Remont nabrzeża przy Rybim Rynku na ostatniej prostej
Trwają prace przy nabrzeżu, które znajduje się przy zrewitalizowanym Rybim Rynku. Jeszcze przed wakacjami pojawią się tam wygodne leżaki, a w przyszłości stanie model żurawia portowego, który będzie nawiązywał do historii tego miejsca.
Prace obejmują wykonanie odwodnienia liniowego oraz ułożenie nawierzchni z desek z drewna egzotycznego (garapa). Wcześniej zdemontowaliśmy wysłużoną konstrukcję przystanku tramwaju wodnego. Na nabrzeżu ustawiony został już nowy infokiosk, w którym będzie można sprawdzić godziny kursowania „Słonecznika” oraz zapoznać się z liczbą dostępnych biletów. Nowością będą także leżaki, na których będzie można wygodnie poczekać na rejsy. Większość prac budowlanych powinna zakończyć się na początku maja.
W ramach zadania zleciliśmy także odnowienie trzech latarni, projektu Stanisława Lejkowskiego, które zostały już zdemontowane. Oprawy, w kształcie białych kul, będą zgodne z oryginałem. Przygotowujemy się do wykonania fundamentu pod replikę portowego żurawia, który stał w tym miejscu wiele lat temu. Dzięki temu nawiążemy do historii tego miejsca. Wstępna koncepcja żurawia została już opracowana przez pracowników Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Trwają ostatnie ustalenia, co do szczegółów projektu, niezbędnych do ogłoszenia przetargu i realizacji dźwigu.
Reprezentacyjny plac w centrum miasta
W zeszłym roku zakończyła się rewitalizacja Rybiego Rynku. Dawny parking zmieniliśmy w plac z eleganckimi ławkami, stylowymi latarniami i dodatkową zielenią, której wcześniej brakowało. Centralną część placu wypełniła efektowna róża wiatru wykonana z kamiennej kostki. To jednak nie koniec prac w tej reprezentacyjnej części Starego Miasta. Zdecydowaliśmy o rozszerzeniu tego zadania o przebudowę ulicy Karmelickiej (dojazd do powstającego IV kręgu Opery Nova), remont ulicy Podwale oraz nabrzeża.
Wkrótce rozpocznie się sezon na rejsy po Brdzie
30 kwietnia br. wznowione zostaną natomiast rejsy po Brdzie liniami turystycznymi. Więcej informacji i dostępność biletów można sprawdzić TUTAJ.
Rowerowa droga wzdłuż ulicy Sułkowskiego. Raport z prac
Trwają prace związane z budową chodników i dróg rowerowych wzdłuż ulicy Sułkowskiego na odcinku od ul. Modrzewiowej do ul. Dwernickiego. Inwestycja realizowana jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Dzięki niej powstanie brakujące połączenie pomiędzy ulicami Ogińskiego, Chodkiewicza, Kamienną i dworcem Bydgoszcz Leśna, gdzie w ostatnich latach wybudowane zostały drogi rowerowe.
Obecnie realizowany jest pierwszy etap inwestycji, obejmujący odcinek od ul. Modrzewiowej do ul. Dwernickiego. Prace rozpoczęły się jednocześnie po wschodniej i zachodniej stronie ulicy Sułkowskiego. Po stronie wschodniej (od ronda Żołnierzy Górników do ulicy Sułkowskiego 52) wykonano między innymi roboty ziemne, przebudowę infrastruktury podziemnej oraz podbudowę zasadniczą. Aktualnie trwają prace brukarskie (montaż obrzeży oraz układanie kostki). W ubiegłym tygodniu został rozebrany dalszy odcinek chodnika w kierunku ulicy Czerkaskiej, wykonawca rozpoczął również na tym odcinku korytowanie pod nawierzchnie.
Po stronie zachodniej trwają roboty od ulicy Dwernickiego do ulicy Czerkaskiej. Wykonana została podbudowa oraz rozpoczęły się prace brukarskie.
Natomiast stacja BRA nr 12 zostanie przeniesiona. Jej nowa lokalizacja będzie się znajdowała na wysokości ul. Sułkowskiego 52, a ponownie będzie można z niej korzystać za kilka tygodni.
Brakujące połączenie
Cały projekt zakłada powstanie ścieżki rowerowej po obu stronach ulicy Sułkowskiego od dróg rowerowych w rejonie Chodkiewicza do ronda Żołnierzy Górników. Od ul. Chodkiewicza w stronę Cichej zaprojektowano jednokierunkowy pas rowerowy. W ten sposób powstanie brakujące połączenie pomiędzy ulicami Ogińskiego, Chodkiewicza, Kamienną i dworcem Bydgoszcz Leśna, gdzie w ostatnich latach wybudowane zostały drogi rowerowe. Wykonawcą jest firma Betpol, a wartość zadania to 13,4 mln zł. Planowo wszystkie prace powinny zakończyć się pod koniec tego roku.
Powstają kolejne kilometry rowerowych dróg
W Bydgoszczy mamy ponad 140 kilometrów rowerowych dróg. W tym roku rozpocznie się budowa kolejnych około 8 kilometrów. Więcej informacji o rowerowych inwestycjach znajduje się TUTAJ.
Bezpłatna komunikacja na wybory
W dniu wyborów prezydenckich (18 maja br.) komunikacja miejska będzie darmowa. Decyzję w tej sprawie podjęli radni podczas sesji Rady Miasta Bydgoszczy. W przypadku II tury (1 czerwca) komunikacja miejska również będzie darmowa.
Darmowa komunikacja miejska w dniu wyborów prezydenckich to jeden z pomysłów profrekwencyjnych. Dzięki temu mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli dogodnie, autobusem lub tramwajem, dotrzeć do lokali wyborczych nie ponosząc opłat za przejazd.
Ulga obowiązywać będzie na wszystkich liniach dziennych w granicach I strefy biletowej (nie dotyczy linii międzygminnych).
Nowa para przystanków na osiedlu Bohaterów w Fordonie
W Nowym Fordonie powstaną dwa dodatkowe przystanki autobusowe na ulicy J. Twardzickiego na wysokości M. Bołtucia. Dzięki temu łatwiej będzie dotrzeć do mieszczących się w tej części osiedla bloków oraz Doliny Śmierci.
O takie rozwiązanie wnioskowali sami mieszkańcy, którzy dzięki budowie przystanków zyskają dojazd komunikacją publiczną do ważnej części osiedla Bohaterów. Zatrzymywać się tam będą linie nr 40, 69, 83, 89 i 32N.
Realizacja dwóch zatok autobusowych,w rejonie skrzyżowania ulic J. Twardzickiego i M. Bołtucia przewidziana jest na drugą połowę tego roku. Nawierzchnie wyłożone zostaną solidną kamienną kostką. Na przystankach zostaną zamontowane płytki kierunkowe, które pomogą korzystać z nich osobom słabowidzącym. Od razu ustawione zostaną również zadaszone wiaty. Z myślą o bezpieczeństwie pasażerów i rowerzystów drogi dla rowerów będą biegły za przystankami.
Warto wiedzieć
Przystanki w Fordonie powstawały przede wszystkim w latach 80. XX wieku. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat sposób zagospodarowania wielu osiedli ulegał jednak zmianom. W tej części osiedla Bohaterów powstały między innymi dyskonty, punkty usługowe, a Dolina Śmierci wraz z drogą na fordońskie górki stała się popularnym miejscem spacerów. Dlatego ZDMiKP zaakceptował propozycję mieszkańców wyrażoną w petycji przewodniczącego Rady Osiedla Nowy Fordon dotyczącą zaplanowania dodatkowego przystanku w tym rejonie.
W poprzednich latach w Fordonie uruchomione zostały także nowe przystanki na ul. Pelplińskiej na wysokości targowiska. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Z kolei w Śródmieściu poprawiliśmy m.in. obsługę komunikacyjną ul. Śniadeckich, Królowej Jadwigi i Grudziądzkiej.