Zibia

Ulica zyska twardą nawierzchnię. Ulica budowana jest z inicjatywy stowarzyszenia mieszkańców, korzystającego z programu inicjatyw lokalnych – Program „25/75”. Ulica Ziębia znajduje się na Osowej Górze. Odcinek, na którym rozpoczęły się prace liczy ok. 100 metrów.

Zgodnie z projektem powstanie utwardzona kostką betonową pieszojezdnia ze zjazdami, dojściami do posesji, odwodnienie ulicy oraz dwie zatoki z miejscami postojowymi. Obejmuje również w swoim zakresie regulację i zabezpieczenie istniejących urządzeń uzbrojenia podziemnego wraz z urządzeniem powierzchni zielonych.

Stowarzyszenie wybrało już wykonawcę prac budowlanych, który rozpoczął pierwsze prace. Inwestycja kosztuje ponad 300 tysięcy złotych. Przy korzystnej pogodzie prace zakończą się wczesną wiosną.
Ulica w trakcie robót (od środy - 22 stycznia) będzie nieprzejezdna.

Inwestycja realizowana jest dzięki inicjatywie bydgoszczan, którzy powołali stowarzyszenie. W ramach programu „25/75” zagwarantowało one niezbędny wkład własny na poziomie 15 procent kosztów inwestycji. Większość środków zabezpieczyło natomiast miasto Bydgoszcz. Program „25/75” polega na współdziałaniu mieszkańców oraz miasta.

Stowarzyszenia bydgoszczan, którym uda się zebrać część środków na realizację inwestycji na poziomie 25 procent (z możliwością obniżenia wkładu), mogą liczyć na realizację inwestycji w bieżącym roku budżetowym. W ten sposób osiedlowe ulice, o niewielkim znaczeniu dla komunikacji, mogą szybciej zyskać nowe nawierzchnie lub zostać wyposażone w dodatkowe elementy np. chodniki i miejsca postojowe. Do tej pory zrealizowano wszystkie zadania zgłoszone przez mieszkańców, które spełniały wymogi formalne. Członkami stowarzyszeń mogą być wyłącznie osoby prywatne – wynika to wprost z ustawy.

Najważniejsze drogi gruntowe są natomiast utwardzane w oparciu o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych finansowany w 100 procentach przez miasto. Na Osowej Górze dzięki temu programowi do przebudowy trafiły ulice Gawronia i Ptasia. Dodatkowo miasto prowadzi też od 2 lat pilotażowy program utwardzania ulic bez twardej nawierzchni płytami ażurowymi. Na Osowej Górze taką nawierzchnię zyskała Pelikanowa.

Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z programu 25/75 mogą kontaktować się z Zespołem ds. Inicjatyw Lokalnych Urzędu Miasta Bydgoszczy:

•             tel. 52 58 58 721 lub 52 58 58 329

•             mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

•             adres: ul. Grudziądzka 9-15, budynek A, II piętro, pok. 220, 221