dron-grunwaldzkaW tym roku udało się zrealizować wiele inwestycji drogowych, mających na celu nie tylko poprawę stanu nawierzchni ale i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Zakończyły się roboty na ul. Grunwaldzkiej i przy budowie buspasów na ul. Gdańskiej. Do ruchu oddany został nowy wiadukt w ciągu ul. Armii Krajowej a po nowym torowisku na ul. Kujawskiej przejechały pierwsze tramwaje. Realizowane były też liczne remonty chodników, ścieżek rowerowych oraz wielu bydgoskich ulic osiedlowych.

Grunwaldzka---Kolbego-2020-10-07-4Zakończyły się prace na ul. Grunwaldzkiej.
W ramach zadania powstały bezpieczne skrzyżowania, sygnalizacje świetlne, buspas, chodniki i drogi rowerowe. Ruch po ul. Grunwaldzkiej odbywa się po 2 jezdniach. W ramach zadania powstały też drogi do obsługi ruchu lokalnego i nowe zjazdy do posesji. W obrębie całej trasy nasadzone zostały też liczne drzewa i krzewy. 


tram-1Rozbudowa ulicy Kujawskiej – w toku
To obok ul. Grunwaldzkiej największa inwestycja realizowana na terenie miasta. Pod koniec maja przełożony został ruch na nowe jezdnie ul. Solskiego, Kujawskiej i Bernardyńskiej. 6 grudnia ul. Kujawską pojechały pierwsze tramwaje. Nadal kontynuowane są roboty ziemne, kanalizacyjne, energetyczne oraz prace przy układaniu nawierzchni. Zakończenie robót planowane jest w połowie przyszłego roku.

Warto przypomnieć, że w trakcie prowadzonych robót drogowych na ul. Kujawskiej, realizowane były na szeroką skalę badania archeologiczne. Odnalezionych zostały wiele pamiątek z historii naszego miasta (pisaliśmy o tym TUTAJ ). 

mys-6Buspas w Myślęcinku
W tym roku zakończyła się budowa buspasa w ciągu ul. Gdańskiej. Na całej długości realizowanego zadania ułożona została nowa nawierzchnia, powstało rondo przy ul. Rekreacyjnej oraz rozbudowana została pętla w Myślęcinku. Uruchomione zostały nowe przystanki autobusowe.
Wzdłuż trasy nasadzona zostały liczne drzewa i krzewy.wiadukt-AKPrace na wiadukcie – zakończone.
W pierwszej połowie bieżącego roku zostały zakończone prace przy budowie nowego, wschodniego wiaduktu przy ul. Armii Krajowej. Nowoczesny, z charakterystycznymi łukami wiadukt, umożliwia bezpieczne korzystanie z niego również pieszym i rowerzystom. W ramach zadania powstała nowa sygnalizacja świetlna i przebudowane zostały pobliskie przejścia dla pieszych.

3To nie koniec prac na obiektach mostowych.
W grudniu poznaliśmy oferty firm zainteresowanych budową nowych mostów nad Brdą pomiędzy ulicami Toruńską i Fordońską. Inwestycja pochłonie ponad 150 mln zł. Dzięki nowej przeprawie jeszcze lepiej skomunikujemy Fordon i Bartodzieje z Kapuściskami i terenami inwestycyjnymi. 


sf7Fordon wypięknieje
Podpisaliśmy umowę na rewitalizację najważniejszego placu w Starym Fordonie. Inwestycja pochłonie ponad 7 mln zł. Dużo zieleni, nawierzchnie z kamiennej kostki, eleganckie oświetlenie, to najważniejsze założenia opracowanej wcześniej koncepcji. Wykonawca prowadzi obecnie prace projektowe. Rynek po rewitalizacji stanie się niewątpliwie wizytówką Starego Fordonu.


wqStawiamy na bezpieczeństwo
W miejscach, gdzie kierowcy nie przestrzegają ograniczeń prędkości, w tym roku montowaliśmy wyniesione skrzyżowania, progi zwalniające, znaki na fluorescencyjnym podkładzie oraz wyniesione skrzyżowania. W tym roku doświetliliśmy też kolejnych 15 przejść dla pieszych. Obecnie w cały mieście takich doświetlonych punktów mamy już ponad 50.


kapliczna-3Remonty i przebudowy bydgoskich ulic
W ramach programu utwardzaniu ulic gruntowych płytami ażurowymi poprawiliśmy nawierzchnię na 15 bydgoskich ulicach. 
Dodatkowo przebudowane zostały też kolejne ulice osiedlowe np. Siedlecka, Kapliczna. Wykonana została nowa nawierzchnia, chodniki, uliczne oświetlenie i zatoki parkingowe. Zastosowaliśmy też elementy poprawiające bezpieczeństwo pieszych.
Inicjatywy społeczne:
W ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (BBO). Mieszkańcy wskazali najważniejsze inwestycje drogowe, które realizowaliśmy w 2020 roku.
Wybudowana została między innymi sygnalizacji świetlnej na ulic Kruszyńskiej (Osowa Góra), nowa nawierzchnia pojawiła się na Homarowej (Osowa Góra), przebudowany został odcinek ulicy Topolowej a na Szarych Szeregów pojawiły się nowe miejsca parkingowe.

chodnik-3Chodniki ważna sprawa
Od początku roku wyremontowaliśmy kilkanaście chodników w mieście. Nowa nawierzchnia pojawiła się między innymi na: na Kossaka, Smoleńskiej, 11 listopada, Śląskiej, Koronowskiej, Powstańców Wielkopolskich. Nowy chodnik powstał natomiast na ul. Andersa w Fordonie. Wprowadzaliśmy też zmiany w parkowaniu na bydgoskich ulicach tak aby samochody nie tarasowały chodników. Prace były realizowane wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. 

grunwaldzka-7777Ścieżki rowerowe
W tym roku wykonany został ciąg pieszo-rowerowych przy ul. Kruszwickiej oraz ul. Focha. Powstała też droga rowerowa Nad Kanałem, przy ul. Grunwaldzkiej i Armii Krajowej. Trwają dalsze prace przy budowie tras rowerowych na ulicach Kujawskiej, Kolbego i Jeździeckiej. Dodatkowo na wielu ulicach jednokierunkowych, wyznaczyliśmy kontraruch rowerowy. 


Przystanek-2Nowe wiaty przystankowe:
Przystanki autobusowe między innymi na ulicy Bronikowskiego, Królowej Jadwigi , Wojska Polskiego, Focha zyskały nowe perony.

W ciągu roku też na kilkunastu przystankach montowaliśmy nowe wiaty przystankowe. W Bydgoszczy mamy ich już 570 a kolejne sukcesywnie dostawiamy w różnych częściach miasta.

20200112 093706Kolejna linia podmiejska
W kwietniu zawarte zostało porozumienie z gminą Dąbrowa Chełmińska, które umożliwiła dalsze funkcjonowanie sezonowej, międzygminnej linii autobusowej do Ostromecka. To piąta gmina ościenna, która zawarła z Miastem Bydgoszcz porozumienie o wspólnej organizacji transportu publicznego. Obecnie w naszym mieście kursuje już 11 linii podmiejskich a korzysta z nich 7 tysięcy pasażerów.

BKM-2Bilet miesięczny na kartę.
Od tego roku w Bydgoszczy kupujemy bilet miesięczny w jeszcze prostszy i szybszy sposób. Wszystkie czynności można wykonać teraz bez wychodzenia z domu i tylko za pomocą karty płatniczej. Bydgoska Karta Miejska nie jest uż niezbędna.
To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. policjaAkcja Edukacja
W maju przeprowadziliśmy wspólną akcję edukacyjną z Komendą Miejską Policji w Bydgoszczy. Jej głównym celem było promowanie bezpiecznych zachować na drodze i zwrócenie uwagi kierowców, na niechronionych użytkowników ruchu. 
W ciągu roku przyłączyliśmy się też do międzynarodowego projektu BeePathNet oraz licznych akcji charytatywnych.

magnuszewska-2Działo się znacznie więcej ...
W ciągu minionym roku na bydgoskich ulicach prowadziliśmy też liczne remonty i przebudowy ulic, torowisk i dróg rowerowych. Budowaliśmy nowe miejsca parkingowe i chodniki. Kontynuowaliśmy też prace projektowe dla kolejnych zamierzeń inwestycyjnych. Montowaliśmy też nowe sygnalizacje świetlne oraz energooszczędne oświetlenie. Zadania realizowaliśmy w kilkudziesięciu miejscach Bydgoszczy.

O kolejnych inwestycjach drogowych planowanych w 2021 roku, informować będziemy na bieżąco.

Przypominamy, że postęp robót drogowych można śledzić nie tylko na naszej stronie internetowej ale również na kontach społecznościowych: Facebook oraz Instagram ZDMiKP.