Kolejny zielony teren zostanie zagospodarowany w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Skwer Małej Łąki na Wyżynach to obszar niedaleko Szkoły Podstawowej nr 60 przy ul. Białogardzkiej (pomiędzy ul. Glinki i Łomżyńską). W ramach zadania m.in. zagospodarowany zostanie teren, który zyska nową zieleń oraz elementy małej architektury – takie jak ławki czy kosze na śmieci. Aktualnie trwają przygotowania do opracowania dokumentacji projektowej.

Nowa zieleń przy bydgoskich ulicach nie tylko dzięki BBO.
Setki drzew i krzewów zasadziliśmy też w ramach realizacji dużych inwestycji drogowych. Zazieleniło się przy okazji rozbudowy Trasy Uniwersyteckiej, ulicy Grunwaldzkiej oraz budowy buspasa w Myślęcinku. Dużo zieleni zaplanowaliśmy też przy rozbudowie ulicy Kujawskiej.

zielen-5Winobluszcz oplata już mury i ekrany akustyczne
Nowe drzewa pojawiły się na Osowej Górze. Nasadzenia zrealizowaliśmy przy rozbudowie ul. Grunwaldzkiej. W rejonie skrzyżowania z ulicą Kolbego i Skośną oraz na odcinku od Czaplej do stacji benzynowej do granicy miasta ulokowanych zostało około 270 lip, klonów, oliwników i grabów.

 

zielen-800Ekrany akustyczne biegnące wzdłuż trasy obsadzone są pnączami - szybko rosnącym winobluszczem. Na Czyżkówku ponad 20 drzew zasadziliśmy po północnej stronie ulicy pomiędzy Koronowską i Flisem. Całe otoczenie trasy obsadzimy też różnymi krzewami.
Łącznie jest ich ponad 10 tys.

 

zielen-3Jeszcze więcej zieleni w Myślęcinku
W ramach poprawy estetyki pojawiła się też zieleń oraz nowe ławki i wiaty przystankowe przy ul. Gdańskiej w Myślęcinku. W ramach budowy buspasa w tym miejscu, ulica została znacznie poszerzona, wykonane zostały odrębne pasy dla autobusów, pojawiła się nowa nawierzchnia. Wybudowane zostało nowe, bezpieczne rondo na ul. Rekreacyjnej powstały chodniki, ścieżki rowerowe i przejścia dla pieszych.

Najwięcej krzewów zasadziliśmy w obrębie pętli autobusowej i ronda przy ul. Rekreacyjnej. Pojawiły się: sosna kosodrzewina, dzika róża, liliowiec, miskant chiński i magnolia gwiaździsta. Jesienią wzdłuż nowej trasy nasadzonych zostanie jeszcze 100 drzew (wiśnia piłkowana oraz lipa holenderska)

zielen-1Kujawska w lipach i wiśniach
W równie imponującej zielonej szacie po rozbudowie prezentować się będzie ulica Kujawska. W przypadku tej inwestycji konieczna była wycinka części drzew w rejonie Zbożowego Rynku. Dlatego skala nowych nasadzeń będzie jeszcze większa – posadzimy ponad 630 drzew i przeszło 6 tys. krzewów oraz bylin.


W rejonie ul. Bernardyńskiej pojawi się m.in. 50 klonów, platanów i kasztanowców. Na Kujawskiej, między rondami Bernardyńskim i Kujawskim, posadzonych zostanie co najmniej 100 klonów, lip, czeremch i wiśni. Kolejne 100 drzew tych gatunków trafi na odcinek od ronda Kujawskiego do M. Konopnickiej. Z kolei 80 platanów, klonów i śliw ozdobi ul. Wojska Polskiego na początkowym odcinku.

Przewidujemy też posadzenie ponad 6 tys. krzewów liściastych i iglastych oraz bylin odpornych na trudne warunki drogowe. Będą to między innymi: tawuły japońskie, berberysy Thunberga, jałowce płożące, kosodrzewina, róże okrywowe, forsycje, hortensje i inne. Na pozostałych terenach w obrębie pasa drogowego zostaną założone trawniki.