PODSTAWOWE INFORMACJE

 

Jednostki obslugujące linię:

  • statek zabytkowy o napędzie motorowym m/s Bydgoszcz zabierający do 24 pasażerów(armator: Żegluga Bydgoska Sp. z o.o. w Bydgoszczy),
  • 2 statki o napędzie solarnym "Słonecznik" i "Slonecznik II" zabierające do 28 pasażerów(armator: MZK Sp. z o.o. w Bydgoszczy).

MSBYDGOSZCZ

SŁONECZNIK1

 

SŁONECZNIK2

 

mapkaTW2014

 

REZERWACJE REJSÓW

Informacje na temat funkcjonowania Bydgoskiego Tramwaju Wodnego można uzyskać pod numerem telefonu 52 582 27 64 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rezerwacji rejsów - od 1.05.2014r. - (dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób, na trasę staromiejską lub słoneczną) można dokonać pod numerem telefonu 52 582 27 64 lub  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zasady rezerwacji rejsów:

  • Rezerwacje rejsów na dni od poniedziałku do czwartku przyjmujemy do piątku tygodnia poprzedzającego do godziny 14:00, 
  • Rezerwacje rejsów na dni od piątku do niedzieli przyjmujemy do czwartku do godziny 14:00,
  • Istnieje możliwość zarezerwowania maksymalnie: 3 z 6 rejsów w ciągu dnia w miesiącu maju, 5 z 12 rejsów w ciągu jednego dnia w miesiącach czerwiec, lipiec, sierpień,
  • W miesiącach lipiec, sierpień nie przyjmujemy rezerwacji na soboty, niedziele i święta,
  • Sprawdź zarezerwowane rejsy

Przypominamy, że wzorem lat ubiegłych trasy Szlakiem śluz nie podlegają rezerwacji.

 

ROZKŁAD

Informujemy, że z dniem 1 maja 2014 r. rozpoczyna się tegoroczny sezon żeglugowy Bydgoskiego Tramwaju Wodnego. Statki będą pływać na następujących liniach:

LINIA "SŁONECZNA"LINIA "STAROMIEJSKA"

LINIA "SZLAKIEM ŚLUZ" kier. GWIAZDA

(od 04.07.2014r.)

LINIA "SZLAKIEM ŚLUZ" kier. WYSPA MŁYŃSKA

(od 04.07.2014r.)

Rybi Rynek Rybi Rynek Rybi Rynek Gwiazda
Hala Łuczniczka Wyspa Młyńska Wyspa Młyńska Okole
Tesco WSG Astoria Jachcice
Słoneczny Młyn Astoria Jachcice Astoria
Dworzec Autobusowy Rybi Rynek Okole Rybi Rynek
Rybi Rynek   Gwiazda  

UWAGA !!!

W przypadku wystąpienia wysokiej wody lub innych przyczyn powodujących brak możliwości podpłynięcia do przystani WSG, przystań ta zostanie wyłączona z obsługi. Każdorazowo decyzje podejmuje Kapitan statku.

Okres żeglugowy:

  • Linie Słoneczna i Staromiejska funkcjonują od 01.05.2014r do 14.09.2014r,
  • Linia Szlakiem śluz funkcjonuje od 4.07.2014r do 31.08.2014r.

Linie Słoneczna oraz Staromiejska obsługiwane są statkami o napędzie solarnym według rozkładów jazdy zamieszczonych na przystankach i na stronie internetowej, na trasie od przystanku Rybi Rynek do Tesco oraz Rybi Rynek do Astorii.

Linię Szlakiem śluz obsługuje zabytkowy tramwaj wodny m/s Bydgoszcz wykonując w piątki, soboty, niedziele i święta dwa rejsy.

Przypominamy, że linia Bydgoskiego Tramwaju Wodnego "Szlakiem śluz" w sezonie 2014 będzie funkcjonowała do 31.08.2014 r. włącznie. Statek Słonecznik II obsługujący linie: "Słoneczną" i "Staromiejską" również będzie funkcjonował do 31.08.2014 r. oraz w dniach 10, 11, 13 i 14.09.2014 r. Statek Słonecznik I będzie funkcjonował do dnia 14.09.2014 r. włącznie.

 

CENNIK

 
LINIA"SŁONECZNA"  "STAROMIEJSKA""SZLAKIEM ŚLUZ"
BILET ULGOWY 2,5 PLN 4,0 PLN
BILET NORMALNY 5,0 PLN 8,0 PLN
 

Opłata za przejazd na wybranym kierunku trasy obowiazuje do ostatniego przystanku określonego w rozkładzie jazdy zgodnie z obowiązujacym cennikiem. Bilety sprzedawane są na pokładzie statku.

Płynąc Szlakiem śluz od Wyspy Młyńskiej uiszczona opłata jest ważna zgodnie z przepisami taryfowymi do przystanku Gwiazda. Planując powrót tą linią należy kupić drugi bilet.

Przewóz bagażu jest zwolniony z opłat. 

Uwaga: dozwolony jest przewóz bagażu podręcznego nie przekraczającego wymiarów 80x45x25cm lub 10x10x100cm, a za zgodą Kierownika statku także przewóz wózka dziecięcego spacerowego oraz wózka inwalidzkiego.

 

REGULAMIN BTW

Regulamin przewozu osób i bagażu środkami

regularnego transportu wodnego w Bydgoszczy

(obowiązuje od sezonu żeglugowego 2014)

Postanowienia ogólne

 

§ 1. Regulamin przewozu osób i bagażu środkami regularnego transportu wodnego w Bydgoszczy, zwany dalej „Regulaminem”, obowiązuje na przystaniach i na statkach linii regularnego transportu wodnego w Bydgoszczy.

§ 2. 1. Ilekroć w treści Regulaminu jest mowa o regularnym transporcie wodnym, należy przez to rozumieć usługi przewozowe osób transportem wodnym zwanym  „tramwajem wodnym”, organizowane sezonowo po akwenach Bydgoszczy przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, zwany dalej „ZDMiKP”.

2. Określenie „tramwaj wodny”, oznacza statek pasażerski spełniający wymogi niezbędne dla wykonywania żeglugi śródlądowej, określone odrębnymi przepisami.

3. Komunikacja tramwajem wodnym może być organizowana na liniach zwykłych oraz liniach wydłużonych, w relacjach określonych w rozkładach jazdy podanych podróżnym do publicznej wiadomości, zgodnie z przepisami prawa przewozowego.

 

Zasady podróżowania tramwajem wodnym

§ 3. 1. Wejście do tramwaju wodnego oraz zejście odbywa się wyłącznie po zacumowaniu statku do przystani i wyłożeniu trapu.

2. Decyzję o rozpoczęciu i zakończeniu wejścia do tramwaju wodnego oraz o rozpoczęciu zejścia z tramwaju wodnego podejmuje Kierownik statku.

3. Przejazd tramwajem wodnym odbywa się na podstawie biletu zakupionego u obsługi statku lub w innym stosowanym systemie  oraz na podstawie dokumentu, uprawniającego zgodnie z odrębnymi przepisami do ulg w opłatach, jeżeli takie przysługują.

4. Pierwszeństwo wejścia do tramwaju wodnego i zejścia mają osoby niepełnosprawne oraz matki z małymi dziećmi.

5. Pasażer może przewozić tramwajem wodnym wyłącznie bagaż nie przekraczający wymiarów 80x45x25cm lub 10x10x100cm. Za zgodą Kierownika statku, dozwolony jest przewóz wózka dziecięcego, wózka inwalidzkiego lub roweru, o ile pozwalają na to parametry statku.

6. Osoby niewidome lub ociemniałe mogą podróżować tramwajem wodnym z psem przewodnikiem.

7. Zabronione jest wchodzenie do tramwaju wodnego na łyżworolkach, na wrotkach lub na podobnym sprzęcie.

8. Kierownik statku ma prawo odmówić wejścia pasażerów na pokład tramwaju wodnego, jeżeli spowodowałoby to przekroczenie dopuszczalnej zdolności przewozowej lub wejścia po czasie przewidzianym w rozkładzie na odpłynięcie, jak też z przyczyn wymienionych w ust. 15 i 16.

9. Pasażerowie w czasie podróży zobowiązani są wykonywać polecenia załogi statku dotyczące zajmowania miejsc, umieszczenia bagażu, wózków dziecięcych, wózków inwalidzkich i rowerów.

10. Pasażerowie zobowiązani są wykonywać polecenia załogi statku związane z bezpieczeństwem i zachowaniem porządku w czasie trwania podróży, od wejścia na statek, do jego opuszczenia na przystanku docelowym.

11. Podczas podróży tramwajem wodnym zabrania się :

1)        zanieczyszczania i zaśmiecania statku oraz niszczenia znajdujących się na nim urządzeń,

2)        wyrzucania przedmiotów za burtę statku,

3)        spożywania artykułów żywnościowych mogących zanieczyścić odzież innych pasażerów statku,

4)        palenia tytoniu i spożywania napojów zawierających alkohol lub zażywania innych środków o podobnym działaniu,

5)        zakłócania porządku i spokoju,

6)        przebywania na statku poza miejscami wyznaczonymi,

7)        wychylania się za burty i bariery statku,

8)        zachowywania się niezgodnie z zasadami współżycia społecznego.

12. Po dopłynięciu do przystanku końcowego danej linii określonego w rozkładzie jazdy, wszyscy pasażerowie zobowiązani są opuścić pokład tramwaju wodnego. Prawo do podróży powrotnej tym samym statkiem przysługuje tylko w przypadku pozostania wolnych miejsc, po zabraniu wszystkich pasażerów oczekujących na przystani. Zasada ta nie dotyczy osób z widocznym inwalidztwem lub niepełnosprawnością.

13. Podczas wejścia do tramwaju wodnego i zejścia zabronione jest blokowanie trapu jak też podchodzenie do krawędzi nabrzeża poza linię bezpieczeństwa.

14. Pasażer ponosi odpowiedzialność wobec przewoźnika, za wszelkie szkody wyrządzone na statku i przystani z jego winy, w tym związane z przewozem bagażu lub koniecznością zmiany kursu.

15. Osoby zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi w transporcie mogą być niedopuszczone do przejazdu lub usunięte z tramwaju wodnego na najbliższym przystanku.

16. Osoby uciążliwe dla podróżnych lub odmawiające zapłacenia należności za przejazd mogą być niedopuszczone do przejazdu lub usunięte z tramwaju wodnego na najbliższym przystanku, chyba że naruszałoby to zasady współżycia społecznego.

17. Zabrania się  przewożenie tramwajem wodnym:

1)        materiałów łatwopalnych, wybuchowych, żrących i cuchnących,

2)        przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu ruchu i mogących spowodować uszkodzenie statku,

3)        bagażu innego niż wymieniony w ust. 5,

4)        nabitej broni z wyjątkiem osób, które pełniąc służbę publiczną zobowiązane są mieć przy sobie tylko broń odpowiednio zabezpieczoną.

18. Pasażer, który zajmuje miejsce przeznaczone dla osoby niepełnosprawnej lub z dzieckiem na ręku, zobowiązany jest zwolnić to miejsce w przypadku zgłoszenia się osoby uprawnionej.

Zasady kontroli biletów 

 

§ 4. 1. Kontrolę dokumentów przewozu osób i bagażu tramwajem wodnym przeprowadzają upoważnieni przez Dyrektora ZDMiKP w Bydgoszczy, kontrolerzy legitymujący się identyfikatorem umieszczonym w widocznym miejscu.

2. Kontrole przeprowadzać można  w czasie przejazdu lub podczas zejścia z pokładu tramwaju wodnego.

3. Pasażer podczas podróży tramwajem wodnym powinien posiadać ważny bilet za przejazd, a w przypadku korzystania z ulg lub zwolnień z opłat, ważny dokument poświadczający określone uprawnienie.

4. Pasażer, który:

1)        nie okazał ważnego biletu potwierdzającego uiszczenie należności za przejazd,
2)        nie okazał dokumentu uprawniającego do przejazdu ulgowego lub bezpłatnego

zobowiązany jest do uiszczenia opłaty przewozowej i opłaty dodatkowej zgodnie z obowiązującym cennikiem opłat, z uwzględnieniem przysługujących upustów w razie zapłaty w ciągu 7 dni od daty wystawienia przez kontrolera wezwania do zapłaty.

5. W przypadku odmowy zapłacenia należności kontroler ma prawo żądać okazania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości podróżnego.

6. W razie odmowy zapłacenia należności i niemożności ustalenia tożsamości podróżnego, kontroler ma prawo zwrócić się do organów Policji lub innych uprawnionych organów porządkowych o podjęcie czynności zmierzających do ustalenia tożsamości pasażera. Do czasu przybycia wymienionych organów pasażer powinien pozostać w tramwaju wodnym lub na przystanku wskazanym przez kontrolera. 

7. Należność pobrana za przejazd oraz opłata dodatkowa za brak ważnego dokumentu uprawniającego do korzystania z ulg lub zwolnień z opłat podlega zwrotowi, a w przypadku wystawienia wezwania do zapłaty – umorzeniu, w razie udokumentowania przez podróżnego nie później niż w terminie 7 dni od dnia przewozu, w jednostce kontrolującej wskazanej w protokole kontroli, uprawnień do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu.

Tryb postępowania z rzeczami znalezionymi

 

§ 5.1. Znalazca rzeczy zagubionej lub porzuconej w tramwaju wodnym powinien przekazać taką rzecz obsłudze statku.

2. Informacji o rzeczach znalezionych, udziela przewoźnik obsługujący linie regularnego transportu wodnego.

Postępowanie reklamacyjne

§ 6.1. Pasażerowi przysługuje prawo złożenia skargi lub reklamacji z tytułu:

1)       niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu – w siedzibie ZDMiKP,
2)       jeżeli nie zgadza się z treścią wystawionego wezwania do zapłaty i może udowodnić, że posiadał ważny dokument przewozu lub dokument poświadczający uprawnienie do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego – w punkcie składania reklamacji ZDMiKP wskazanym w wezwaniu do zapłaty.

2. Reklamację składa się w formie pisemnej, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, wydanymi na podstawie Prawa przewozowego.

3. Odpowiedzi na reklamacje udziela ZDMiKP niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od daty przyjęcia reklamacji.

 

 

Postanowienia końcowe

§ 7. W sprawach nieobjętych Regulaminem, zastosowanie mają właściwe przepisy ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1173 z późn. zm.), ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz.U. z  2013 r. poz. 1458 z późn. zm.) oraz przepisy wykonawcze do tych ustaw.

Podstawa prawna: Uchwała Nr LIV/1168/14 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 26 marca 2014 r.

 

WYKAZ ZWOLNIEŃ I ULG

WYKAZ

 osób uprawnionych do bezpłatnych i ulgowych przejazdów regularnym transportem wodnym wraz z określeniem dokumentów poświadczających uprawnienie.
(obowiązuje od sezonu żeglugowego 2012 )

 

1. Uprawnienie do bezpłatnych przejazdów przysługuje:

  •  dzieciom w wieku do ukończenie 4 lat – na podstawie oświadczenia o wieku dziecka osoby opiekującej się podczas podróży.
  •  Dzieciom i młodzieży będącym osobami niepełnosprawnymi do ukończenia 21 roku życia – na podstawie orzeczenia zespołu orzekającego o niepełnosprawności albo orzeczenia zespołu orzekającego o znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności albo aktualnej legitymacji wydanej przez właściwy zespół ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności albo ważnej legitymacji szkolnej (wzór MENiS-II/181/2 i MENiS-II/181/2) albo zaświadczenia przedszkola specjalnego; dokument nie jest wymagany w przypadku widocznego inwalidztwa lub niepełnosprawności osoby uprawnionej.

2. Uprawnienie do ulgowych przejazdów stanowiących 50% ceny biletu normalnego przysługuje:

  •  dzieciom w wieku powyżej 4 lat do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej – na podstawie oświadczenia o wieku dziecka osoby opiekującej się podczas podróży,
  • dzieciom i młodzieży dziennych szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - publicznych lub niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, nie dłużej niż do ukończenia 23 lat – na podstawie ważnej legitymacji szkolnej,
  •  studentom szkół wyższych do ukończenia 26 roku życia – na podstawie legitymacji studenckiej ważnej na semestr,
  •  uczniom i studentom zagranicznych szkół do ukończenia 26 roku życia – na podstawie ważnej międzynarodowej legitymacji ISIC (International Student Identity Card) lub Karty EURO 26,
  •  rodzicom jadącym z co najmniej jednym dzieckiem w wieku od 4 do 16 lat – poprzez wskazanie dziecka przez rodzica razem podróżujących oraz udokumentowanie górnej granicy wieku dziecka ważną legitymacją szkolną.