Rowerowa droga wzdłuż ulicy Sułkowskiego. Raport z prac
Trwają prace związane z budową chodników i dróg rowerowych wzdłuż ulicy Sułkowskiego na odcinku od ul. Modrzewiowej do ul. Dwernickiego. Inwestycja realizowana jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Dzięki niej powstanie brakujące połączenie pomiędzy ulicami Ogińskiego, Chodkiewicza, Kamienną i dworcem Bydgoszcz Leśna, gdzie w ostatnich latach wybudowane zostały drogi rowerowe.
Obecnie realizowany jest pierwszy etap inwestycji, obejmujący odcinek od ul. Modrzewiowej do ul. Dwernickiego. Prace rozpoczęły się jednocześnie po wschodniej i zachodniej stronie ulicy Sułkowskiego. Po stronie wschodniej (od ronda Żołnierzy Górników do ulicy Sułkowskiego 52) wykonano między innymi roboty ziemne, przebudowę infrastruktury podziemnej oraz podbudowę zasadniczą. Aktualnie trwają prace brukarskie (montaż obrzeży oraz układanie kostki). W ubiegłym tygodniu został rozebrany dalszy odcinek chodnika w kierunku ulicy Czerkaskiej, wykonawca rozpoczął również na tym odcinku korytowanie pod nawierzchnie.
Po stronie zachodniej trwają roboty od ulicy Dwernickiego do ulicy Czerkaskiej. Wykonana została podbudowa oraz rozpoczęły się prace brukarskie.
Natomiast stacja BRA nr 12 zostanie przeniesiona. Jej nowa lokalizacja będzie się znajdowała na wysokości ul. Sułkowskiego 52, a ponownie będzie można z niej korzystać za kilka tygodni.
Brakujące połączenie
Cały projekt zakłada powstanie ścieżki rowerowej po obu stronach ulicy Sułkowskiego od dróg rowerowych w rejonie Chodkiewicza do ronda Żołnierzy Górników. Od ul. Chodkiewicza w stronę Cichej zaprojektowano jednokierunkowy pas rowerowy. W ten sposób powstanie brakujące połączenie pomiędzy ulicami Ogińskiego, Chodkiewicza, Kamienną i dworcem Bydgoszcz Leśna, gdzie w ostatnich latach wybudowane zostały drogi rowerowe. Wykonawcą jest firma Betpol, a wartość zadania to 13,4 mln zł. Planowo wszystkie prace powinny zakończyć się pod koniec tego roku.
Powstają kolejne kilometry rowerowych dróg
W Bydgoszczy mamy ponad 140 kilometrów rowerowych dróg. W tym roku rozpocznie się budowa kolejnych około 8 kilometrów. Więcej informacji o rowerowych inwestycjach znajduje się TUTAJ.
Bezpłatna komunikacja na wybory
W dniu wyborów prezydenckich (18 maja br.) komunikacja miejska będzie darmowa. Decyzję w tej sprawie podjęli radni podczas sesji Rady Miasta Bydgoszczy. W przypadku II tury (1 czerwca) komunikacja miejska również będzie darmowa.
Darmowa komunikacja miejska w dniu wyborów prezydenckich to jeden z pomysłów profrekwencyjnych. Dzięki temu mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli dogodnie, autobusem lub tramwajem, dotrzeć do lokali wyborczych nie ponosząc opłat za przejazd.
Ulga obowiązywać będzie na wszystkich liniach dziennych w granicach I strefy biletowej (nie dotyczy linii międzygminnych).
Nowa para przystanków na osiedlu Bohaterów w Fordonie
W Nowym Fordonie powstaną dwa dodatkowe przystanki autobusowe na ulicy J. Twardzickiego na wysokości M. Bołtucia. Dzięki temu łatwiej będzie dotrzeć do mieszczących się w tej części osiedla bloków oraz Doliny Śmierci.
O takie rozwiązanie wnioskowali sami mieszkańcy, którzy dzięki budowie przystanków zyskają dojazd komunikacją publiczną do ważnej części osiedla Bohaterów. Zatrzymywać się tam będą linie nr 40, 69, 83, 89 i 32N.
Realizacja dwóch zatok autobusowych,w rejonie skrzyżowania ulic J. Twardzickiego i M. Bołtucia przewidziana jest na drugą połowę tego roku. Nawierzchnie wyłożone zostaną solidną kamienną kostką. Na przystankach zostaną zamontowane płytki kierunkowe, które pomogą korzystać z nich osobom słabowidzącym. Od razu ustawione zostaną również zadaszone wiaty. Z myślą o bezpieczeństwie pasażerów i rowerzystów drogi dla rowerów będą biegły za przystankami.
Warto wiedzieć
Przystanki w Fordonie powstawały przede wszystkim w latach 80. XX wieku. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat sposób zagospodarowania wielu osiedli ulegał jednak zmianom. W tej części osiedla Bohaterów powstały między innymi dyskonty, punkty usługowe, a Dolina Śmierci wraz z drogą na fordońskie górki stała się popularnym miejscem spacerów. Dlatego ZDMiKP zaakceptował propozycję mieszkańców wyrażoną w petycji przewodniczącego Rady Osiedla Nowy Fordon dotyczącą zaplanowania dodatkowego przystanku w tym rejonie.
W poprzednich latach w Fordonie uruchomione zostały także nowe przystanki na ul. Pelplińskiej na wysokości targowiska. Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Z kolei w Śródmieściu poprawiliśmy m.in. obsługę komunikacyjną ul. Śniadeckich, Królowej Jadwigi i Grudziądzkiej.
Ruszamy z kolejnym pakietem zadań, które poprawią bezpieczeństwo na bydgoskich ulicach
Zakończyliśmy przygotowanie dokumentacji i zlecamy budowę doświetlenia kolejnych 43 przejść dla pieszych. W ocenie ekspertów to jeden z najlepszych sposobów na poprawę bezpieczeństwa. Równocześnie uruchamiamy szereg zadań związanych z wymianą oświetlenia ulicznego.
- Każda nowa inwestycja uwzględnia bezpieczeństwo wszystkich użytkowników – podkreśla zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, który przewodniczy również radzie bezpieczeństwa ruchu drogowego. – Ulice wyposażamy w chodniki, oświetlenie, przejścia dla pieszych, bariery oraz inne elementy poprawiające bezpieczeństwo. W ostatnich latach za cel obraliśmy sobie również dostosowanie istniejącej już infrastruktury do potrzeb mieszkańców. Dlatego zainicjowaliśmy między innymi program doświetlania przejść dla pieszych.
Nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. Poprawa doświetlenia wymaga montażu dodatkowych słupów z odpowiednio dobranymi oprawami (z podwójną asymetrią świecenia) oraz podprowadzenia przewodów zasilających. Akcja została zainicjowana w 2018 roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego.
W Bydgoszczy mamy już ponad 120 doświetlonych przejść. W tym roku doświetlimy kolejne 43. Obecnie trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę prac budowlanych. Wcześniej przygotowaliśmy niezbędną dokumentację i pozwolenia. Po podpisaniu umowy wykonawcy będą mieli około 4 miesięcy na montaż dodatkowych opraw wraz z ułożeniem niezbędnych instalacji.
Lista przejść:
- Inowrocławska / Skorupki,
- Inowrocławska / Leszczyńskiego,
- Inowrocławska / LIDL,
- Inowrocławska / MZK,
- Inowrocławska / Ciechocińska,
- Inowrocławska / Biedronka,
- Inowrocławska /Brzozowa,
- ul. Skarżyńskiego 7
- ul. Swobodna / Piłsudskiego
- ul. Paderewskiego przy Filharmonii,
- ul. Romanowskiej przy Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2,
- ul. Fabryczna / Składowa,
- ul. Bałtycka 59,
- ul. Głowackiego 51,
- ul. Kasztelańska / Mączna,
- ul. Akademicka / Pałubickiego,
- ul. Przemysłowa 26,
- ul. Wyzwolenia / Styki,
- ul. Wyzwolenia 31
- ul. Chocimska / Kościuszki,
- ul. Nakielska / Trentowskiego,
- ul. Poznańska / Wierzbickiego,
- ul. Poznańska / Św. Trójcy,
- ul. Poznańska / przy Kwadracie,
- ul. Poznańska / Chwytowo,
- ul. Grudziądzka / Teskowej,
- ul. Szubińska / Schulza,
- ul. Filtrowa 27 przy Żabce,
- ul. Morska 4a,
- ul. Powstańców Wlkp 63,
- ul. Czerwonego Krzyża / Władysława IV
- ul. Chemiczna / Mokra,
- ul. Szpitalna / ul. Modrakowa,
- ul. Konopnickiej / Ugory,
- ul. Brzozowa / Konopnickiej,
- ul. Brzozowa / Orzeszkowej,
- ul. Piękna / Gołębia,
- ul. Piękna / Orla,
- ul. Piękna / Strzelecka,
- ul. Piękna / Kossaka,
- ul. Ujejskiego / Polna,
- ul. Gdańska / Dwernickiego,
- ul. Gdańska / Leśna.
Część zadań do realizacji wybrali bezpośrednio mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski, m.in. dodatkowe przejścia na ul. Inowrocławskiej. Wzdłuż tej ulicy dobudowane zostanie też nowe oświetlenie od ronda Szwederowiaków do Biedronki. Równocześnie zleciliśmy też budową oświetlenia wzdłuż ul. Chemicznej na Kapuściskach. Kompleksowa wymiana oświetlenia jest możliwa m.in. dzięki sięgnięciu przez Miasto po europejskie fundusze z KPO. Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.