Poczta Polska wprowadzi do obiegu okolicznościowe znaczki i kartki pocztowe z okazji 60. rocznicy rozpoczęcia prac nad prototypem bydgoskiego tramwaju przegubowego na prześwit torów 1000 mm.
Prototyp opracował zespół pracowników bydgoskiego MPK (dzisiejsze MZK) z dyrektorem inżynierem Przemysławem Borutą na czele.
Z inicjatywy stowarzyszenia Nowy Bursztynowy Szlak, Poczta Polska wprowadzi do obiegu specjalną serię znaczków oraz kart pocztowych. W ten sposób uczci 60-lecie pierwszego w Polsce prototypu trójczłonowego tramwaju przegubowego.
Znaczki i karty w obiegu pojawić mają się w obiegu 19 kwietnia czyli dokładnie w 676. rocznicę nadania Bydgoszczy praw miejskich.
Zaprojektował je Waldemar Kawiński. Materiały do stworzenia znaczka dostarczył bydgoski znawca komunikacji miejskiej - Stanisław Sitarek, który zwraca uwagę na ciekawą historię prac nad polskim trójczłonowym tramwajem przegubowym.
- Bydgoskie MZK miało na stanie dwa pojazdy powypadkowe, które musiały zostać wycofane z ruchu. Z tych dwóch tramwajów zbudowano nową, prototypową konstrukcję o długości 21 m oraz masie 26 ton. Tramwaj wyposażony był w dwa silniki 60 kW i mógł osiągnąć prędkość maksymalną 55 km/h. W sumie zmieścić mogło się w nim prawie 200 osób, a miejsc siedzących było 37. Ten trójczłonowy przegubowiec, który powstał w 1962 roku, z użytkowania został wycofany dopiero 12 lat później – mówi pasjonat.
Wyjątkowa bydgoska kartka pocztowa zostanie wydrukowana w nakładzie tylko 500 sztuk.
Zostanie wprowadzona do obrotu 19 kwietnia.
Będzie ją można nabyć w Urzędzie Pocztowym przy ul. Jagiellońskiej 6.
Równocześnie do obiegu trafią też pocztowe znaczki.
fot. Stowarzyszenie Nowy Bursztynowy Szlak