Akcja zima
Działania ZDMiKP w okresie trwania „Akcji Zima 2018/2019 prowadzone są w oparciu o „Plan Zimowego Utrzymania Ulic." Kierującym wszystkimi działaniami w sezonie zimowym jest Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Jak każdego roku od 01. listopada do 22. marca w ZDMiKP trwa bardzo gorący okres zimowego utrzymania. Oznacza to nic innego jak 24-godzinne dyżury. Dokładne śledzenie prognoz pogody. Utrzymywanie w ciągłej gotowości pługopiaskarek oraz około 200 osób, które ręcznie odśnieżają przystanki komunikacji miejskiej wraz z dojściami do nich. Zamarznięty śnieg posypują piaskiem – zawsze piaskiem i tak od wielu już lat, nigdy nie solą.
Do dyspozycji w ramach pierwszego uderzenia mamy kilkanaście pługopiaskarek. Liczba ulega zwiększeniu adekwatnie do potrzeb. Podobnie w przypadku utrzymania ręcznego. Po pierwszych opadach na bydgoskie przystanki komunikacji miejskiej oraz dojścia do nich rusza około 200 osób. Jak w poprzednich latach, utrzymaniem jezdni zajmują się dwie wyspecjalizowane firmy wyłonione w ramach przetargu, które zabezpieczają ludzi, sprzęt oraz sól drogową.
W akcji poza specjalnie przygotowywanymi dla nas prognozami pogody, wykorzystujemy 10 stacji meteo, które są zainstalowane w całym mieście w ramach Inteligentnych Systemów Transportowych. Informacje o panujących warunkach pogodowych na bieżąco mogą śledzić kierowcy, ponieważ te są wyświetlane na 32 tablicach VMS.
W pierwszej kolejności zimowego utrzymania są trasy, po których jeździ komunikacja miejska. Zjazdy, podjazdy, mosty, zwrotnice tramwajowe. W tym samym czasie ręcznie i z wykorzystaniem mikro-pługów są odśnieżane przystanki komunikacji miejskiej, chodniki, schody, główne szlaki ścieżek rowerowych. Zimowym utrzymaniem objętych jest łącznie ponad 3oo kilometrów ulic i kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych chodników.
Ważnym elementem zimowego utrzymania jest tzw. „sypanie prewencyjne." Przywołane polega na posypaniu nawierzchni ulic jeszcze przed opadem śniegu. Dzięki temu pierwsze, spadające na jezdnię płatki śniegu topnieją. Zwiększamy skuteczność działania chemii przy dłużej trwających opadach śniegu.
Nasi pracownicy, którzy pełnią dyżury przy ulicy Redłowskiej odbierają telefony pod pod dwoma numerami: 582 27 14 oraz 582 27 15.
Jak każdego roku prosimy Kierowców, żeby w miarę możliwości przepuszczali pługopiaskarki na skrzyżowaniach, rondach, ulicach. Sprzęt jest skuteczny tylko wówczas, kiedy znajduje się w ruchu. Operatorzy pracują dla nas, dla naszego bezpieczeństwa i komfortu podróży, pamiętajmy o tym widząc pługopiaskarkę w ruchu ulicznym.

Śledź pracę pługów i solarek w czasie rzeczywistym

Załączniki:
Pobierz plik (Plan Operacyjny 2018- 2019.pdf)Plan Operacyjny 2018- 2019.pdf[ ]2632 kB