieżąco.
Pierwszy etap ambitnego celu
Inwestycja obejmuje budowę trasy od Ronda Kujawskiego do ulicy Bielickiej na Szwederowie, na wysokości której powstanie nowoczesna pętla tramwajowo-autobusowa. Jest to pierwszy etap projektu, którego celem jest lepsze skomunikowanie dużych bydgoskich osiedli: Szwederowa, Górzyskowa i Błonia z innymi częściami miasta. Cała trasa (od Ronda Kujawskiego do Ronda Grunwaldzkiego) stworzy też alternatywne połączenie pomiędzy zachodnią i wschodnią częścią Śródmieścia. Warto podkreślić, że na etapie przygotowania koncepcji oraz w strategicznych dokumentach miasta uwzględniamy też rozbudowę tego układu o trasę tramwajową wzdłuż ul. Szubińskiej na Błonie.
Zielone i funkcjonalne rozwiązania
W ramach zadania węzeł przesiadkowy Rondo Kujawskie zostanie doposażony w dwa dodatkowe przystanki tramwajowe. Przebudowana zostanie podziemna infrastruktura wokół nowej trasy. Część ulic poprzecznych zostanie rozbudowana lub przebudowana w celu upłynnienia ruchu tramwajowego i samochodowego. Pomiędzy Rondem Kujawskim a ul. T. Lenartowicza wytyczymy dodatkowe przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym na wysokości centrum handlowego. Przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym powstanie także na wysokości ul. Konopnej. W ramach prac zaprojektowane zostały również elementy zmniejszające hałas i drgania oraz zadaszony parking rowerowy w obrębie pętli przy ul. Bielickiej.
Na trasie powstaną zielone torowiska z rozchodnikiem oraz przystanki z roślinami rosnącymi na dachach, a przestrzeń pomiędzy torowiskiem i jezdnią, zamiast standardowych trawników, zabezpieczymy pod kwietne łąki.
Nowością będą kieszeniowe parki wzdłuż ul. L. Solskiego (m.in. przy ul. Konopnej, Bielickiej oraz Kossaka). Zasadzimy ponad 200 dorodnych drzew oraz prawie 4 tysiące krzewów. Ze względu na charakter oraz lokalizację inwestycji nasadzenia kompensacyjne lokalizowano głównie w pasach zieleni wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Najwięcej drzew sadzonych będzie po północnej stronie ulicy L. Solskiego, przede wszystkim w sąsiedztwie skrzyżowań. W zielony skwer wypełniony jabłoniami ozdobnymi, wiązami i lipami zamieni się między innymi teren pomiędzy ulicami L. Solskiego i Konopną. Zależy nam, by trasa była bardzo zielona.
Inwestycja w liczbach:
- Wartość kontraktu: 107,2 mln zł
- Dofinansowanie europejskie FENIKS – 63,58 mln zł
- Gwarancja na roboty budowlane – 8 lat
- Gwarancja na roboty dotyczące zieleni - 5 lat
- Długość pojedynczego toru – 3,64 km
- Liczba drzew do zasadzenia – 208
- Liczba krzewów – ponad 4 tysiące
- Nowe łąki kwietne - 3210 m2
Strona 1 z 488






