Lokalizacje doświetleń
Do końca roku doświetlimy trzynaście przejść dla pieszych, a docelowo siedemdziesiąt pięć. Ogłosiliśmy przetarg na realizację pierwszego etapu.

Bezdyskusyjnie kluczowym elementem bezpieczeństwa na drogach jest widoczność. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, w którym bardzo szybko robi się szaro. W tym czasie, wyjątkowego wybrzmienia nabierają prośby o zachowanie bezpieczeństwa, ostrożną jazdę i zdjęcie nogi z gazu. Szarość w ciągu dnia nie jest sprzymierzeńcem żadnego z uczestników ruchu. Szybkość reakcji zależy od warunków pogodowych, a w tym wspomnianej już wcześniej widoczności. W związku z tym, w pierwszym kwartale tego roku ze wszystkimi zainteresowanymi bezpieczeństwem grupami, sporządziliśmy listę przejść dla pieszych, na których możemy poprawić widoczność, a tym samym bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Do doświetlenia wykorzystamy dedykowane dla każdego z przejść, indywidualne rozwiązania uwzględniające obecny stan zabezpieczeń. Zastosowanie znajdzie tzw. oświetlenie wertykalne. Dzięki niemu przejście, a przede wszystkim już droga dojścia do przejścia będą doświetlone, równomiernym strumieniem światła, poprawiającym widoczność pieszego, szczególnie na szarym tle. Wierzymy, że dzięki rozwiązaniu uda się wyeliminować, sytuacje niebezpieczne dla pieszych i jednocześnie wywołać odpowiednio wcześnie, podejmowane reakcje przez kierowców.

W pierwszym etapie prac zostaną doświetlone przejścia przez ulice:

1. ul. Jagiellońska / ul. Kolberga,
2. ul. Jagiellońska / ul. Gotowskiego (Pałac Młodzieży),
3. ul. Grudziądzka / ul. Podgórna,
4. ul. Nakielska / ul. Wrocławska (przy przystankach tramwajowych),
5. ul. Kamienna / ul. Lelewela,
6. ul. Kamienna / ul. Grabowa,
7. ul. Wojska Polskiego / ul. Polna,
8. ul. Nakielska / ul. Owocowa,
9. ul. Powstańców Wielkopolskich / ul. Jastrzębia,
10. ul. Grunwaldzka / ul. Graniczna,
11. ul. Fordońska na wysokości posesji 428,
12. ul. Ogińskiego / ul. Szymanowskiego (na wysokości biblioteki UKW),
13. ul. Hetmańska przy Szkole Podstawowej nr 2.

Oczywiście nie tylko doświetlone przejścia mają chronić pieszych. Przechodniów już od dawna zabezpieczają także m.in.:

• znaki aktywne z pulsującym światłem ostrzegawczym, działające przez całą dobę, bez względu na pogodę i porę roku,
• światła diodowe z elementem odblaskowym, zaznaczające przejścia dla pieszych, a w konsekwencji mobilizujące kierowców do zmniejszenia prędkości przed przejściem,
• mikroprogi zwalniające w kolorze czerwonym,
• gigantycznych rozmiarów znaki informujące o przejściu dla pieszych tzw. piktogramy,
• wymalowane przejścia dla pieszych, w taki sposób, żeby się odróżniały od pozostałej części jezdni np. z czerwonym podkładem, na którym jest układane grubowarstwowo oznakowanie przejścia tzw. zebra.

Z pewnością istotne dla tematu jest to, że żaden element bezpieczeństwa ruchu, nie zastąpi wzajemnego dla siebie szacunku na drodze oraz ostrożna i bezpieczna jazda. Pamiętajmy "Wszyscy jesteśmy pieszymi."