Siedmiu oferentów walczy o kontrakt na wymianę ponad 7 tysięcy lamp oświetlających ulice miasta. To największy tego typu kontrakt w historii Bydgoszczy, ale zakładający też spore oszczędności.
Głównie będą one wynikać z zastosowanej technologii. Zadanie zakłada bowiem wymianę ponad 7300 starych lamp sodowych na nowoczesne oprawy typu LED. Tylko dzięki temu spodziewane jest ograniczenia emisji dwutlenku węgla o ponad 40 procent. Nowe oprawy charakteryzuje też zdecydowanie większa energooszczędność niż stare. Dodatkowo latarnie zostaną wyposażone w urządzenia do inteligentnego sterowania oraz redukcji mocy. Przewiduje się również wykonanie zdalnego monitoringu pracy urządzeń. Informacja o uszkodzonej lub niedziałającej prawidłowo oprawie dotrze więc bezpośrednio do zarządcy, a zgłaszanie tego typu usterek nie będzie opierać się wyłącznie o sygnały inspektorów i bydgoszczan.
Inwestycja obejmie słupy oświetleniowe, które są własnością miasta. Łącznie jest ich ponad 12 tysięcy, ale pięć tysięcy jest stosunkowo nowych i nie wymaga takiej ingerencji. Natomiast prace ruszą zaraz po zakończeniu przetargu i planowo potrwają do końca sierpnia 2015 roku. Aktualnie trwa ocena wszystkich siedmiu ofert, jakie w ramach trwającego postępowania wpłynęły do ZDMiKP - najtańsza z nich opiewa na kwotę ok. 19 mln złotych.
Samo zadanie jest możliwe dzięki dobrze przygotowanemu wnioskowi o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Bydgoszcz zakwalifikowała się w konkursie „Sowa" na listę samorządów, które uzyskają 45 procentowe wsparcie.
ZDMiKP na bieżąco kontroluje również realizację umowy z firmą Eneos, która jest właścicielem pozostałych, czyli około dwóch trzecich wszystkich lamp oświetlających bydgoskie ulice. Według wynegocjowanej i podpisanej w ubiegłym roku nowej umowy Eneos ma gwarantować działanie 95 na 100 słupów oświetleniowych oraz naprawę niedziałających w terminie 7 dni od chwili zgłoszenia usterki.
Wszystkie interwencje dotyczące tego typu usterek można zgłaszać do wydziału utrzymania i ewidencji ZDMiKP, tel.: 52 582 27 13 oraz całodobowo pod numerem: 785 789 072 lub mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..