Przystanek-2Trwają prace nad koncepcją przebudowy przystanków wzdłuż ul. Gdańskiej. Docelowo cała ulica zostanie wyposażona w perony wiedeńskie poprawiające bezpieczeństwo pasażerów. Jeszcze w wakacje przed przystankiem na wysokości ul. Chodkiewicza zainstalowane zostaną progi wyspowe.
Pierwszy przystanek wiedeński oddaliśmy do użytku w ubiegłym roku na placu Teatralnym.


Przebudowany południowy pas ruchu w kierunku ul. Jagiellońskiej w momencie zatrzymania się tramwaju pełni też funkcję wygodnego peronu. Poziom podłogi w tramwaju jest prawie taki sam jak wyniesionej jezdni. Takie rozwiązanie poprawia też bezpieczeństwo. Wymusza zredukowanie prędkości przez kierowców, którzy chcą przejechać przez obszar przystanku.

Trwają też zaawansowane prace nad koncepcją przystanków wiedeńskich wzdłuż ul. Gdańskiej od placu Teatralnego do ul. Chodkiewicza. Po wakacjach planowane są jeszcze konsultacje społeczne. Gotowa dokumentacja pozwoli na zlecanie prac projektowo-budowlanych.

Jeszcze podczas tegorocznych wakacji planowana jest natomiast instalacja wyspowego progu zwalniającego na wysokości ul. Chodkiewicza. Przygotowany został niezbędny projekt zmiany organizacji ruchu. To tymczasowe rozwiązanie, o które wnioskowali pasażerowie.

Wszystkie modernizowane i nowe przystanki tramwajowe pozwalają na wygodne korzystanie z tramwajów, podobnie jak przystanki wiedeńskie. Poziom peronów jest wyższy niż starszych konstrukcji. Nowe przystanki dostosowujemy także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Elementami ryflowanymi – ułatwiającymi orientację osobom niedowidzącym lub niewidomym - oznaczane są krawędzie. W takie przystanki wyposażone będzie między innymi nowe torowisko wzdłuż rozbudowywanej ul. Kujawskiej. W ubiegłym roku w oparciu o takie standardy przebudowane zostały też przystanki wokół węzła Szarych Szeregów.