Drukuj

BKM-1Rok 2021 będzie w Bydgoszczy obchodzony pod znakiem 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku. Tak zadecydowali radni na listopadowej sesji Rady Miasta. W ten sposób przez cały przyszły rok inicjatywy społeczne, kulturalne, naukowe i edukacyjne będą miały jeden historyczny charakter. Wyemitowana zostanie też okazjonalna Bydgoska Karta Miejska.

Na grafice umieścimy fotografię Lecha Wałęsy przemawiającego do Bydgoszczan zebranych przy ul. Mostowej. Liczymy, że dla wielu bydgoszczan to historyczne zdjęcie będzie to oryginalną pamiątką, przypominająca o tym ważnych dla miasta wydarzeniach 1981 roku.

Przypominamy, że w 2021 roku przypada czterdziesta rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca '81 – siłowego usunięcia oraz pobicia działaczy związkowych podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w dniu 19 marca 1981 roku w Bydgoszczy. Wydarzenie to, wraz z wcześniejszym kryzysem związanym z odmową zarejestrowania rolniczej „Solidarności", sprowokowało masowe protesty. Brutalna akcja odbiła się echem w całej Polsce.

Ustanawiając Rok Bydgoskiego Marca '81 Rada Miasta Bydgoszczy pragnie w szczególny sposób upamiętnić tamte chwile oraz uczestników Marca, którzy w niełatwych czasach zdecydowali się podjąć walkę o wolność, samorządność, niezależność i demokrację. Wydarzenia stały się częścią drogi do wolności i są symbolem walki o wolną Polskę.

Ustanowienie Roku Bydgoskiego Marca '81 nada wielu inicjatywom społecznym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym spójny charakter. Pozwoli także na zachowanie pamięci o przełomowych wydarzeniach sprzed czterdziestu lat i ich bohaterach.

Okolicznościowa Bydgoska Karta Miejska, będzie dostępna dla Pasażerów już w przyszłym roku.

BKM-2Warto dodać, że przed rokiem wyemitowaliśmy Bydgoskie Karty Miejskie z motywem wkroczenia polskich wojsk do Bydgoszczy. To nawiązanie do mijającego roku Wolności i setnej rocznicy powrotu miasta do Macierzy.

Przypominamy, że w Bydgoszczy kupimy bilet miesięczny w jeszcze prostszy i szybszy sposób.
Wszystkie czynności można wykonać już bez wychodzenia z domu i tylko za pomocą karty płatniczej.
Bydgoska Karta Miejska nie jest już niezbędna. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce o czym pisaliśmy TUTAJ