Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na przebudowę wiaduktu tramwajowego WOŚP nad alejami Jana Pawła II. W trakcie prac tramwaje będą się poruszać tymczasowym torowiskiem, które powstanie z wykorzystaniem sąsiadującej jezdni.
W ciągu ostatnich lat kompleksowo zmodernizowaliśmy dwa sąsiednie wiadukty drogowe. Nowe bezpieczne konstrukcje zostały dostosowane do potrzeb wszystkich uczestników ruchu: pieszych, rowerzystów i kierowców. Wkrótce przebudowę przejdzie też wiadukt tramwajowy. W ramach prac budowlanych przewidujemy całkowitą rozbiórkę starej konstrukcji i budowę nowej, wpasowującej się w sąsiednie wiadukty drogowe. Nowy obiekt będzie miał cztery przęsła w tzw. układzie ciągłym, czyli z dylatacjami jedynie na początku i na końcu konstrukcji oraz jednosłupowe filary, dopasowane do tych już istniejących, podpierających wiadukty drogowe. Torowisko zostanie wykonane w formie płyty betonowej umożliwiającej awaryjnie również przejezdność dla samochodów. Zaprojektowane zostanie też nowe energooszczędne oświetlenie, obsługujące kompleksowo wszystkie trzy wiadukty. Dzięki inwestycji tramwaje szybciej przejadą pomiędzy Wzgórzem Wolności a Wyżynami. Zadanie sfinansowane zostanie w oparciu o budżet miasta.
Tramwaje będą kursować
Wstępnie zakładamy, że inwestycja realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj” potrwa około dwóch lat. Podczas prac planujemy zachowanie funkcjonowania wszystkich linii tramwajowych (przez wiadukt przejeżdżają aktualnie trzy linie: 2, 9 i 11) poprzez wykorzystanie jednego lub dwóch wiaduktów drogowych. Takie rozwiązanie będzie wymagać budowy tymczasowego torowiska na jezdni wraz z trakcją elektryczną. Opracowanie szczegółów tego rozwiązania będzie jednym z zadań projektantów. Jedynie wpięcie tymczasowego torowiska będzie wymagało chwilowej przerwy.
Trochę historii
Wiadukt tramwajowy zaprojektowano według normy z 1966 roku, kiedy to nie istniały jeszcze nawet tramwaje typu Konstal 805Na, które do niedawna stanowiły większość bydgoskiego taboru. Przez pierwsze lata istnienia obiekt nie był używany, ponieważ wykonano na nim torowisko o szerszym rozstawie szyn (1435 mm) z uwagi na plany stopniowego odchodzenia od obowiązującego w Bydgoszczy do dzisiaj rozstawu wąskiego (1000 mm). Pierwsze tramwaje przejechały po tym wiadukcie dopiero w październiku 1984 roku (kilkanaście lat po jego wybudowaniu), gdy przedłużono linię tramwajową z Wyżyn do ul. Karpackiej, a tory zostały dopasowane do pozostałej sieci torowej.
Do 2020 roku, czyli momentu oddania do użytku odcinka torowiska tramwajowego w ciągu ul. Kujawskiej, po wiadukcie jeździła tylko linia tramwajowa nr 2. Uruchomienie linii na ul. Kujawskiej znacząco zwielokrotniło częstotliwość kursowania składów tramwajowych, a wymiana taboru na nowoczesny, ale dużo cięższy, zwiększyła obciążenie do tego stopnia, że stan przyczółków zaczął się szybciej pogarszać. W celu okresowego utrzymania funkcji wiaduktu ograniczono na nim prędkość tramwajów i podjęto decyzję o budowie nowego obiektu.
Trzy niezależne wiadukty
Przeprawa przez jar Niziny to tak naprawdę trzy niezależne obiekty inżynierskie, które powstały jako estakady nad naturalnym jarem, w którym kiedyś płynęła struga (dzisiaj skanalizowana oraz znajdująca się pod ziemią) i przebiegała polna droga, w okresie budowy nosząca nazwę Niziny.
Dotychczasowe konstrukcje drogowe oraz torową wybudowano w drugiej połowie lat 70. w ramach tzw. trasy średnicowej. Za projekt odpowiadało Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Bydgoszczy, a budowę zrealizowało Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych. Jak w przypadku innych obiektów z tego okresu, również w tym przypadku wykorzystano oszczędnościowy system, bazujący na kablobetonowych belkach i przewidujący bardzo cienką płytę pomostu. Południowy wiadukt drogowy przebudowano w 2017 roku według projektu bydgoskiej firmy Socha, a północny w 2022 w trybie „zaprojektuj i wybuduj” przez Mostostal Kielce.
Decyzją Rady Miasta Bydgoszczy od stycznia 2022 roku wiadukty w ciągu ulicy Wojska Polskiego noszą nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.