097
Właśnie ogłosiliśmy przetarg na odmianę wyglądu Rynku w Fordonie. Po zakończeniu prac powstanie atrakcyjne, ciekawe pod wieloma względami miejsce, w którym warto się spotkać, odpocząć. Miejsce, w którym warto być.


Nietuzinkowy projekt Łukasza Pieńczykowskiego i Jakuba Bartkowiaka łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy tego wyjątkowego miejsca. Nawiązuje do jego świetności i tradycji. Po zakończeniu prac ponownie będzie to przestrzeń do spotkań i aktywności kulturotwórczej. Jak niegdyś w enklawie zieleni, wody, przemyślanie dobranej małej architekruty Mieszkańcy Fordonu oraz ich goście odpoczną. Projekt nowego Rynku w Fordonie łączy ze sobą naturalne materiały, jak drewno, cegła, kamień. Wpisuje się tym samym w historyczną architekturę otoczenia. Co równie ważne, zakłada, że część centralna Rynku będzie dedykowana dla pieszych, ale jednocześnie nie wyklucza ruchu na potrzeby komunikacyjne.
Zróżnicowane poziomy nawierzchni w obrębie całego Rynku zostaną zrównane. Z pewnością ułatwi to poruszanie się z wózkami i na wózkach. Nawierzchnię zdominuje kostka granitowa szara.

Bern

W projekcie przy ścianie Kościoła, w posadzce znalazło się miejsce na tablice żeliwne z jego historią. Natomiast w punktach węzłowych podziału posadzki będą zamontowane punkty świetlne, które „odrysują" kształt placu po zmroku.

Bern

Na wyremontowanej płycie Rynku znajdzie się gniazdo do montowania świątecznej choinki.
Zaprojektowane zmiany wyeksponują walory lipowej alei. Zwiększą jej krajobrazowe odziaływanie na płytę. Ławki na promenadzie rozdzielą konary drzew.
Odwodnienie Runku zakryją granitowe płyty z naciętymi otworami, do których będzie spływała deszczówka.
Jednym z integralnych elementów Rynku jest i pozostanie Pomnik Poległych, który znajdzie się w północnej jego części. Część frontowa Pomnika zostanie skierowana na południe.
Kolejnym, ciekawym elementem będzie fontanna.

Bern

Jej nieckę utworzy obniżenie o 5 centymetrów poziomu względem płyty Rynku. Rozwiązanie pozwoli na nieskrępowane korzystanie z całej powierzchni Rynku. Dysze umożliwią wytwarzanie zróżnicowanych strumieni wody od mgiełki do słupów wody, które będą podświetlane różnymi kolorami. Oprogramowanie umożliwi wejście w interakcję z przechodniami znajdującymi się w pobliżu fontanny. Wszystkiemu będzie mogła towarzyszyć muzyka. W przypadku organizowania imprez plenerowych na niecce będzie ustawiana scena. Niecka fontanny podobnie, jak płaszczyzna Rynku zostanie wykonana z kostki granitowej.
Całość dopełni mała architektura m.in. ławki z oparciami, w kształcie fali, kosze na śmieci, utrzymane w minimalistycznej formie stojaki na rowery.
Kolejnym ciekawym elementem będzie stara pompa wodna, co prawda nie będzie pompowała wody, ale idealnie wpisze się w małą architekturę.
Całość dopełni starannie dobrane oświetlenie. Formą i wymiarami nawiązujące do dawnych latarni, których widok został uwieczniony na starych fotografiach. Zamontowane na słupach punkty świetlne LED będą dawały światło o zróżnicowanym natężeniu. Eksponując walory najbliższego otoczenia wprowadzając odpowiedni do architektury nastrój. W obrębie Rynku zostaną zainstalowane gniazda, które umożliwią podłączenie urządzeń elektrycznych podczas imprez okolicznościowych.
Ważnym elementem będzie zieleń specjalnie dobrana do zabudowy, która może rosnąć w trudnych warunkach urbanistycznych.
Na wykonanie wszystkiego właśnie ogłosiliśmy przetarg i namawiamy potencjalnych wykonawców do zapoznania się z jego szczegółami.