Aktualności
Kolejne działania inwestycyjne związane z poprawą bezpieczeństwa na ul. Fordońskiej
W związku z intensyfikacją działań Inwestorów zewnętrznych w obszarze skrzyżowania ulic Fordońska – Traktorzystów rozpoczęły się prace przygotowawcze przed zaplanowaną przebudową całości skrzyżowania oraz wyposażeniem go w sygnalizację świetlną.
Dotychczas w tej lokalizacji działania budowlane prowadził Inwestor związany z firmą Mc Donald’s, który wybudował odcinek ul. Traktorzystów oraz zmodernizował lewoskręt ulicy Fordońskiej z kierunku Centrum. Obecnie działania inwestycyjne w tym obszarze przeprowadzi kolejny Inwestor związany z branżą sprzedaży samochodów - Grupa Plichta, która dokona kompleksowej przebudowy skrzyżowania Fordońska – Traktorzystów wraz z modernizacją dojazd do zespołu swoich salonów samochodowych.
W pierwszych etapach prowadzone będą liczne prace budowlane związane z likwidacją kolizji z infrastrukturą podziemną, aby przystąpić w kolejnych etapach do prac związanych z przebudową ulicy. Podczas prac budowlanych na samym skrzyżowaniu wprowadzone zostaną połówkowe zawężenia jezdni ulicy Fordońskiej co z pewnością będzie powodowało okresowe trudności w pokonaniu tego fragmentu ul. Fordońskiej.
W ramach przebudowy skrzyżowania zostanie dobudowany nowy pas dla relacji lewoskrętnej z kierunku Fordonu, przeniesione zostanie ist. przejście dla pieszych , które po przebudowie będzie po wschodniej stronie skrzyżowania. Nowe przejście zostanie wyposażone w przejazd rowerowy. Na skrzyżowaniu w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa ruchu wszystkich użytkowników zostanie uruchomiona sygnalizacja świetlna. Przez cały okres prac będzie zachowany przejazd ul. Fordońską z wykorzystaniem min. 1 pasa ruchu na każdej z obecnych jezdni ul. Fordońskiej. Wykonawcą robót drogowych jest bydgoska firma BETPOL S.A., która zakłada realizację całości zadania w okresie ok. 2 miesięcy.
Więcej informacji przekażemy w kolejnych informacjach z placu budowy.
Już niebawem przejedziemy bezpiecznie rowerem przez ulicę Focha
Prace związane z wytyczeniem przejazdów rowerowych w obrębie skrzyżowania Jagiellońska - Focha – Gdańska są na finiszu. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu w tej części miasta.
W ramach zadania wymalowaliśmy przejazdy rowerowe przez ulice Focha i Gdańską w obrębie samego skrzyżowania. Nowe przejazdy są zlokalizowane przy już istniejących przejściach dla pieszych oraz będą wyposażone w sygnalizację świetlną. Obecnie kończymy prace drogowe przy przejeździe rowerowym przy kościele Klarysek oraz wdrażamy oznakowanie pionowe i poziome. Przejazdy będą gotowe w przyszłym tygodniu.
Nowa infrastruktura umożliwi rowerzystom bezpieczne i legalne przekraczanie jezdni w obrębie ważnego węzła komunikacyjnego oraz połączy lepiej śródmiejskie ulice, na których dopuściliśmy wcześniej ruch rowerowy (m.in. kontrapas na ul. Gdańskiej i kontraruch na Starym Mieście). W miejscu prowadzenia prac występują niewielkie zawężenia oraz utrudnienia w ruchu pieszych. Podczas tego zadania zdemontowaliśmy też sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ul. Mostowej i Focha, która po zmianach zasad ruchu w obszarze bydgoskiej starówki, funkcjonowała wyłącznie w programie ostrzegawczym (sygnał żółty migowy).
Hulajnogą po Bydgoszczy
Hulajnogi elektryczne stają się coraz popularniejsze. Jednak, aby korzystać z nich w bezpieczny sposób, należy przestrzegać pewnych zasad. Przypominamy najważniejsze z nich.
Według ustawy Prawo o ruchu drogowym hulajnoga elektryczna to pojazd przeznaczony dla jednej osoby. Za jazdę w dwójkę lub więcej osób grozi mandat. Obowiązuje także zakaz przewożenia przedmiotów oraz zwierząt. Należy również pamiętać, że dzieci do 10 lat mogą korzystać z hulajnóg wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.
Zgodnie z przepisami kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów – z prędkością do 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów, może korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.
Hulajnogą elektryczną można wyjątkowo poruszać się też chodnikiem, gdy nie ma wydzielonej drogi dla jednośladów. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku jazda musi odbywa się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, który na chodniku ma zawsze pierwszeństwo.
Parkuj z głową
Hulajnogę elektryczną trzeba pozostawiać jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Pojazd musi być ustawiony równolegle do krawędzi chodnika, a szerokość pozostawionej dla ruchu pieszych części nie powinna być mniejsza niż 1,5 m.
Odnawiamy oznakowanie poziome na bydgoskich ulicach
Od maja odświeżamy istniejące oznakowanie poziome na osiedlach, a w połowie lipca rozpoczniemy prace na głównych ulicach. Poprawi to komfort jazdy oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
W połowie lipca rozpoczynamy kompleksowe odnawianie oznakowania poziomego na głównych ulicach miasta. Zaczniemy od ronda Jagiellonów, a następnie gwieździście przejdziemy na kolejne ciągi ulic. W planach są między innymi prace na ulicach Nakielskiej, Szubińskiej, Jagiellońskiej, Kamiennej, Wojska Polskiego, Bernardyńskiej, 3 Maja, Armii Krajowej, Gdańskiej, M. Skłodowskiej-Curie, L. Solskiego, Inowrocławskiej, Pięknej, F. Focha i Al. S. Wyszyńskiego. Wszystkie prace powinny zakończyć się jeszcze latem.
Natomiast od maja realizujemy malowanie pasów na przejściach dla pieszych oraz progach zwalniających na osiedlach. Odświeżone oznakowanie poziome, które poprawia komfort jazdy oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, pojawiło się między innymi na ulicach Z. Frydrychowicza, W. Łochowskiego, Świętojańskiej, Czerwonego Krzyża, J. Kossaka, Fieldorfa Nila i okolicach oraz w rejonie Śródmieścia.