muralMDWyznaczyliśmy miejsce, w którym street artowcy będą mogli chwycić za spray i stworzyć ścienne malowidła. Pierwszą legalną ścianą dla osób zajmujących się tworzeniem sztuki ulicznej w mieście będzie przejście podziemne przy ul. Kruszwickiej. Inicjatywa legalnego street artu w Bydgoszczy powstała dzięki współpracy Plastyka miasta oraz ZDMiKP.

Rysunki na ścianach nie tylko mogą poprawić estetykę tego miejsca ale może również zniechęci do aktów wandalizmu, do których niestety nadal dochodzi na terenie naszego miasta.

wadal-1Niszczone są: wiaty przystankowe i drogowe znaki , malowane są sprejem budynki, niszczone są miejskie toalety i windy. Wlepkami zaklejane są też znaki drogowe i sygnalizatory świetlne. Wiele tych aktów wandalizmu kończy się dopiero po zainstalowaniu kosztownych kamer. Należy jednak mieć na uwadze, że zniszczeń miejskiej infrastruktury dokonują też sami kierowcy np. przez parkowanie na chodnikach czy terenach zielonych do tego nieprzeznaczonych.

wandal-6
Cała infrastruktura bydgoskich ulic publicznych zarządzana przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, jest ubezpieczona.Niestety wysokość corocznej składki uzależniona jest między innymi od ilości szkód (w tym aktów wandalizmu). odnotowanych w roku poprzednim

 

 

wandal-4
Na ubezpieczenia z samej tylko kategorii, w której zawarte są między innymi kradzieże, uszkodzenia budynków i akty wandalizmu, wydawanych jest z budżetu ok. 100 tys. zł rocznie.Są to zawsze dodatkowe wydatki, które można byłoby przeznaczyć np. na doświetlenie przejść dla pieszych czy też remonty chodników.

 

wandal-2Akty wandalizmu w tramwajach i autobusach realizowane są natomiast z ubezpieczenia jednostek zewnętrznych (MZK, IREX i Tramwaj Fordon) To również jednak generuje dodatkowe koszty, gdyż firmy obsługujące poszczególne linie, zmuszone są wliczać tego rodzaju wydatki (wandalizm) na etapie przetargu, tym samym podnosząc wysokość stawek za swoje usługi przewozowe.

 

W ostatnim caszie jeden z bydgoskich tramwajów w krótkim czasie stracił aż 7 szyb. Policja prowadzi postępowanie w sprawie uszkodzenia mienia.