013
W miniony weekend ruszyły w trasy zabytkowe autobusy na liniach turystycznych nr 100 i 102. W nadchodzący tj. 08 czerwca na torowiska wyjadą zabytkowe tramwaje.

Podobnie, jak w przypadku wiekowych już autobusów, tramwaje, które są jeszcze starsze, ponieważ ponad 100-letnie, będą kursowały w czasie wakacji w każdą sobotę, niedzielę oraz święto.

Bern

Tradycyjnie na linię nr „zero" wyjedzie Herbrand. MZK w Bydgoszczy dysponuje dwoma modelami tego ponad 100 letniego tramwaju. W pogodne, ciepłe dni, jeździ model „cabrio", czyli wagon z odkrytymi pomostami. W pochmurne, z niepewną pogodą, wersja zabudowana, którą Bydgoszczanie nazywają: „Persil".
Wagony typu Herbrand, zostały wyprodukowane w latach 1896 i 1898 roku w niemieckiej fabryce w Kolonii (Niemcy). Bydgoskie, są najstarszymi zachowanymi, czynnymi tramwajami w Polsce. Warto w tym miejscu dodać, że oba, zostały odbudowane przez zespół specjalistów w zajezdni tramwajowej MZK w Bydgoszczy.

Bern

W powrót do przeszłości linią tramwajową nr „0" można się udać trasą prowadzącą przez centrum miasta pomiędzy Lasem Gdańskim, a Rycerską.
Trasa, jak również pętle tramwajowe znajdują się w urokliwych i bogatych w historię miejscach. Niewątpliwą atrakcją w gorący, słoneczny dzień jest przejażdżka na odkrytym pomoście ulicą Gdańską. Tutaj, co chwilę można dotknąć przeszłości naszego wspaniałego miasta. Oko pieszczą odnowione kamienice w tym m.in. rozgłośnia Polskiego Radia. Kościół Piotra i Pawła, odnawiane w tej chwili Muzeum. W każdej chwili można wysiąść na dowolnym przystanku i podczas spaceru podziwiać uroki Bydgoszczy.