zima-333Od początku roku na akcję zimowego utrzymania bydgoskich ulic i chodników, wydaliśmy już prawie 10 mln zł. To ponad 6 razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jest to kwota, za którą można doświetlić w naszym mieście aż 150 przejść dla pieszych.
Umowy na utrzymanie zimowe jezdni i chodników na terenie Bydgoszczy obowiązują do 2024 roku.

Przez cały ubiegły rok (od stycznia do grudnia) na Akcję zimowego utrzymania bydgoskich ulic, wydaliśmy ponad 3  mln zł. Tylko w styczniu i lutym 2020 roku, na odśnieżanie wydaliśmy niespełna 1,5 mln zł.
Tegoroczna zima należy jednak nie tylko do wyjątkowo mroźnych ale też do najdroższych w ciągu ostatniej dekady.

Od stycznia tego roku na odśnieżanie ulic, chodników, pracę pługów i zakup soli oraz piasku, już wydaliśmy ponad 9,5 mln zł, a sezon zimowy nadal trwa.

W tym sezonie prawdopodobne koszty zimowego utrzymania przekroczą znacznie 10 mln zł. Za tą kwotę można byłoby: doświetlić 150 przejść dla pieszych, utwardzić ażurami 40 ulic gruntowych, wybudować kilkadziesiąt nowych parkingów na osiedlach, utrzymać rower miejski przez 8 lat, wybudować kilka kilometrów dróg rowerowych albo poprawić bezpieczeństwo na blisko 100 bydgoskich ulicach.

zima-111Akcja trwa
Na ulicach Bydgoszczy w ostatnich dniach pracował 17 pługo-solarek oraz 20 ciągników odśnieżnych. 100 pracowników ręcznie odśnieżało i posypywało piaskiem chodniki, przystanki i schody w mieście.

Od początku stycznia wysypaliśmy na bydgoskie ulice już prawie 3000 ton soli, 155 ton chlorku wapnia (stosowany przy bardzo niskich temperaturach) oraz blisko 950 ton piasku.

W I standardzie utrzymania znajduje się blisko 350 kilometrów bydgoskich ulic, które odśnieżane są w pierwszej kolejności. W większości są to drogi krajowej i wojewódzkie. W II standardzie są niektóre drogi gminne oraz trasy powiatowe i gruntowe.
Posypywanie ulic solą, często odbywa się jeszcze przed wystąpieniem opadów śniegu. W przypadku długotrwałych opadów, ulice są odśnieżane i są posypywane aż kilkukrotnie.

Odśnieżamy nie tylko jezdnie
Do utrzymania zimowego chodników (posypywanie piaskiem) zaliczamy ciągi chodników, schody na głównych ciągach pieszych, strefy płatnego parkowania „A" i „B", przystanki tramwajowe i autobusowe. Dodatkowo Miejskie Zakłady Komunikacyjne (MZK) utrzymywać będą torowiska, zwrotnice oraz pętle tramwajowe.
Od kilku lat na wniosek bydgoskich środowisk rowerowych włączyliśmy wybrane trasy rowerowe (ok. 9 km) do systematycznego odśnieżania i posypywania solą.

zima-222Przypominamy, że działania służb drogowych mają na celu łagodzenie skutków zimy na drogach, a nie ich całkowitą likwidację.
Drogi można doprowadzić do pełnej przejezdności w kilka godzin, ale od momentu ustania opadów śniegu.

W związku z powyższym prosimy kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Wszelkie uwagi i interwencje związane z prowadzoną akcją Zima można zgłaszać telefonicznie:
tel. 52 582 27 14 lub 15
Mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.