[FILM] Park & Ride - przed Świętami warto skorzystać
Bydgoski Jarmark Świąteczny potrwa do 22 grudnia.
To coroczne wydarzenie, które każdego dnia przyciąga tłumy mieszkańców i turystów.
Wybierając się autem na Jarmark czy świąteczne zakupy, warto skorzystać z parkingów Park & Ride.
Dzięki temu unikniesz problemów z parkowaniem auta a do celu dojedziesz komunikacją miejską za darmo.Do wykorzystania są 4 parkingi PArk&Ride, na których można zakupić bilet jednorazowy lub okresowy.
W sumie do wykorzystania jest ponad 1000 miejsc parkingowych.
Cały system można monitorować na bieżąco za pomocą specjalnej aplikacji na telefon komórkowy.
Parkując na P&R możesz zakupić bilet jednorazowy lub okresowy.
Ceny biletów okresowych są bardzo atrakcyjne:
• Bilet 1 – dobowy– 12 zł
• Bilet 5 – dobowy– 34 zł
• Bilet 14 – dobowy – 80 zł
• Bilet 30 – dobowy– 108 zł
Pamiętaj, że za parking Park&Ride zapłacisz gotówką lub kartą.
Parkingi Park & Ride to świetna propozycja dla osób, które wybierają się na Jarmark Świąteczny czy zakupy w centrach handlowych.
Dzięki temu nie będzie problemu z parkowaniem auta a na zakupy można podjechać za darmo komunikacją miejską.
Chcąc sprawdzić informacje o parkingach, zawsze możesz skorzystać z bezpłatnej aplikacji na telefon „Park & Ride Bydgoszcz".
Znajdziesz tam informacje dotyczące zasad parkowania, zajętości parkingów, cen za parkowanie oraz rozkłady jazdy.
Bezpłatna aplikacja „Park & Ride Bydgoszcz" już do pobrania w sklepach Google Play i App Store.
Wszystkie informacje dotyczące funkcjonowania systemu Park & Ride znajdziesz TUTAJ
Komunikacja miejska - grudzień 2023
Linia międzygminna nr 97
Od 1 grudnia na wniosek Gminy Dobrcz, zostanie wprowadzona korekta godziny odjazdu na linii międzygminnej nr 97
Linia nr 77
Od 01.12. (piątek) zmieni się odjazd linii nr 77 z pętli Niklowa. Korekta ta wpłynie również na rozkłady jazdy linii nr 61 i 71 z pętli Rekinowa.
09.12.2023 r. (sobota) w związku z planowanym uruchomieniem kursów tramwajowych nowym mostem nad Brdą, zmienią się relacje na wybranych liniach:
• Linia nr 1 Las Gdański – Wilczak,
• Linia nr 2 Las Gdański – Kapuściska,
• Linia nr 3 Wilczak – Łoskoń,
• Linia nr 4 Glinki – Bielawy (powrót na Perłową),
• Linia nr 5 Rycerska – Łoskoń,
• Linia nr 6 Bielawy – Łęgnowo (przejazd Jagiellońską),
• Linia nr 7 Kapuściska – Łoskoń (przejazd mostem Kazimierza Wielkiego),
• Linia nr 8 Kapuściska – Rycerska (powrót na Perłową),
• Linia nr 9 Glinki – Rycerska,
• Linia nr 10 Las Gdański – Niepodległości,
• Linia nr 11 Bielawy – Niepodległości (przejazd ulicą Kujawską i mostem Kazimierza Wielkiego).Wdrożenie powyższego układu tramwajowego skutkować będzie zawieszeniem funkcjonowania linii zaT.
Linia nr 59 kursować będzie przez most Pomorski w związku z zawieszeniem na tej trasie połączeń tramwajowych.
0d 9 grudnia (sobota) zostaną wprowadzone również zmiany w rozkładzie jazdy linii nr 76, której wybrane kursy zostaną wydłużone do ronda Jagiellonów.
W odrębnym komunikacie podamy informacje, dotyczące funkcjonowania komunikacji w niedziele handlowe i Święta.
[FILM] Mniej utrudnień - tramwaje wracają na ul. Perłową / auta na ul. Fordońską
Z początkiem grudnia firma Trakcja SA odpowiedzialna za budowę mostów nad Brdą, udostępni do ruchu przebudowane jezdnie ulic Toruńskiej i Fordońskiej.
Nowym torowiskiem na Perłowej pojadą też tramwaje.
To znacznie ułatwi poruszanie się po mieście.
Zakończenie budowy coraz bliżej.
Od początku listopada funkcjonuje już most drogowy i tramwajowy. Dotychczasowa przeprawa została zamknięta, dzięki czemu można wykonywać drogi dojazdowe do obiektu.
W minionym tygodniu od strony ul. Fordońskiej (przy uczelni) układana była nowa nawierzchnia oraz kontynuowane były roboty kanalizacyjne od strony ul. Toruńskiej.
W obrębie skrzyżowań montowana była sygnalizacja świetlna. Trwają też prace przy chodnikach.Wykonanie powyższych prac pozwoli w piątek 8 grudnia udostępnić do ruchu południową jezdnię ul. Fordońskiej oraz sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu z ul. Kazimierza Wielkiego.
Zlikwidowane zostaną też tymczasowe ronda przy ul. Bałtyckiej i ul. Fabrycznej a na skrzyżowaniach włączone zostanie ponownie sygnalizacja.
W minionym tygodniu przy moście prowadzone były prace na ciągach pieszych i rowerowych.
Ułożona została też nawierzchnia asfaltowa na drogach rowerowych w obrębie nowego mostu.Tramwaje wrócą na Perłową
W ubiegłym tygodniu wykonawca ułożył ostatnią warstwę nawierzchni na północnej jezdni ul. Toruńskiej (od strony ogródków działkowych) oraz trasach rowerowych.
We wtorek (28.11) prowadzone były próbne przejazdy tramwajów po nowym torowisku ul. Perłowej.
W sobotę 2 grudnia jezdnia północna ul. Toruńskiej (od strony ogródków działkowych) zostanie udostępniona do ruchu wraz z sygnalizacją świetlną przy ul. Perłowej oraz ul. Spokojnej.
Zlikwidowane zostanie też tymczasowe rondo przy miejskich wodociągach.9 grudnia wykonawca planuje udostępnić do ruchu linie tramwajowe z wykorzystaniem mostu nad Brdą i torowiska wzdłuż ul. Perłowej.
Wprowadzone zostaną też zmiany w siatce połączeń autobusowych i tramwajowych w obrębie realizowanej inwestycji.
Kontynuowane będą jeszcze prace przy układaniu nawierzchni przy „starym moście", roboty przy chodnikach i drogach rowerowych.
Prosimy pamiętać, że wprowadzanie powyższych zmian w ruchu w obrębie realizowanej inwestycji, uzależnione będzie od warunków pogodowych.
Warto wiedzieć
Inwestycja o wartości prawie 170 mln finansowana jest z wykorzystaniem środków unijnych. W jej ramach powstały między innymi dwa mosty (drogowy i tramwajowy) oraz modernizowane są torowiska w rejonie ulic. Toruńskiej, Perłowej i Fordońskiej.
Pakiet nasadzeń obejmuje łącznie ponad 360 drzew i 1130 krzewów.
Zakończenie wszystkich prac firma Trakcja SA planuje na początku przyszłego roku.
[FILM] Moc atrakcji nad brzegiem Wisły - rewitalizacja zakończona
Zakończyliśmy prace budowlane w Starym Fordonie.
Mieszkańcy mogą już korzystać z wielu atrakcji przygotowanych nad brzegiem Wisły. Są place zabaw, skatepark, ścianki wspinaczkowe i alejki spacerowe.
W ciągu ul. Promenada powstał ciąg pieszo-rowerowy.
Posadziliśmy też liczne drzewa i krzewy.
Pumptrack znajduje się w pobliżu nabrzeża po wschodniej stronie ul. Frycza-Modrzewskiego.
W okolicach placu dla rowerzystów (bliżej Wisły), powstało też boisko do siatkówki plażowej i ścieżka dydaktyczna.
Po drugiej stronie ul. Frycza Modrzewskiego mamy plac zabaw, skatepark i strefę fitness.
Zamontowaliśmy też kilka ścianek wspinaczkowych dla dzieci.Na całym terenie mamy ławki, stojaki rowerowe i stylowe kosze na śmieci.
Zamontowaliśmy monitoring oraz słupy oświetleniowe wyposażono w nowoczesne oświetlenie LED sterowane z wykorzystaniem zdalnego systemu zarządzania.
Do wszystkich atrakcji sportowych budowanych nad brzegiem rzeki, dojazd zapewnia nowa ścieżka rowerowa, która powstała wzdłuż ul. Promenada. Przebudowaliśmy też ul. Nad Wisłą w obrębie istniejącego mostu drogowego.
Zabezpieczenie przed wysokim stanem rzeki
W ramach zadania wykonaliśmy też pierwszą w Bydgoszczy mobilną zaporę przeciwpowodziową przy ul. Frycza-Modrzewskiego. Miejsca to będzie przygotowane na wypadek nadejścia wysokiej wody tak, aby szybko mogły zostać zabezpieczone. Na co dzień elementy te nie są widoczne.Dodatkowe atrakcje
Aby inwestycja była jak najbardziej dostosowana do oczekiwań mieszkańców, rozszerzyliśmy podstawowy zakres robót o dodatkowe elementy, która jeszcze bardziej uatrakcyjniły cały teren nabrzeża.
W ramach prac dodatkowych powstały m.in. schody od strony ul. Rybaki, estetyczne palisady przy zejściach na promenadę. Wiosną na tarasach widokowych zostaną jeszcze zamontowane lunety do obserwowania rzeki i podziwiania okolicznej przyrody.Zielń, zieleń, zieleń ...
W ramach realizowanej inwestycji zasadzonych zostało prawie 200 drzew. Wśród nich między innymi charakterystyczne dla terenów zalewowych wierzby, a także częściej sadzone w mieście klony, lipy i dęby.
Na skarpach zasadzonych zostało też kilka tysięcy kolorowych krzewów oraz innych roślin. Pojawiły się skupiska tawuł, irgi, róż okrywowych, bzów, jałowców płożących czy ozdobnych porzeczek.
Wzdłuż płotu na promenadzie zasadziliśmy też kilkaset krzewów bluszczu, który docelowo obrośnie ogrodzenie tworząc za kilka lat „zieloną ścianę".
Prace budowalne przez ponad 2 lata prowadziła firma Strabag.
Stary Fordon coraz piękniejszy.
Przebudowa ul. Promenada i całego nabrzeża Wisły to jeden z wielu elementów rewitalizacji Starego Fordonu. W ostatnim czasie przebudowany został rynek, uliczki nad brzegiem rzeki i powstało nabrzeże, które umożliwia korzystanie z transportu wodnego.
W ostatnich latach na rewitalizację tej części miasta, wydanych zostało już ponad 60 mln zł.
Warto przypomnieć, że po koniec września rewitalizacja Rynku w Starym Fordonie została wyróżniona główną nagrodą w 27. edycja konkursu "Modernizacja Roku/Budowa XXI wieku".
Mamy nadzieję, że obecna inwestycja dotycząca Promenady i terenów rekreacyjnych nad brzegiem rzeki Wisły, również spotka się z uznaniem mieszkańców Bydgoszczy.