Drukuj

kujawska-2W rankingu miast przyjaznych kierowcom, Bydgoszcz znalazła się na wysokim 5. miejscu. Po bydgoskich ulicach kierowcy poruszają się bardzo płynnie i bezpiecznie.
Sprzyja temu zakończenie największych inwestycji drogowych i korzystanie z wielu nowoczesnych rozwiązań.

Mała liczba kolizji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, płynność i dynamika jazdy po mieście czy też niskie koszty eksploatacyjne samochodu - to tylko część wymagań, które należało spełnić, aby móc znaleźć się na szczycie lub w czołówce rankingu na miasta najbardziej przyjazne dla zmotoryzowanych.

Sprawdzane były też inne, ważne aspekty dla kierujących, takie jak infrastruktura dla samochodów elektrycznych, system carsharingu czy abonamenty i ulgi parkingowe. W poszczególnych kategoriach przyznawane były punkty, które finalnie składały się na końcową ocenę miasta.
Został on opracowany przez Oponeo i aplikację Yanosik.
Bydgoszcz zajęła w nim piątą lokatę.

kujawska-1Nasze miasto wypadło wyjątkowo korzystnie pod kątem szybkości poruszania się samochodem (około 42 km/h) poza centrum i 28km/h w centrum. Na taki wynik wpływa między innymi sprawne funkcjonowanie systemu ITS. W tej kategorii znajdujemy się na podium za Lublinem i Warszawą.

W Bydgoszczy notowany jest również jeden z najniższych współczynników kolizji na 1000 mieszkańców. Tu również Bydgoszcz znajduje się na 3 miejscu.

Taki wynik pomagają osiągać między innymi inwestycje związane z rozbudową infrastruktury drogowej. Tylko dzięki rozbudowie ul. Kujawskiej liczba wypadków na ważnych rondach Bernardyńskim i Kujawskim spadła do zera. Jednocześnie cała inwestycja znacznie usprawniła podróże komunikacją miejską.

W ostatnich latach rozbudowane zostały także ul. Grunwaldzka. Trasa Uniwersytecka i ul. Gdańska.
Trwają prace związane z budową nowych mostów na Brdzie oraz rozbudową ul. Smukalskiej.

przejscia-2Oprócz tych dużych inwestycji drogowcy realizują wiele mniejszych zadań poprawiających bezpieczeństwo:
• doświetlanie przejść
• budowa chodników, dróg rowerowych, kontrapasów
• budowa wyniesionych skrzyżowań, przejść, przystanków wiedeńskich i progów zwalniających
• budowa rond, sygnalizacji i przebudowa skrzyżowań
• nowoczesne oznakowanie ulic