Aktualności

Czytaj więcej...Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje rozbudowę systemu urządzeń rejestrujących wykroczenia drogowe. Część z nich zamontowana zostanie na bydgoskich skrzyżowaniach przy dworcu PKS oraz na Bartodziejach.

By zwiększyć bezpieczeństwo modernizujemy też na bieżąco drogową infrastrukturę.

Urządzenia mają zostać zamontowane w dwóch lokalizacjach:

• na skrzyżowaniu Trasy Uniwersyteckiej z ulicą Jagiellońską
• na skrzyżowaniu ulic S. Wyszyńskiego i M. Curie-Skłodowskiej

Czytaj więcej...Ich zadaniem ma być rejestracja wykroczeń niestosowania się do sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu. Głównym celem nowej inwestycji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego na skrzyżowaniach, na których dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych. Urządzenia rejestrujące będą wchodziły w skład Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.


Obecnie trwa przetarg, na wybór wykonawcy zadania. Po podpisaniu umowy, która obejmuje łącznie aż 30 lokalizacji na terenie całego kraju, dostawy, montaż i testy urządzeń zajmą około półtora roku.

Czytaj więcej...Kluczowe dla zwiększania bezpieczeństwa są również inwestycje i działania realizowane przez nas na bydgoskich ulicach.

W ostatnich latach kontynuowaliśmy m.in.

• doświetlanie kolejnych przejść dla pieszych
• budowę infrastruktury rowerowej w standardach wypracowanych w prozumieniu ze środowiskami rowerowymi
• instalację urządzeń BRD na istniejących ulicach (wyniesione przejścia, progi, separatory, azyle dla pieszych, sygnalizacje świetlne, znaki na fluorescencyjnym podkłądzie itp.)

Te działania będą kontynuowane również w tym roku.
W budżecie miasta zarezerwowano między innymi środki na budowę kolejnych dróg rowerowych (np. wzdłuż ul. jeździeckiej), montaż sygnalizacji świetlnych (np. na skrzyżowaniu ul. Koronowskiej i Opławiec) i doświetlenie przejść dla pieszych (ok. 12 lokalizacji).

Czytaj więcej...Rok 2021 jest w Bydgoszczy obchodzony pod znakiem 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku. Tak zadecydowali radni na listopadowej sesji Rady Miasta. W ten sposób przez cały rok inicjatywy społeczne, kulturalne, naukowe i edukacyjne będą miały jeden historyczny charakter. Wyemitowana została też okazjonalna Bydgoska Karta Miejska.

Na grafice umieściliśmy fotografię Lecha Wałęsy przemawiającego do Bydgoszczan zebranych przy ul. Mostowej. Liczymy, że dla wielu bydgoszczan to historyczne zdjęcie będzie to oryginalną pamiątką, przypominająca o tym ważnych dla miasta wydarzeniach 1981 roku.

W tym roku przypada czterdziesta rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca '81 – siłowego usunięcia oraz pobicia działaczy związkowych podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w dniu 19 marca 1981 roku w Bydgoszczy. Wydarzenie to, wraz z wcześniejszym kryzysem związanym z odmową zarejestrowania rolniczej „Solidarności", sprowokowało masowe protesty. Brutalna akcja odbiła się echem w całej Polsce.

Ustanowienie Roku Bydgoskiego Marca '81 nada wielu inicjatywom społecznym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym spójny charakter.

Z tej okazji powstała też okolicznościowa Bydgoska Karta Miejska, która jest już dostępna dla Pasażerów bydgoskiej komunikacji.

Czytaj więcej...Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w dniu finału akcji będą mogli bezpłatnie korzystać z przejazdów komunikacją miejską.
Uchwała została przegłosowana podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że ogólnokrajowy zasięg i charakter akcji uzasadniają udzielenie wsparcia wolontariuszom, polegającym na zwolnieniu ich z opłat za przejazdy komunikacją miejską, biorąc pod uwagę, że podstawowym zadaniem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest zbiórka pieniędzy na cel charytatywny, m.in. w postaci publicznych kwest na ulicach miasta.

Zgadza się z tym większość bydgoskich radnych, która podczas dzisiejszej (15.01) sesji Rady Miasta przegłosowała tę uchwałę. Zasada obowiązuje wolontariuszy wyłącznie w dniach finału WOŚP - w tym roku i dwóch kolejnych. Warunkiem jest posiadanie ważnego identyfikatora wydanego przez organizatorów Orkiestry.

Uchwała powstała zgodnie z art. 50a ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, na podstawie którego rada gminy może ustalać opłaty za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym. Dotyczy to również zwolnienia z opłat określonej grupy pasażerów.

Strona 1 z 273