Obecnie remontowany jest ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Fordońskiej, od wiaduktów warszawskich do ul. Inflanckiej. Ogłosiliśmy też przetarg na zaprojektowanie pozostałych odcinków tej trasy, który poprowadzi aż w rejon mostu fordońskiego a także wzdłuż ul. Kasztelańskiej. Trwają też Intensywnie przygotowania do budowy Wielkiej Pętli Fordonu. To tylko część inwestycji rowerowych zaplanowanych w tej części miasta.
Łącznie w Bydgoszczy mamy już prawie 120 kilometrów rowerowych dróg. Obecnie wiele nowych zadań realizowanych i planowanych jest na terenie Fordonu.
ul. Andersa
Powstanie nowa ścieżka łącząca osiedle Tatrzańskie z osiedlem Szybowników wzdłuż ul. Gen. W. Andersa. Inwestycję do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Nowa droga dla rowerzystów powstanie po północnej stronie ulicy Andersa na odcinku pomiędzy ulicami Kasztelańską i S. Dubois. Będzie miała długość blisko 600 m.
Koncepcja zakłada wykonanie ciągu o szerokości 3 metrów z betonu asfaltowego. Zaprojektowano również ciąg pieszy prowadzący do centrum handlowego oraz wymianę nawierzchnia z kostki na ciągu pieszym przy skrzyżowaniu z ul. Kasztelańską na nawierzchnię bitumiczną. Obecnie trwa procedura związana z wyborem wykonawcy prac projektowych i budowlanych (w formule „zaprojektuj i zbuduj").
ul. Andersa - kontynuacja
W tym roku planujemy jeszcze połączyć przy tej ulicy odcinki istniejącej infrastruktury pomiędzy ulicami GOPR a Palińskiego (odcinek o długości ok. 200 metrów).
Społecznicy natomiast ponownie zamierzają zgłosić do realizacji w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego odcinek ul. Andersa w kierunku ul. Akademickiej. W poprzedniej edycji zabrakło zaledwie 3 głosów do jego realizacji.
ul. Fordońska
Obecnie trwa przebudowa istniejących ciągów od wiaduktów warszawskich do ul. Inflanckiej. Zostały one już poszerzane do 3 metrów, by bezpiecznie mogli korzystać nie tylko piesi ale i rowerzyści. Wykonawca rozpoczął prace przy robotach nawierzchniowych.
Na nawierzchni zastosowany zostanie asfaltobeton. Tym samym powstanie ciąg pieszo-rowerowy o łącznej długości ponad 1300 metrów.
Na powyższym odcinku do przebudowy pozostaną jeszcze między innymi: skrzyżowanie Fordońskiej z Sochaczewską, przebudowa infrastruktury w pobliżu węzła Fordońska – Rejewskiego - Skandynawska oraz budowa kładki pieszo-rowerowej nad torami kolejowymi. Są one ujęte w II etapie prac, który właśnie się rozpoczyna.
ul. Fordońska – II etap
Właśnie ogłosiliśmy przetarg na prace koncepcyjne dla brakujących odcinków dróg rowerowych od Kaplicznej do Wiślanej (wraz z kładką pieszo-rowerową i obejściem przystanku przy ul. Wiślanej) oraz budową dalszego odcinka w kierunku Parku Milenijnego (przy moście Fordońskim).
W ramach zadania powstanie też infrastruktura rowerowa wzdłuż ul. Kasztelańskiej.
ul. Promenada
Obecnie w trakcie budowy znajduje się między innymi ścieżka pieszo-rowerowa od wału wiślanego do ul. Frycza - Modrzewskiego. Będzie ona posiadała wydzieloną część dla pieszych oraz rowerzystów. Na samej jezdni ulicy Promenada zaplanowano wspólny ruch samochodowo-rowerowy.
Cały ciąg będzie miał długość około 500 metrów.
Wielka pętla Fordonu
To duży projekt, który zakłada powstanie nowoczesnej trasy pieszo-rowerowej otaczającej wszystkie fordońskie osiedla oraz łączącej wiele istniejących już dróg rowerowych. W czasie ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego największą liczbę głosów zdobył IV odcinek trasy od Doliny Śmierci w kierunku osiedla Eskulapa.
Wielka Pętla Fordonu zakłada docelowo budowę atrakcyjnej trasy rekreacyjnej otaczającej Fordon.
Ma posiadać wydzieloną część dla rowerzystów oraz drugą dla pieszych, biegaczy, spacerowiczów.
Długość całego ringu to 21 kilometrów.
Jej północna część ma przebiegać u podnóża fordońskiego zbocza tak zwanych górek od osiedla Eskulapa do Tatrzańskiego.
Poprzez ulice Sudecką i Wyzwolenia łączyć ma się z wałem przeciwpowodziowym otaczającym od wschodu Fordon.
Budowana obecnie w ramach Rewitalizacji Starego Fordonu ulica Promenada wraz z jej przedłużeniem połączy się z wałem wiślanym i stanie się fragmentem Wielkiej Pętli Fordonu.
Dalej trasa pobiegnie w kierunku Brdyujścia, przekroczy ulicę Fordońską w okolicach ul. Kaliskiego i przez planowany park akademicki na zapleczu kampusu UTP dotrze do skrzyżowania ulic Akademickiej i Rejewskiego. Tam połączy się z istniejącą już drogą rowerową wzdłuż ul. Matki Teresy z Kalkuty prowadzącą na osiedle Eskulapa.
Szerokość trasy na nowych odcinkach to 4,20 metra.
Asfaltowa nawierzchnia ma zapewniać wysoki komfort poruszania się pieszym i rowerzystom. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewniać mają monitoring oraz oświetlenie.
Na trasie rekreacyjnej znajdą się m.in. zadaszone stacje przystankowe wyposażone w ławki, oraz inne elementy małej architektury m.in. stojaki na rowery, tablice informacyjne, śmietniki.
W czasie poprzednich edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy wybrali do realizacji trzy etapy Wielkiej Pętli Fordonu.
• I -od Doliny Śmierci do ul. Jarużyńskiej
• II - od ul. Jarużyńskiej do ul. Tatrzańskiej
• III - od ul. Tatrzańskiej do ul. Brzegowej i wału wiślanego
Wszystkie zadania są na różnym etapie zawansowania.
Na ich realizację Miasto zabezpieczyło 4 mln zł.
Warto wspomnieć, że w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego wygrał projekt związany z odcinkiem Wielkiej Pętli od Doliny Śmierci w kierunku osiedla Eskulapa.
Zadanie to rozpocznie przygotowania do IV już etapu inwestycji.