przystanekZakończyliśmy prace nad koncepcją przebudowy przystanków wzdłuż ul. Gdańskiej. Chcemy by poprawiły bezpieczeństwo, ułatwiały podróże osobom z niepełnosprawnościami i jeszcze lepiej skomunikowały centrum z wykorzystaniem tramwajów.
Od 8 do 29 września zapraszamy do konsultacji społecznych.


Docelowo ulica Gdańska zostanie wyposażona w perony wiedeńskie poprawiające bezpieczeństwo pasażerów na odcinku od pl. Teatralnego do Kamiennej. Koncepcja zakłada budowę 13 przystanków, w tym 12 (6 par) na Gdańskiej.

tram-8Wstępne lokalizacje zaplanowano:
• przy placu przed Bydgoskim Centrum Finansowym (dawną „Drukarnią")
• przy placu Wolności
• przy placu przed „Rywalem"
• pomiędzy ulicami Cieszkowskiego i Mickiewicza
• przy ul. Chodkiewicza
• na wysokości sklepu „Aldi" (projektowany wjazd na kampus Akademii Muzycznej)

Dodatkowo projektanci zaproponowali też budowę przystanku wiedeńskiego na ul. Jagiellońskiej za skrzyżowaniem z ul. 19 Marca (dla tramwajów jadących w kierunku węzła Garbary) 

Dużym wyzwaniem w trakcie prac koncepcyjnych było również wskazywanie lokalizacji przystanków wiedeńskich na ul. Gdańskiej. Wyniesione jezdnie mogą być budowane wyłącznie w miejscach, gdzie nie występują zjazdy na teren posesji. Przez dwa przystanki przebiegać ma też kontrapas rowerowy (pomiędzy placem Wolności i Świętojańską).

mapa-wiedenskie MAPA POGLĄDOWACzas na konsultacje

Zależy nam teraz na zebraniu uwag mieszkańców do opracowanej koncepcji. Pomogą one ustalić zakres i kształt projektu przed zakończeniem prac koncepcyjnych i sporządzeniem programu funkcjonalno-użytkowego dla planowanej inwestycji. Konsultacje zostaną przeprowadzone za pomocą:
• karty konsultacyjnej dostępnej na stronie www.bydgoszcz.pl/wiedenskie w dniach 8-29 września (kartę konsultacyjną można wysłać na nasz adres ZDMiKP – ul.Toruńska 174a, 85-844 Bydgoszcz);
• sesji Q&A – odpowiedzi na pytania mieszkańców (pytanie można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..pl).

W konsultacjach może wziąć udział każdy mieszkaniec Bydgoszczy. Konsultacje zakończą się 29 września.

SAW 3920Bezpieczne i wygodne
Pierwszy przystanek wiedeński oddaliśmy do użytku w ubiegłym roku na placu Teatralnym w kierunku ronda Jagiellonów. Przebudowany południowy pas ruchu w kierunku ul. Jagiellońskiej w momencie zatrzymania się tramwaju pełni też funkcję wygodnego peronu. Poziom podłogi w tramwaju jest prawie taki sam jak wyniesionej jezdni. Takie rozwiązanie poprawia też bezpieczeństwo. Wymusza zredukowanie prędkości przez kierowców, którzy chcą przejechać przez obszar przystanku.

Przystanki wiedeńskie w liczbach:
• Łączna liczba przystanków do przebudowy – 13 szt.
• Projektowana długość peronów 28-33m
• Koszt przystanku wybudowanego już na pl. Teatralnym – 498 tys. zł

Dokumenty do pobrania: TUTAJ