wiadukt-AKRada Miasta Bydgoszczy nadała wiaduktom w ciągu ulicy Armii Krajowej imię Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Jeden z obiektów został już zmodernizowany, w tym roku zlecimy przebudowę konstrukcji z jezdnią w kierunku centrum.
Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu.


Wiadukty wraz z dwujezdniową ulicą Armii Krajowej oddano do użytku w 1984 roku. Nowa trasa zdecydowanie odciążyła ulicę Gdańską.Wiadukty przerzucono nad torami dwóch linii kolejowych (Bydgoszcz – Kutno oraz biegnącej równolegle na tym odcinku magistrali węglowej).

W 2019 roku zmodernizowaliśmy obiekt po stronie wschodniej (w stronę Osielska). Inwestycja kosztowała 20 mln zł, powstała nowa konstrukcja w formie łukowej. W tym roku rozpoczniemy  modernizację obiektu na jezdni w stronę centrum. Obecnie przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu.

Legendarny kurier Patronem
Obu wiaduktom decyzją Rady Miasta patronować będzie legendarny Kuriera z Warszawy. W ten sposób uświetnimy też 70. rocznicę uruchomienia pierwszej audycji Radia Wolna Europa, oddając cześć jej dyrektorowi.

Jan Nowak-Jeziorański urodził się 2 października 1914 roku w Berlinie, zmarł 20 stycznia 2005 roku w Warszawie. Najważniejszą rolę odegrał jako Jan Nowak –kurier Armii Krajowej, który przedostał się z okupowanej Polski do rządu Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie. W końcu lipca 1944 roku dotarł do Warszawy z misją przedstawienia władzom Polskiego Państwa Podziemnego stanowiska przywódców emigracyjnych w kwestii podjęcia walki w stolicy. Wziął udział w powstaniu warszawskim. W 1951 roku został dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. 3 maja 1952 roku na falach radiowych popłynęły słowa: „mówi Radio Wolna Europa –głos Wolnej Polski". Rozgłośnia prowadzona przez Jeziorańskiego nie ograniczała się do przekazywania niezakłamanych propagandą wiadomości, lecz stanowiła prawdziwe okno, przez które dostarczano Polakom kultury i rozrywki. W książce Kurier z Warszawy, wydanej w po raz pierwszy w 1978 roku, Jan Nowak -Jeziorański opisał swoje przeżycia wojenne . Do Polski powrócił na ostatnie trzy lata życia w 2002 roku.